Znamy finalistów SkillsPoland Edycja Specjalna. Politechnika Białostocka zaprasza na finały w konkurencjach Inżynieria Mechaniczna CAD i Murarstwo
Politechnika Białostocka 8 i 9 grudnia będzie gościć finalistów ogólnopolskiego konkursu SkillsPoland Edycja Specjalna. W białostockiej uczelni przeprowadzone zostaną ogólnopolskie finały w konkurencji Inżynieria Mechaniczna CAD i Murarstwo.
Ponad 40 uczniów i absolwentów szkół ponadpodstawowych z całej Polski zgłosiło się do eliminacji w konkurencji Murarstwo. Do testu pre-eliminacyjnego przystąpiło 36 osób, z czego 6 z najwyższą ilością punktów zostało zakwalifikowanych do rozgrywek finałowych. To:
- Kacper Grzywacz – Zespół Szkól im. Bohaterów Września 1939 w Iławie
- Patryk Stachowiak – Zespół Szkół Budowlano – Drzewnych im. Bolesława Chrobrego w Poznaniu
- Miłosz Adamczyk – Politechnika Śląska
- Luiza Pankowska – Zespół Szkól im. Bohaterów Września 1939 w Iławie
- Piotr Goworowski – ACE Technikum 2 Korpusu Polskiego w Augustowie
- Bartosz Karpienia – ACE Technikum 2 Korpusu Polskiego w Augustowie
Konkurencja Murarstwo odbędzie się na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.
W skład jury konkursowego wchodzą dr inż. Katarzyna Kalinowska-Wichrowska, Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, mgr inż. arch. Tomasz Rogala z Pracowni Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej oraz mgr inż. Włodzimierz Zawrzykraj, współwłaściciel zakładu CERADBUD Sp.J. L. Zawrzykraj, W. Zawrzykraj.
Eliminacje Krajowe SkillsPoland 2022 Edycja specjalna są rywalizacją jednoosobową kandydatów i dają możliwość zdobycia kwalifikacji do reprezentowania Polski podczas EuroSkills 2023 w konkurencji Murarstwo.
6 osób z najwyższymi wynikami testu otrzymało nominację do Finału SkillsPoland 2022 -Edycja specjalna Murarstwo, który odbędzie się w Białymstoku w Politechnice Białostockiej w dn. 08-09 grudnia 2022 r na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku.
8 grudnia dla zawodników zaplanowano gry interaktywne, wykłady i warsztaty rozwijające kompetencje miękkie, ale i praktyczne (np. pokaz tynkowania dekoracyjnego z zastosowaniem tynków glinianych).
Wielki finał, już stacjonarnie, włączający rzeczywiste murowanie, odbędzie się w hali Inno-Eko-Tech Politechniki Białostockiej 9 grudnia 2022. Spośród sześciorga uczestników wyłonieni zostaną – reprezentant Polski w konkursie EuroSkills Gdańsk 2023 oraz dwoje zawodników rezerwowych.
Partnerami konkurencji Murarstwo są Budimex, Krajowe Zrzeszenie Producentów Materiałów Budowlanych CERBUD, Grupa Unibep oraz Polski Klaster Budowlany, a partnerami medialnymi Builder i Przegląd budowlany, Materiały Budowlane.
Po eliminacjach online do konkursu w kategorii Inżynieria Mechaniczna CAD zakwalifikowanych zostało 10 osób. To:
- Karol Sapiołko – Politechnika Białostocka
- Łukasz Tymiński – Politechnika Białostocka
- Patryk Sienkiewicz – Politechnika Białostocka
- Paweł Pyłkowski – Politechnika Białostocka
- Rafał Dąbrowski – Politechnika Białostocka
- Daniel Szpaczyński – Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
- Dominik Wieczorek – Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
- Justyna Czachor – Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
- Krzysztof Szczepaniak – Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
- Michał Winiarczyk – Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
Głównym ekspertem konkurencji Inżynieria Mechaniczna CAD jest dr hab. inż. Łukasz Derpeński, prof. PB, prodziekan ds. rozwoju i współpracy Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. Od wielu lat związany z zagadnieniami modelowania z wykorzystaniem technik komputerowych CAD oraz numerycznych MES. Naukowiec i praktyk w swojej dziedzinie, konstruktor, specjalista z zakresu projektowania, badań i modelowania numerycznego konstrukcji.
– Komputerowo wspomagane projektowanie CAD to niezastąpione wsparcie dobrego inżyniera – podkreśla prof. Derpeński.
Wspierać go będzie zespół jury: dr inż. Paweł Dzienis Wydział Mechaniczny, dr inż. Wojciech Tarasiuk Wydział Mechaniczny, mgr inż. Marcin Halicki główny konstruktor firmy Jazon Sp. z o.o., mgr inż. Tomasz Sienkiel konstruktor maszyn firmy Samasz Sp. z o.o.
Projektowanie wspomagane komputerowo (CAD) polega na wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania najczęściej do tworzenia cyfrowych bliźniaków i animacji ich złożeń. Jest to przydatne zarówno przy modelowaniu nowych rozwiązań konstrukcyjnych, jak i weryfikacji już zamodelowanych komponentów.
Wielki finał konkursu, po wcześniejszych ogólnopolskich eliminacjach online, odbędzie się na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej 8 – 9 grudnia 2022. Spośród 10 uczestników wyłonieni zostaną – reprezentant Polski w konkursie EuroSkills Gdańsk 2023 oraz dwoje zawodników rezerwowych.
Zaplanowane zadania konkursowe w konkurencji Inżynieria Mechaniczna CAD zostaną przeprowadzone w środowisku oprogramowania CAD – Solid Works 2022.
Partnerem konkurencji Inżynieria Mechaniczna CAD została firma DPS Software oraz Klaster Obróbki Metali.
Konkurs skierowany jest do osób fizycznych, które mają 18 lat w dniu zgłoszenia do konkursu, ale do 5 września 2023 roku nie przekroczą 25 roku życia – uczniów i studentów, pracujących zawodowo lub uczących się w szkołach średnich, zawodowych lub technikach. Szczegółowe informacje będą pojawiały się systematycznie na stronie Organizatora https://worldskillspoland.org.pl/wydarzenia/skillspoland-2022-edycja-specjalna/.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Podlaskiego. Województwo Podlaskie jest Partnerem strategicznym konkursu SkillsPoland Edycja Specjalna w Politechnice Białostockiej.