Architektura gliniana – studenci Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej nagrodzeni w konkursie Muzeum Rolnictwa im. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu
Trzy nagrody oraz dwa wyróżnienia. W Konkursie na opracowanie koncepcji „Sektora Glinianego” w Muzeum Rolnictwa im. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu nagrodzono prace studentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Nagrodzone projekty powstały pod opieką merytoryczną dr. hab. inż. arch. Jarosława Szewczyka, prof. PB oraz dr inż. arch. Magdaleny Sulimy. Organizatorem konkursu było Muzeum.
Z artykułu dowiesz się:
- na czym polegał konkurs
- jak można promować dziedzictwo kulturowe Podlasia
- kto zwyciężył w konkursie organizowanym przez muzeum w Ciechanowcu
- jak Wydział Architektury Politechniki Białostockiej kultywuje wiedzę na temat tradycji regionu
W roku akademickim 2021/2022 studenci III roku kierunku Architektura z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, w ramach przedmiotu „Osadnictwo wiejskie – studium miejscowości gminnej” wzięli udział w Konkursie na opracowanie koncepcji „Sektora Glinianego” w Muzeum Rolnictwa im. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Swoje prace zgłosiło 30 zespołów studenckich.
Organizatorem konkursu było Muzeum w Ciechanowcu, które rozważa w przyszłości zaprezentowanie mieszkańcom i turystom kliku przykładów budownictwa glinianego. W tym celu zostaną odtworzone (lub przeniesione) budynki reprezentujące tradycyjną architekturę z okolic gminy. Przygotowane przez laureatów koncepcje, mogą się przyczynić do powstania sektora glinianego na terenie Muzeum.
Studenci Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej realizują wiele projektów osadzonych w tożsamości kulturowej i architektonicznej Podlasia. Ich koncepcje ilustrujące związek z naturą, czy drewnem widać choćby na przykładzie opracowanej przez nich wystawy czasowej województwa podlaskiego podczas EXPO w Dubaju.
Przedmiot „Osadnictwo wiejskie – studium miejscowości gminnej” miał na celu badanie i dokumentowanie wartości kulturowych i etnograficzno-architektonicznych poszczególnych części naszego regionu. Podzielony był na dwa etapy. W pierwszym, studenci przygotowali „Studium wartości lokalnego środowiska kulturowego” oraz „Inwentaryzacje architektoniczno-etnograficzne wybranego budynku glinianego z gminy Ciechanowiec”. Wielkoformatowe plansze prezentowały efekty badań etnograficzno-architektonicznych przeprowadzonych jesienią 2021 roku we wsiach z gminy. Zebrana dokumentacja zawierała serię fotografii obiektów o wartościach kulturowych, rysunki architektoniczne glinianych domów, układów i wystrojów wnętrz oraz spisane fragmenty rozmów z mieszkańcami wsi i ich wspomnień. To wszystko pozwoliło stworzyć artystyczne kompozycje ukazujące ducha miejsca tych terenów.
Drugi etap, dotyczył zadania konkursowego – Koncepcji urbanistycznej sektora poświęconego tradycyjnemu budownictwu z gliny na obszarze Muzeum Rolnictwa im. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Spośród kilkudziesięciu zgłoszonych prac wybrano najlepsze.
Komisja konkursowa, w skład której weszli dyrektor muzeum Dorota Łapiak, z-ca dyrektora Anna Wiśniewska, adiunkt Marlena Brzozowska i kustosz Edwin A. Wilbik przyznała trzy nagrody oraz dwa wyróżnienia. Nagrodzone projekty powstały pod opieką merytoryczną dr hab. inż. arch. Jarosława Szewczyka, prof. PB i dr inż. arch. Magdaleny Sulimy. Istotą prac było przekazanie wiedzy o dziedzictwie kulturowym gminy Suchowola, poznanie jej historii, tradycji i przetrwałych tu wartości materialnych i duchowych.
Laureaci konkursu:
- I miejsce – Krystian Moczulski, Mateusz Modzelewski
- II miejsce – Karolina Trzcińska, Klaudia Szpakowska, Klaudia Sztulc
- III miejsce – Gabriela Antonowicz, Paulina Wałuszko, Jakub Trusiewicz
Wyróżnienia:
- Elżbieta Pukszta, Pola Skrzymowska
- Natalia Grochowska, Paulina Łapińska, Oliwia Lewandowska
Gratulujemy nagrodzonym w konkursie!
Przedmiot Osadnictwo wiejskie – studium miejscowości gminnej był realizowany przez studentów Architektury w ubiegłym roku. W 2017 r. obiektem badań była Karina Otwartych Okiennic, a jej efektem, wystawa „Soce wieś kolorów”, którą można było oglądać w budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej, a później kolejno w Gminnych Ośrodkach Kultury na terenie województwa podlaskiego.
W 2018 roku efektem badań studenckich była wystawa „Dokumentacji wartości architektoniczno-kulturowych gminy Korycin”, mająca miejsce najpierw w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury, a potem w Urzędzie Gminy Korycin. W 2020 roku zaprezentowano wystawę „Tam gdzie splatają się kultury” w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej w Białymstoku, a potem w Centrum Trzech Kultur w Suchowoli.
Magdalena Grzęda-Zajkowska