Konkurs Wschodzący Innowatorzy w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia wygrali uczniowie z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej
Uczniowie z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej oraz ich prototyp rękawicy do tłumaczenia języka migowego na język pisany to zwycięzcy pierwszej edycji konkursu „Wschodzący Innowatorzy” Politechnicznej Sieci Via Carpatia. Kolejne miejsca na podium zajęły zespoły z III LO im. Krzysztofa K. Baczyńskiego oraz Technikum Programistycznego INFOTECH w Białymstoku.
„Wschodzący Innowatorzy” to konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych, w którym należało opracować autorskie rozwiązanie zadania technicznego, zgłoszonego przez jedną z firm z regionu. Takie wyzwanie postawiła młodzieży Politechnika Białostocka, w ramach swojego zaangażowania w Politechniczną Sieć Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i wpisanego w nią działania „Biznak – rozwijanie i wspieranie aktywności komercjalizacyjnej uczniów szkół ponadpodstawowych”.
Cel przedsięwzięcia można porównać do tworzenia łańcucha współpracy pomiędzy szkołami ponadpodstawowymi, uczelniami oraz przedsiębiorstwami z regionu VIA CARPATIA. „Wschodzących innowatorów” wśród młodzieży szkół średnich poszukują w lokalnych edycjach konkursu Politechnika Białostocka oraz Politechnika Lubelska i Rzeszowska, czyli uczelnie współtworzące Politechniczną Sieć VIA CARPATIA.
W konkursie ogłoszonym przez Politechnikę Białostocką zaproszenie do współpracy przyjęło 13 przedsiębiorstw regionalnych. To one zaproponowały uczestnikom 17 ciekawych zadań praktycznych, związanych z realnymi problemami technicznymi, czy funkcjonalnymi występujących w danych firmach. Dwa zadania konkursowe zostały zgłoszone przez Białowieski Park Narodowy oraz Biebrzański Park Narodowy. Problemy przedstawione przez podlaskie filmy m.in. z branży energetycznej oraz e-commerce, wymagały od młodych innowatorów kreatywnego i praktycznego podejścia. Nie brakowało śmiałków! Wyzwania podjęło się kilka zespołów ze szkół ponadpodstawowych z Białegostoku i Łap. Do II etapu zmagań zakwalifikowano 8 drużyn liczących po maksymalnie trzech uczniów.
O wynikach 2. etapu konkursu „Wschodzący Innowatorzy” piszemy: Wschodzący Innowatorzy 2023 przedstawili projekty w ramach III etapu działań
W III etapie uczniowie zaprezentowali swoje projekty przed komisją konkursową złożoną z nauczycieli akademickich Politechniki Białostockiej oraz przedstawicieli regionalnych organizacji z otoczenia społeczno-gospodarczego. Wśród propozycji młodych innowatorów były m.in. rękawica do tłumaczenia języka migowego na język pisany, aplikacja do rozpoznawania udaru, aplikacja do skupu książek, modułowa rozdzielnica niskiego napięcia, oprogramowanie do zbierania danych z internetu, maszyna pozwalająca chronić rodzime gatunki roślin, czy mobilna platforma do wędkowania dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Jury było pod wrażeniem nieszablonowego podejścia młodych ludzi. Poziom prac był na tyle wysoki, że niektóre rozwiązania mają szansę na wdrożenie! Ważne było kreatywne podejście i poziom zaawansowania technicznego projektu. Równie istotna była możliwość praktycznego zastosowania rozwiązania, które powinno odpowiadać na realne potrzeby firmy. W kryteriach wyboru projektów odgrywał też dość istotną rolę aspekt ekonomiczny.
Wyłonienie zwycięskiego projektu było o tyle trudne, że każdy z finałowych zespołów wykazał się ogromnym zaangażowaniem, entuzjazmem i wytrwałością. Już sam udział uczniów w konkursie był wielkim dokonaniem i ważnym krokiem na drodze osobistego rozwoju.
27 czerwca 2023 r., podczas gali na auli Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej poznaliśmy laureatów konkursu „Wschodzący Innowatorzy 2023”.
Miejsce pierwsze zajęła drużyna w składzie: Ewa Karp, Michał Łukaszuk, Konrad Olifier – uczniowie z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej. Opiekunem zespołu jest Grzegorz Nowik. Uczniowie ALO PB podjęli się zadania „Opracowanie rękawicy z sensorem” zgłoszonego przez Instytut Innowacji i Technologii PB Sp. z o.o.
Drugi w konkursie był projekt Mai Kalickiej i Karoliny Fiedorczuk – uczennic III Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białymstoku. Pod opieką Izabelli Kondraciuk uczennice podjęły się „Opracowania koncepcji maszyny do usuwania nasion roślin z dolnej części spodni i podeszwy butów”, o które wnioskował Białowieski Park Narodowy.
Trzecie miejsce przypadło zespołowi z Technikum Programistycznego INFOTECH w składzie: Maciej Jakubowicz, Kamil Aleksandrowicz, Filip Kubajewski, opiekun: Mariusz Kruszewski, który na zlecenie firmy AquaRD Sp. z o.o. zaprojektował „Aplikację wspierającą pobieranie danych z urządzeń IoT”.
Laureaci otrzymali:
• 2 000 złotych dla każdego członka zespołu, którego praca zajęła I miejsce
• 1 500 złotych dla każdego członka zespołu, którego praca zajęła II miejsce
• 1 000 złotych dla każdego członka zespołu, którego praca zajęła III miejsce.
Stosowne czeki, dyplomy i gratulacje nagrodzonym uczniom wręczyli: Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB; przewodniczący Komisji Konkursowej Grzegorz Sasinowski – wiceprezes Białostockiego Oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich; Paweł Mytnik – Prezes Białostockiego Oddziału SEP; Krzysztof Ciuńczyk – przewodniczący Okręgowej Rady Podlaskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa; Artur Zawadzki – przedstawiciel zarządu Klastra Obróbki Metali.
W składzie jury, które oceniło projekty uczniów w konkursie „Wschodzący Innowatorzy 2023” zasiadali:
• Grzegorz Sasinowski (przewodniczący) – wiceprezes Białostockiego Oddziału SEP
• Artur Zawadzki – Dyrektor Operacyjny Promotech Sp. z o.o.
• Krzysztof Falkowski – członek zarządu P.P.U. MARK-BUD Sp. z o.o.
• Zbigniew Sołjan – Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej
• Paweł Dzienis – Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej
• Tomasz Grześ – Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu!
Konkurs „Wschodzący Innowatorzy” jest organizowany w ramach „Działania 8. BIZNAK – Rozwijanie i wspieranie aktywności komercjalizacyjnej uczniów szkół ponadpodstawowych”, które polega na wdrożeniu programu wychwytywania talentów praktycznych u uczniów szkół ponadpodstawowych, poprzez zlecanie im rozwiązywania konkretnych problemów technicznych, funkcjonalnych, czy technologicznych zgłaszanych przez przedsiębiorstwa. Konkurs jest realizowany we współpracy ze szkołami ponadpodstawowymi i przedsiębiorstwami z regionu VIA CARPATIA, obejmującego województwa: podlaskie, lubelskie i podkarpackie.
Monika Rokicka