Studenci architektury krajobrazu na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej wykonali projekty zagospodarowania terenu osiedli mieszkaniowych
Roślinność, oświetlenie, elementy małej architektury. W kreatywny, kolorowy i funkcjonalny sposób studenci IV i V semestru architektury krajobrazu, członkowie Koła Naukowego “PRZESTRZEŃ ZIELENI” na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej zaprojektowali przestrzeń wokół osiedli mieszkaniowych budownictwa społecznego.
W dniu 12 października odbyło się uroczyste przekazanie 15 prac koncepcyjnych na rzecz SIM KZN – Podlaskie Sp. z o.o. (Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa).
Czy na terenie Podlasia oraz Suwalszczyzny powstaną osiedla, których tereny zielone zaprojektowali studenci Politechniki Białosotockiej? Bardzo prawdopodobne! Studenci architektury krajobrazu na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku wykonali projekty koncepcyjne dla osiedli mieszkaniowych na rzecz SIM KZN – Podlaskie Sp. z o.o. Pracowali w grupach, łącząc pomysły i umiejętności pod okiem wspaniałych wykładowców – mgr inż. arch. Marty Baum oraz dr. inż. arch. Wojciecha Matysa.
W efekcie, powstało 15 prac koncepcyjnych dotyczących 5 lokalizacji budowy budownictwa społecznego. Prace te zostały uroczyście przekazane 12 października 2023 r. W wydarzeniu w Centrum Nowoczesnego Kształcenia wzięły udział władze Uczelni, wykładowcy, studenci oraz przedstawiciele firmy Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa.
– Lokalizacji było tylko 5, więc sądziliśmy, że zgłosi się niewielka grupka studentów. Natomiast odzew z ich strony był tak duży, że ostatecznie nad koncepcjami pracowało 20 osób. W sumie powstało 15 projektów – trzy koncepcje na każdą lokalizację – mówi mgr inż. arch. Marta Baum, która podkreśla, że studenci swoje prace przygotowali w okresie wakacyjnym. – Jestem z nich dumna dlatego, że dla niektórych był to koniec drugiego roku studiów. Wymagało to od nich naprawdę dużej pracy, bo jeszcze nie mieli doświadczenia.
Czy realizacja projektu dla jednego z deweloperów okazała się cenną lekcją dla naszych studentów?
– Projekty zawierają plan zagospodarowania przestrzennego, który ma za zadanie przyciągnąć wzrok inwestora oraz osób, które mają zamieszkać w tych przestrzeniach. Dzięki temu projektowi mieliśmy szansę wykonać projekt, który może się spodobać i zwrócić uwagę osób planujących kupno mieszania – mówiła Karolina Sadowska, jedna z autorek prac koncepcyjnych.
Która z przekazanych prac zostanie zrealizowana? Tego jeszcze nie wiemy. Podczas uroczystego przekazania prac Prezes SIM KZN – Podlaskie – Piotr Bujnicki, podkreślił, że wszystkie prace mają ogromną wartość, więc niewykluczone, że w porozumieniu ze studentami powstanie projekt łączący najlepsze elementy z poszczególnych prac.
– Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni jak te prace wyglądają, jak są bardzo profesjonalnie wykonane. Elementy małej architektury, oświetlenie, parkingi – to jest to, czego nam było trzeba, tej świeżości spojrzenia na architekturę krajobrazu młodych ludzi – przekonywał Prezes Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, dziękując studentom za udział w inicjatywie.
– Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku bardzo prężnie współpracuje z biznesem i my jako wydział, jako władze, jako nauczyciele i pedagodzy bardzo się cieszymy właśnie z takich inicjatyw, jak ta dotycząca wykonania koncepcji osiedli mieszkaniowych dla gmin w województwie podlaskim. Korzyści tej kooperacji odnoszą obie strony. Studenci podczas toku studiów są przygotowywani do potrzeb rynku pracy i dzięki realizacji praktycznych projektów mogą zaprojektować coś, co w przyszłości będzie faktycznie użytkowane. Kładziemy duży nacisk na to, żeby edukacja studentów odpowiadała realiom współczesnego świata i współczesnej technologii – podsumowała współpracę dr inż. Katarzyna Kalinowska-Wichrowska, Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku.
Gratulujemy młodym talentom i trzymamy kciuki za realizację ich koncepcji!