International Staff Week grudzień 2023 w Politechnice Białostockiej. Maraton spotkań z przedstawicielami uczelni z całego świata! Cel – rozwój wymiany akademickiej
Cykliczne spotkania z przedstawicielami uczelni partnerskich Politechniki Białostockiej to radość budowania silnych międzynarodowych relacji oraz nowe pomysły na rozwijanie współpracy między uczelniami. Dzięki wsparciu Programu Erasmus+ przedsięwzięcia z cyklu International Staff Week nasza uczelnia organizuje dwukrotnie: wiosną i zimą.
– Te spotkania to forma wymiany doświadczeń, ale też i kontaktów pomiędzy naszymi Partnerami, którzy cenią nasze wydarzenie i chętnie przyjeżdżają do nas, dzieląc się swoimi doświadczeniami. A wszystko po to, żeby zachęcać studentów, pracowników i nauczycieli, ale też i obsługę administracji do uczestniczenia w programie Erasmus+. Obecnie bez umiędzynarodowienia nie ma rozwoju właściwie żadnego aspektu funkcjonowania uczelni. Umiędzynarodowienie potrzebne jest w zakresie edukacji, prowadzenia badań naukowych, ale i podnoszenia standardów funkcjonowania uczelni. I do tego dążymy. Mam nadzieję, że International Staff Week przyczyni się właśnie do rozwijania tych wszystkich aspektów naszej działalności – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.
10. edycja International Staff Week odbywała się w dniach od 15 maja do 19 maja. Zebrała 50 przedstawicieli z 20 krajów! Przyjechali pracownicy z najdalszych zakątków świata: Albania (University of Tirana), Algieria (University of Batna 2), Armenia (Armenian State University of Economics), Belize (University of Belize), Bhutan (Jigme Namgyel Engineering College, Royal University of Bhutan), Bośnia i Hercegowina (University of East Sarajevo, University of Sarajevo), Hiszpania (Universidad Camilo Jose Cela, Universitat de Girona), Indonezja (Institut Teknologi Sepuluh Nopember), Jordania (Tafila Technical University), Kazachstan (Kazakh National ResearchTechnical University named after K.I.Satpayev), Litwa (Vilnius Gediminas Technical University), Łotwa (Rezekne Academy of Technologies), Mauritius (University of Mauritius), Meksyk (Universidad Iberoamericana Mexico City), Niemcy (Technical University Chemnitz), Rumunia (University of Craiova), Salwador (Universidad Centroamericana José Simeón Cañas), Turcja (Süleyman Demirel University, Bandirma Onyedi Eylul University), Ukraina (Lviv Polytechnic National University), Wietnam (Ho Chi Minh City University of Technology).
W harmonogramie X International Staff Week były dziesiątki prezentacji, wykładów i warsztatów. Dużą popularnością cieszyły się workshopy organizowane przez Studium Języków Obcych Politechniki Białostockiej, prowadzone przez Monikę Śleszyńską, Anielę Staszewską, Wojciecha Rogalskiego oraz zajęcia „Jak cię widzi kamera” dr. inż. Jarosława Makala, prof. PB poświęcone tematom autoprezentacji oraz budowaniu relacji w różnych kanałach komunikacji. Ważnym punktem tygodniowego programu było też wystąpienie przedstawiciela konsorcjum uczelni wyższych Alliance of Universities ACROSS, do którego należy Politechnika Białostocka wraz z dziewięcioma partnerami europejskimi. Wspólne działania konsorcjum przedstawił podczas spotkania dr Benny Liebold, kierownik Biura Współpracy Międzynarodowej Politechniki w Chemnitz (Niemcy). Ukłonem w stronę uczestników ISW było również zaproszenie Prezydenta Białegostoku na spotkanie w Pałacyku Gościnnym Branickich. Władze miasta doceniły międzynarodowy wymiar wydarzenia organizowanego przez Politechnikę Białostocką oraz jego znaczenie dla promocji miasta i regionu na arenie międzynarodowej. Tradycyjnie goście International Staff Week odwiedzili też Bibliotekę Politechniki Białostockiej, Centrum Historii i najpiękniejsze zakątki Białegostoku i regionu.
– International Staff Week to czas i przestrzeń, w której rodzą się różnego rodzaju pomysły i przyjaźnie. Bezpośredni kontakt z osobami z innych kultur i krajów wiele nas uczy. W tym – jak współpracować w międzynarodowych zespołach i jak efektywnie dochodzić do wspólnych wniosków w wymiarze naukowym i dydaktycznym – podsumowuje dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej Politechniki Białostockiej.
We wrześniu br. poznaliśmy wyniki międzynarodowego rankingu QS Europe University Rankings. Politechnika Białostocka zajęła w nim pierwsze miejsce w Polsce i 24. w Europie w kategorii: wymiana studencka przyjazdy. Zważywszy na to, że w zestawieniu uwzględniono 688 uniwersytetów z 42 krajów europejskich, w tym 33 uczelnie z Polski – osiągnięty przez naszą uczelnię wynik jest imponujący! Zajęliśmy też wysoką, 8. pozycję w kraju, w kategorii: wymiana studencka – wyjazdy. To po części zasługa sieci kontaktów, którą Politechnika Białostocka buduje dzięki takim przedsięwzięciom jak International Staff Week.
W zimowej edycji wydarzenia, które odbyło się w dniach 4-8 grudnia 2023 r., gościliśmy w Politechnice Białostockiej przedstawicieli 20 uczelni i z 15 krajów. 11. edycja International Staff Week przyciągnęła na naszą uczelnię rektorów, nauczycieli akademickich i pracowników biur współpracy międzynarodowej z Albanii, Algierii, Armenii, Egiptu, Gwatemali, Jordanii, Kosowa, Litwy, Łotwy, Republiki Mauritiusa, Portugalii, Republiki Południowej Afryki, Rumunii, Serbii, Tunezji i Turcji.
– Tym razem gościmy 34 uczestników z 15 krajów. Mimo zimowej aury zdecydowali się przyjechać do nas i jest nam z tego powodu niezmiernie miło. Jestem pewna, że różnorodne spotkania jakie dla nich przygotowaliśmy – rozmowy na wydziałach, wykłady dla naszych studentów i nauczycieli, różnego rodzaju warsztaty oraz spotkania, które miały na celu przybliżenie polskiej kultury oraz pięknego miasta Białystok i okolic – przyczynią się do rozwoju współpracy międzynarodowej, do podtrzymania już istniejących i nawiązania nowych kontaktów, a także wielu nowych inicjatyw, przekładających się na rozwój współpracy naukowo-dydaktycznej naszej uczelni z uczelniami zagranicznymi – mówiła dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej Politechniki Białostockiej.
Uczestnicy International Staff Week mieli unikalną okazję, żeby w świetnej atmosferze, podczas kontaktów face-to-face przekonać się, że Politechnika Białostocka jest dobrym partnerem w realizacji międzynarodowych mobilności akademickich. Po tygodniowym pobycie w Białymstoku, już po powrocie na macierzyste uczelnie, stali się ambasadorami Politechniki Białostockiej i rekomendują ją swoim studentom.
– Bardzo się cieszę, że mogłem uczestniczyć w International Staff Week w Politechnice Białostockiej. Wielką przyjemnością był też sam pobyt w Polsce, w takim ciekawym okresie zimowym. Na Uniwersytecie w Belgradzie jestem koordynatorem wydziałowym Programu Erasmus+. Jestem przekonany, że to jeden z najlepszych instrumentów nawiązywania współpracy międzyuczelnianej, a dla studentów – szansa na otwieranie się na kolejne doświadczenia – mówił Dalibor Sokolović z University of Belgrade, Serbia.
– Co roku: w maju i w grudniu staram się brać udział w International Staff Week – zapewnia dr Ewa Zapora z Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej. – To wspaniała okazja żeby spotkać przedstawicieli uczelni, dzięki którym mogę współpracować z ośrodkami zagranicznymi. Wśród uczestników ISW są reprezentanci wielu dyscyplin nauki. Ja staram się wśród nich wyłapać tych, którzy specjalizują się w naukach leśnych, biologii, mykologii. Podczas rozmów rodzą się cenne kontakty osobiste, przyjaźnie. Dzięki wsparciu Programu Erasmus+ możemy współpracować i realizować ciekawe projekty.
– Możliwość nawiązania kontaktów między uczelniami europejskimi jest niezmiernie ważna dla naszej pracy. Świat rozwija się bardzo szybko, szczególnie w zakresie komunikacji. Gdy spotykamy się osobiście, możemy poznać partnerów z branży, zobaczyć jak pracują. Dzięki temu lepiej się rozumiemy, lepiej współpracujemy. Oczywiście, zauważamy pewne różnice, ale jednocześnie widzimy, jak łatwo jest pokonać bariery kulturowe, strategiczne i logiczne. Możemy razem pracować i to jest niesamowite! – podkreśla Vasim Tana, koordynator mobilności akademickich na Instituto Politécnico de Tomar w Portugalii.
Spotkania dla uczelni partnerskich w Programie Erasmus+ organizują działy współpracy międzynarodowej, które na co dzień dbają o gości zagranicznych Politechniki Białostockiej i wspierają ich w różnych sprawach związanych z ich pobytem w uczelni.