Programujący Białystok
Po wpisaniu frazy „czy programowanie” w wyszukiwarce Google naszym oczom ukażą się sugerowane dokończenia zapytania: trudne, dla mnie, ciekawe, potrzebne. W Białymstoku jest mnóstwo ludzi, którzy nie potrzebują pomocy Internetu, żeby odpowiedzieć na to pytanie.
Od lat 80. zeszłego wieku zawodowi programisty co chwila wróży się rychłą śmierć za sprawą rozwoju technologicznego/samopiszących się programów/przejęciu władzy nad światem przez AI. Programiści na przekór czarnowidzącym przyszłość analitykom – dalej istnieją. Co więcej, mają się bardzo dobrze, a ich liczba dalej jest niewystarczająca, by zaspokoić potrzeby rynku. W Białymstoku prężnie działają uczelnie wyższe kształcące przyszłych specjalistów IT, swoją działalność rozwija Białostocki Park Naukowo-Technologiczny oraz klaster INFOTECH. Jak dołączyć do grona mistrzów programowania?
Jak zostać programistą?
Z programowaniem, tak jak ze wszystkim innym, swoją przygodę najlepiej zaczynać już od najmłodszych lat. Nawet jeżeli nie wiążemy swojej przyszłości zawodowej z branżą IT, to umiejętność logicznego myślenia i kreatywnego rozwiązywania problemów nikomu jeszcze nie zaszkodziła. Rodzice białostockich maluchów doskonale zdają sobie z tego sprawę i chętnie korzystają z ofert edukacyjnych prywatnych szkół programowania i licznych warsztatów organizowanych przez Uniwersytet Białostocki, Politechnikę Białostocką oraz Park Naukowo-Technologiczny. Warto śledzić te instytucje na facebooku, bo nabór na ich warsztaty zazwyczaj trwa bardzo krótko ze względu na duże zainteresowanie.
Studenci
Na Politechnice funkcjonuje wiele kół naukowych. Na szczególną uwagę zasługuje jednak Koło Naukowe Biometrii, Analizy i Przetwarzania Obrazów i Sygnałów. Zajmują się wieloma ciekawymi zagadnieniami, tj. biometria, internet rzeczy, rozpoznawanie wzorców. W tym roku do swojej działalności włączyli również sekcję .NET, która ma na celu naukę programowania w języku C# i poszerzanie wiedzy o .NET. Obecnie grupa spotyka się w środy o godzinie 16.00 w budynku Wydziału Informatyki.
Co dalej?
Co jednak, jeśli opanujemy już podstawy, a głód wiedzy nie chce ustąpić? Dorośli programiści lubią dzielić się swoją wiedzą. Oprócz sięgania po książki i tutoriale z internetu, warto wyjść z domu i spotkać się z grupą PyStok. PyStok zajmuje się pogłębianiem wiedzy o języku Python, w trakcie ich spotkań odbywają się prelekcje, dyskusje i konkursy z tematycznymi nagrodami. W Białymstoku funkcjonuje również Grupa .NET. Grupa skupia się na środowisku pasjonatów .NET i współpracuje między innymi z Infinity Group. Jak widać możliwości rozwoju programistycznego są całkiem duże.
Autor: Aleksandra Dziwińska
Fot. Dawid Pieciul