Dzień Otwarty Politechniki Białostockiej. 13 marca 2024 roku padł rekord
Dzień Otwarty Politechniki Białostockiej miał miejsce 13 marca 2024 roku. Prawie 3000 osób zarejestrowało się na to wyjątkowe wydarzenie! Uczelnia gościła uczniów z niemal 60 szkół z regionu, którzy wzięli udział w 200 zajęciach i atrakcjach organizowanych na 6 wydziałach oraz w Centrum Nowoczesnego Kształcenia! Młodzież z liceów, techników i szkół zawodowych – wszyscy chcieli poznać 30 kierunków studiów oraz zaplanować swoją przyszłość!
Bielsk Podlaski, Sokółka, Zambrów, Olecko, Suwałki, Augustów, Ostrołęka i Białystok – to między innymi z tych miast przyjechali na Politechnikę Białostocką uczniowie ze szkół w woj. podlaskim. W większości były to grupy szkolne, choć osób indywidualnych również nie brakowało. Poza maturzystami, liczną grupę stanowili uczniowie klas trzecich, którzy wolą wcześniej zdecydować o wyborze studiów.
– Pomyśleliśmy, że to jest świetna okazja, żeby poznać uczelnię od podszewki, zdobyć nową wiedzę i doświadczenie – mówiła Agnieszka Sujeta, nauczycielka z Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku. Przyjechała z grupą młodzieży, która kształci się na kierunku technik budownictwa. – Większość z nich chciałaby kontynuować naukę na Politechnice, na kierunku budownictwo, to uczestnicy olimpiad. Część z nich rozważa też inżynierię środowiska.
W tym roku było naprawdę gęsto od atrakcji, które trwały we wszystkich lokalizacjach od godziny 9 do 15. Warsztaty, pokazy, wykłady, wystawy, doświadczenia – było z czego wybierać. Jakie zajęcia na wydziałach cieszyły się największym powodzeniem? Duże grupy zapisywały się na prezentacje oferty kierunków na poszczególnych wydziałach, a także na zorganizowaną wycieczkę po Wydziale Architektury, podczas której można było poznać wydział A do Z, łącznie z jego kierunkami studiów, a także pracowniami, katedrami, laboratoriami i studenckimi projektami.
– Postanowiłem przyjechać na Dzień Otwarty, ponieważ za rok piszę maturę i moim celem są studia na architekturze. Myślę, że właśnie to chciałbym w przyszłości robić. Architektura to zajęcie kreatywne, tu raczej nie ma ryzyka, że znudzi mnie ta praca. Podczas wycieczki po Wydziale mogłem zobaczyć, jak wyglądają zajęcia i jak są prowadzone. Mam wrażenie, że tu jest wszystko poukładane „krok po kroku”. Zaczyna się od rysunku odręcznego, który jest nawet na egzaminie, a kończy na poważnych projektach. Mi to pasuje – przekonywał Kacper, który przyjechał z Ełku z Zespołu Szkół nr 1 w Ełku.
Młodzi ludzie chętnie korzystali z zajęć naukowych, które miały specjalistyczny charakter, co często odpowiadało profilowi ich kształcenia w szkole średniej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się takie zajęcia tematyczne jak: Podstawy cyberbezpieczeństwa, Elektronika cyfrowa od prehistorii do układów on-chip, Brak zasięgu w budynkach – dlaczego? Warsztaty ekonomii behawioralnej, Prezentacja laboratorium odnawialnych źródeł energii, Energia dla przyszłości, czy też Tajniki i ograniczenia komunikacji bezprzewodowej.
Świetnie sprawdziły się spotkania o praktycznej i interaktywnej formule jak: Wirtualne spawanie – wykorzystując technologię rozszerzonej rzeczywistości, Cięcie laserem kształtów ze sklejki brzozowej, Badania pokazowe, metody niszczące i nieniszczące betonu i stali, Kreatywne drukowanie 3D w inżynierii biomedycznej.
– Szczególnie interesującą rzeczą były rysunki z agarozy. Jest to coś przepięknego. Wiele rzeczy mogliśmy się tu dowiedzieć m.in. stan czystości wody i powietrza. Co prawda, jeszcze nie zdecydowałem, gdzie chcę podążać w swoim życiu, ale być może będzie to Politechnika Białostocka – zdradził nam Adam z I Społecznego LO w Białymstoku, który wziął udział w zajęciach laboratoryjnych w Katedrze Chemii, Biologii i Biotechnologii na Wydziale Budownictwa i Nauk Środowiska.
Uczestnicy doceniali możliwość kontaktu z naukowcami, ale i atrakcyjną formułę spotkań.
– Wzięłam udział w zajęciach, w których wykrywaliśmy konserwanty w żywności. Mogliśmy się też dowiedzieć więcej o kierunku inżynieria rolno-spożywcza. Bardzo mi się podobało. Krótko, na temat i zwięźle. Fajne doświadczenie. Wizualnie podoba mi się i jestem pod wrażeniem przygotowania całego eventu – z entuzjazmem o wydarzeniu mówiła Kinga, uczennica III klasy w II LO w Augustowie.
Pewniakiem Dnia Otwartego były też zajęcia dla tegorocznych maturzystów pt. Dowodzenie na maturze, które odbywają się co roku i zawsze przyciągają tłumy, a także bolidy wyścigowe klasy Formula Student, stworzone przez studentów Wydziału Mechanicznego PB.
Uczestnicy byli też obecni na zajęciach poza Białymstokiem – „Innowacje inspirowane grzybami” to wydarzenie, które przyciągnęło wielu uczniów do Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej w Hajnówce.
Na kampusie Wydziału Inżynierii Zarządzania uczestników witali studenci z kół naukowych. Zapraszali do udziału w konkursach, quizach i do rozmowy o studiach.
– Fajnie było porozmawiać ze studentami i poznać ich opinię na ten temat. Przy stoiskach spotkałyśmy bardzo sympatyczne i otwarte osoby. Bardzo dużo powiedzieli nam o klimacie studiów, o tym, jak można się tu odnaleźć. Różnica wieku jest mała i w sumie niedawno Ci ludzie byli na naszym miejscu. Dużo pamiętają z tego, co teraz przechodzimy, czyli stresu przed maturą. Ogólne wrażenie jest bardzo dobre. Obie uczymy się w klasach o profilu matematycznym i szukamy kierunku, na którym tę wiedzę można wykorzystać. To może być na przykład zarządzanie na tym wydziale – mówiły Dominika i Ola z klasy III w IV LO w Białymstoku.
W ramach Dnia Otwartego obyły się też wydarzenia specjalne w Centrum Nowoczesnego Kształcenia. To tam mieściło się studio live, z którego transmitowano spotkania ze studentami z kół naukowych. Rozmowy prowadziły studentki – Julia Buczyńska z Wydziału Architektury oraz Ewa Tatarczyk z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku. W rozmowach brali udział studenci z kół naukowych:
- Forma – Bartosz Skarzyński z kierunku architektura wnętrz na Wydziale Architektury
- Ciepłownik – Jan Dobkowski z kierunku inżynieria środowiska na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku
- IO – Łukasz Masajło z kierunku elektrotechnika na Wydziale Elektrycznym
- VectoR – Bartłomiej Chmielewski z kierunku informatyka na Wydziale Informatyki
- HR – Izabela Janusz z kierunku logistyka na Wydziale Inżynierii Zarządzania.
- Orthos – Kacper Snarski z kierunku inżynieria biomedyczna na Wydziale Mechanicznym
Studenci reprezentowali swoje koła naukowe, które w CNK wyeksponowały swoje projekty. A było na co popatrzeć! Przystawka do wózka dla osoby niepełnosprawnej, metrowy drewniany kornik, okazy fauny i flory Puszczy Białowieskiej, świat oglądany w VR. Można było też pograć w szachy, obejrzeć repliki obrazów znanych malarzy, jak i makiety osiedli, czy prace artystów dizajnerów.
Bezpośredni kontakt ze studentami doceniała młodzież, która mogła poznać uczelnię z nieco innej strony oraz możliwości, jakie stwarza młodym ludziom największa uczelnia techniczna w Polsce północno-wschodniej.
– Przyjechałam, by dowiedzieć się o kierunku, który chcę studiować, czyli leśnictwo. Byłam na stoisku koła Leśników. Myślę, że dziewczyny super opowiadają o tym kierunku, na pewno o wiele bardziej mnie zachęciły niż czytane fora i komentarze w internecie. Myślę, że naprawdę warto tu przyjść i porozmawiać osobiście – twierdzi Julka, tegoroczna maturzystka z VIII LO w Białymstoku.
Poza studiem live, w CNK odbywały się również prezentacje 6 wydziałów oraz ABC rekrutacji. Młodzież zapoznała się z ofertą edukacyjną uczelni oraz perspektywami zawodowymi jej absolwentów.
– Zdecydowanie wybieram Politechnikę Białostocką. Jest tu więcej kierunków i możliwości – mówił Krzysztof, uczeń Technikum z Suwałk, który zamierza studiować w Białymstoku na kierunku informatyka.
Wzmożony ruch było widać też przy stoiskach ekspertów, z którymi można było porozmawiać o własnej ścieżce zawodowej, zasadach wyjazdów na studia w ramach programu Erasmus+, czy podnoszeniu kompetencji językowych. Uczestnicy mogli rozwiązać quiz „nietypowe zawody”, wykonać test predyspozycji zawodowych, poznać relacje studentów, którzy studiowali za granicą, a nawet wziąć udział w warsztatach z kaligrafii.
Ale że nie samą nauką człowiek żyje, wielu uczniów oblegało trenerów i sportowców związanych z Politechniką Białostocką. Niektórzy wzięli udział w wycieczkach po kampusie – po Akademickim Centrum Sportu i Centrum Historii PB. Miłośnicy gier mogli wziąć udział w atrakcji Biblioteki PB, która ukryła w swojej przestrzeni cytaty literackie.
Uczelnia zadbała o każdy szczegół. Młodzież mogła zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w fotobudce i skorzystać z darmowych przekąsek. Były też konkursy „Sprawdź się”, w których można było wygrać extra gadżety!
To był udany Dzień Otwarty Politechniki Białostockiej! Za rok kolejny!
Uczelnia gościła następujące szkoły:
I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku
XIII Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku
II Liceum Ogólnokształcące im. Kamila Cypriana Norwida w Ostrołęce
II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Łomży
III Liceum Ogólnokształcące w Ostrołęce
Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej
Augustowskie Centrum Edukacyjne
I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Białymstoku
I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Kolnie
I Liceum Ogólnokształcące im. Grzegorza Piramowicza w Augustowie
I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży
I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim
I Liceum Ogólnokształcące w Zambrowie
II Liceum Ogólnokształcące im. gen. Zygmunta Podhorskiego w Suwałkach
II Liceum Ogólnokształcące im. Polonii i Polaków na Świecie w Augustowie
II Liceum Ogólnokształcące z dodatkową nauką języka Białoruskiego w Hajnówce
II Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim
II Społeczne Liceum Ogólnokształcące
III Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Białymstoku
Liceum w Chmurze
Liceum INFOTECH
IV Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku
Karton Studio w Białymstoku
IX Liceum
Liceum Ogólnokształcące im Mikołaja Kopernika w Sokółce
Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Wysokiem Mazowieckiem
Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Ostrowii Mazowieckiej
I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Olecku
Zespół Szkół Mechanicznych w Białymstoku
Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku
Uniwersytet w Białymstoku
Uniwersytet Trzeciego Wieku
V Liceum Ogólnokształcące
VI liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku
VII Liceum Ogólnokształcące
VIII Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Białymstoku
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
XI Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku
XIX Liceum Ogólnokształcące Białystok
Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku
Zespół Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku
Zespół Szkół Handlowo – Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku
Zespół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku
Zespół Szkół nr 1 im. J. Śniadeckiego
Zespół Szkół nr 1 w Ełku
Zespół Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Sejnach, Technikum
Zespół Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa
Zespół Szkół Zawodowych im K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim
Zespół szkół zawodowych nr 2
Zespół szkół zawodowych nr. 1 w Ostrołęce
ZSTiO nr 4 w Łomży
ZSTiOzOI w Białymstoku
СШ 2
Informacje na temat na Dnia Otwartego znajdziecie na stronie