Białostocka kultura przeniosła się do internetu
Nieczynne bary, kawiarnie, kina i teatry. W niecodziennych warunkach przyszło żyć milionom ludzi na świecie. Sceny dotąd znane z Dżumy Alberta Camus przeniosły się do współczesnego świata. Jak w tych trudnych czasach radzą sobie ośrodki kulturowe w Podlaskiem?
Deski opery w twoim domu
Opera i Filharmonia Podlaska przygotowała specjalne przedstawienie dostępne online. Zza biurka lub w wygodnym fotelu można było obejrzeć bajkę muzyczną „Brzydki Kaczorek”. Na kanale YouTube opery w szczytowym momencie bajkę oglądało ponad 12 tys. widzów. Wybór repertuaru nie był przypadkowy, jak czytamy na stronie Opery i Filharmonii Podlaskiej: Samotność, wykluczenie – dotyka tak wielu z nas, również w „spokojnych” czasach. Właśnie w tym czasie zapraszamy na niezwykły spektakl „Brzydki Kaczorek”, który dotyka problemu odmienności i związanej z nią samotności, ukazuje brak tolerancji zakorzeniony zarówno w języku, jak i w sposobie myślenia, ucząc, że „inny” nie znaczy gorszy.
Na trochę inny spacer
Dla tęskniących za spacerami polecamy wirtualny, bo za pośrednictwem strony internetowej OiFP (www.oifp.eu) spacer do budynku Opery Podlaskiej. W ramach wirtualnego spaceru można odwiedzić kulisy, garderobę aktorów i taras widokowy na dachu opery. Miejsca, które na co dzień są niedostępne dla widzów spektakli, zostały szczegółowo pokazane na zdjęciach obracanych o 360 stopni.
Koncert organowy w Twoim domu?
Kolejnym ukłonem w stronę osób spędzających całe dnie w domu jest propozycja OiFP. Płyta, na której możemy odsłuchać niezwykłe utwory w wersji organowej pt. „Organy w Operze – prezentuje Andrzej Chorosiński”. Wśród utworów w wykonaniu polskiego organisty Andrzeja Chorosińskiego znajdziemy dzieła Bacha, Vivaldiego, Wagnera, Chopina, Czajkowskiego i Guilmanta. Płyta i zdjęcia organów autorstwa Michała Hallera są dostępne online na stronie OFiP.
Kiedy ostatnio byłeś w teatrze?
Białostocki Teatr Lalek nie pozostaje w tyle i również przenosi swoje spektakle do internetu. „Cudowną lampę Aladyna” w reż. Andrasa Veresa można było zobaczyć w sobotę 21.03 oraz niedzielę 22.03 o godzinie 11.00 przez profil BTL na Facebooku. Spektakl skierowany do najmłodszych zgromadził rzeszę widzów przed ekranami. Na facebookowym fanpage’u umieszczane są aktualne wydarzenia, jakie będzie można śledzić online, takie jak czytanie scenariuszy spektakli przez aktorów.
Białostocki Teatr Lalek znalazł też sposób na nudę w domu. Zaprasza najmłodszych widzów do udziału w konkursie na pracę plastyczną „Twój ulubiony bohater spektaklu BTL”. Regulamin konkursu jest dostępny na stronie BTL. Nagrodą dla zwycięzcy będzie udział w premierowych pokazach spektakli BTL dla dzieci w sezonie artystycznym 2020/2021.
Lekcja historii inna niż wszystkie
Muzeum Wojska w Białymstoku nie odstaje i też prowadzi aktywne działania w sieci. Na swoim profilu na Facebooku muzeum realizuje projekt „Kalendarz historyczny” i cykl „Postać dnia”. Na stronie pojawiają się unikatowe fotografie, które ukazują świat sprzed lat. Historyczne ciekawostki będą niemałą atrakcją dla miłośników służb mundurowych. Muzeum nie zapomina też o najmłodszych. Na fanpage’u dostępne są kolorowanki i rebusy do rozwiązania dla małych bystrzaków.
Śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej…
Na facebookowym profilu Domu Kultury Śródmieście jest prezentowana wystawa Klaudiusza Bogusłowicza „Jeszcze inaczej” oraz prace uczniów pracowni plastycznej z cyklu „Młode talenty”. W zapowiedzi są też prezentacje filmów z wydarzeń DKŚ, które mają być wspomnieniem minionych miesięcy. Specjalnie dla was wzięłam udział w krótkiej lekcji śpiewu z Justyną Wieruszewską-Biniek i zdecydowanie rekomenduję taki sposób na domową nudę – wyginanie nie tylko ciała, ale i języka.
Jesień z Bluesem na wiosnę
Dla tych, którym zabrakło biletów na białostocki festiwal Jesień z Bluesem jest dobra nowina! Na facebookowym profilu Jesień z Bluesem można obejrzeć niektóre profesjonalne nagrania z koncertów oraz fotorelację z wydarzenia. Administrator profilu wrzuca posty o aktualnych koncertach bluesowych dostępnych w sieci w transmisji live. Przez kliknięcie w linki załączone w postach można znaleźć się na koncercie, nie ruszając się z fotela.
Czy po epidemii nasza kultura się zmieni?
Bez wahania można powiedzieć, że to, co dzieje się teraz na świecie, znacząco wpłynie na życie ludzi, służbę zdrowia, przyrodę czy światową gospodarkę. Jednak zdaniem wielu sytuacja ta wpłynie korzystnie na większą dostępność kultury wyższej w internecie. Od kilku dni obserwujemy pozytywne działania aktorów, muzyków i piosenkarzy dzielących się twórczością w sieci. Będąc na takim spektaklu czy koncercie online pewnie niejeden z widzów został zachęcony do kupna biletu na spektakl już w „realu”. Kultura łagodzi obyczaje. Nie zapominajmy o niej w trudnych czasach, bo to ona często zabiera nas do świata bez trosk, choćby na chwilę.