Dr hab. Andrzej Dworakowski, prof. PB otrzymał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis
Dr hab. Andrzej Dworakowski, prof. PB, Kierownik Katedry Grafiki Instytutu Sztuki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej otrzymał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Dr hab. Andrzej Dworakowski, prof. PB, Kierownik Katedry Grafiki Instytutu Sztuki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej od czterech dekad współpracuje także z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filią w Białymstoku. I właśnie Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy wnioskowało do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o odznaczenie naszego pracownika medalem nadawanym osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.
– Ten medal jest niespodzianką i cieszę się że stowarzyszenie zauważyło, iż w teatrze i w szkole zostawiam swoje ślady – mówi prof. Dworakowski. – Mam nadzieję, że nie będą tak szybko zatarte.
Profesor Dworakowski odebrał odznaczenie podczas otwarcia 11. Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA. Jest autorem kolejnych plakatów promujących imprezę.
– Od 22 lat jestem zaangażowany w festiwal szkół teatralnych jako grafik – mówi prof. Dworakowski. – Pomiędzy drzwiami które były otwarciem festiwalu i tymi spinaczami, które tworzą serce w tegorocznej edycji, czyli jakąś wspólnotę, były już wszelkiego rodzaju narzędzia użytku codziennego: piła, młotki, sekator do gałęzi, przeróżnego rodzaju przedmioty, które w rękach aktora zamieniają się w lalkę, zamieniają się w przedmiot, który po prostu gra. Stąd hasło festiwalu: LALKANIELALKA, czyli w rękach aktora wszystko się może wydarzyć, a zadaniem grafika jest to po prostu jak najlepiej sprzedać, jednocześnie nie tracąc swojej osobowości i wdrażanie dobrego projektowania w świat sztuki, miasta i teatru.
Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy tak pisało do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego:
W związku z kolejną, 11. edycją Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA, która będzie miała miejsce w czerwcu 2024 roku w Białymstoku chcielibyśmy nagrodzić jego nieoceniony wkład w rozwój festiwalu i uhonorować jego dotychczasową ponad 40 letnią pracę na rzecz sztuki w Polsce oraz wybitne zasługi na rzecz młodych adeptów sztuki lalkarskiej i teatru lalek w Białymstoku.
Jako podsumowanie działalności dr hab. Andrzeja Dworakowskiego niech posłużą słowa Danuty Wróblewskiej: „Rysunek jest nerwem sztuki wizualnej, jej pierwszym oddechem i odruchem, jej weryfikacją. (…) Właśnie rysunek wybrał sobie za powiernika Andrzej Dworakowski. Choć jego działalność twórcza rozkłada się daleko szerzej, bo należą do niej i plastyka teatralna, i grafika różnych przeznaczeń, i malarstwo, jednak rysunek, scalający to wszystko, spełnia u niego rolę przewodnika, „linea et linqua prima”. Z niego dopiero bierze się wszystko inne. (…) Dworakowski wybrał go tak, jak lekarz wybiera narzędzie niezbędne do zabiegu – ze świadomością celu. Nie treningu, nie doświadczenia, właśnie celu. Celem uwagi jest tu człowiek i przestrzeń społeczna wokół niego, ta niewidoczna siatka powiązań, zależności i emocji, która nas wiąże wewnętrznie i zewnętrznie, a także popycha do życiowej gry.”
Andrzej Dworakowski jest wybitnym artystą plastykiem działającym od ponad 40 lat w Polsce. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem, a także scenografią teatralną. Jest uznanym artystą, a jego prace są rozpoznawalne nie tylko w Polsce, ale i za granicą.
Współpracował z wieloma teatrami zapewniając, poprzez swój twórczy wkład, wysoką jakość realizacji scenicznych. Jego wyobraźnia podpowiada rozwiązania nieoczywiste, które prowadzą odbiorcę poprzez cykl skojarzeń do jego własnej interpretacji.
Andrzej Dworakowski jest aktywnym artystą ciągle poszukującym nowych, nieszablonowych form prezentacji swojej twórczości. W jednej ze swoich autorskich wystaw (CZARNEBIAŁE W Galerii LUFCIK w Warszawie 2003 r.) zaprezentował ponad 150 rysunków w formie lustrzanych odbić – podpisy i teksty znajdujące się na pracach można odczytać dopiero przy pomocy lustra. Artysta wyspecjalizował się w dziedzinie rysunku. Jego prace stają się komentarzem do rzeczywistości, ale też zapisem myśli twórcy. Jednocześnie niosą w sobie ładunek emocjonalny pełen smutku, lęku, poczucia samotności, izolacji, jakiegoś niespełnienia. Zmuszają do refleksji, zadawania podstawowych pytań o sens istnienia.
O swojej twórczości Andrzej Dworakowski mówił: „Moja działalność artystyczna stanowi rodzaj refleksji nad własnym życiem w kontekście międzyludzkich relacji, patriotyzmu i polskości, jest refleksją nad całym wachlarzem ludzkich przywar i zalet, które się w tych pojęciach zawierają. To moja opowieść o przestrzeni materialnej, symbolicznej, duchowej, miejscach w których jestem i które mnie otaczają.
Najważniejsze realizacje mają związek z Galerią ARSENAŁ w Białymstoku, a nazwy wystaw („made in Poland”, „w czterech ścianach bliżej wschodniej”, „mieszkam w Polsce”, „miejsce”, „a to Polska właśnie”) określają mnie i wyznaczają moją drogę poszukiwań.”
Jego prace istnieją również w przestrzeni miejskiej Białegostoku. Instalacja artystyczna „Armata” przy Muzeum Wojska w Białymstoku – nowy znak identyfikacyjny placówki kultury – daje odbiorcom szerokie pole do interpretacji. To kolejny projekt Andrzeja Dworakowskiego, który prezentuje sztukę w przestrzeni Białegostoku.
W okolicach Białostockiego Teatru Lalek można natomiast oglądać, a nawet przysiąść na oryginalnym, metalowym krześle, które okala jedno z drzew, czy przejrzeć afisze umieszczone na słupie ogłoszeniowym.
Andrzej Dworakowski od początku (od ponad 20 lat!) jest związany z Międzynarodowym Festiwalem Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA organizowanym przez Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filię w Białymstoku przy współpracy Białostockiego Teatru Lalek, Białostockiego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy oraz międzynarodowego stowarzyszenia lalkarskiego POLUNIMA. Jest on autorem identyfikacji wizualnej każdej, dotychczasowej edycji biennale teatralnego. W swoich projektach twórczo przetwarza hasło „LALKANIELALKA” – towarzyszące białostockiemu festiwalowi, za każdym razem stawiając sobie pytanie, czym może, a czym nie może być lalka teatralna, czym musi lub powinna, i co oznacza, że coś możemy nazwać nie-lalką. Te pytania autor umieszcza w kontekście otaczającej nas rzeczywistości, dzięki czemu każdej edycji towarzyszy nowa wizualna interpretacja nazwy festiwalu.
Andrzej Dworakowski jest uznanym i jednym z najbardziej rozpoznawalnym artystów Białegostoku. Jest zapraszany do tworzenia znaczących realizacji twórczych, opraw scenicznych, identyfikacji wizualnych instytucji, czy instalacji miejskich. Ponadto jest aktywnym artystą, wystawiającym swoje prace w wielu galeriach w Polsce. Nie bez znaczenia pozostaje również jego wpływ na wychowanie młodego pokolenia twórców. Jest wykładowcą Politechniki Białostockiej, gdzie na Wydziale Architektury kierował Katedrą Grafiki, a obecnie prowadzi także liczne zajęcia i opiekuje się projektami dyplomowymi. Jednocześnie jest on wykładowcą rysunku na kierunku Technologia Teatru Lalek w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku. Dzięki bogatemu doświadczeniu scenografa teatralnego jego zajęcia często są uteatralizowane, wymagające od studentów użycia wyobraźni w sposób nieoczywisty, co znacząco wpływa na jakość efektów końcowych prac. A. Dworakowski jest także opiekunem dyplomów praktycznych, które stają się potem wizytówką uczelni. Ogromne zasługi Andrzeja Dworakowskiego zarówno w rozwoju sztuk plastycznych, jak i teatralnych predestynują go do najwyższych odznaczeń i uznania.
dr hab. Andrzej Dworakowski prof. PB
Urodził się w 1954 r. w Lidzbarku Warmińskim. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1975–1980. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni Grafiki Warsztatowej pod kierunkiem prof. A. Rudzińskiego, aneks z malarstwa pod kierunkiem prof. T. Pągowskiej.
Od 1987 roku wykładowca Katedry Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Wieloletni grafik Białostockiego Teatru Lalek. Współorganizator i pomysłodawca (obok Tomasza Kukawskiego) projektu wystawienniczego „Graficzny Białystok”.
Twórczość w zakresie grafiki warsztatowej, rysunku, malarstwa, scenografii oraz wystawiennictwa. Uczestniczył w dwudziestu wystawach krajowych. Brał udział w wystawach międzynarodowych (Jugosławia, Wielka Brytania, Turcja, Niemcy, Holandia). Rysunki i grafiki prezentował na wystawach polskiej sztuki (Niemcy, Węgry, Włochy). W latach 1980–2015 miał 40 prezentacji indywidualnych, m.in. w 1984 – Galeria Sztuki Uniwersytetu Albany, stan Nowy York, USA; 1998 – Sielska Gallery, Strasburg, Francja; 1991 – Grodno, Białoruś; 1999 – Galeria, EI, Elbląg; 2002 – Forum Fabricum” t6dz; w latach 1981–2015 – 14 wystaw w Galerii Arsenał, Białystok. Uczestniczył w wystawach poplenerowych, środowiskowych i tematycznych, jest autorem kilkudziesięciu scenografii w teatrach lalek: Rzeszów, Kielce, Szczecin, Warszawa, Lublin, Białystok, Toruń, Poznań.