Dr Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji, spotkał się ze studentami Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej
AI hub, hub Game Village, rozwój specjalistycznych studiów podyplomowych, to kierunki w jakich zmierzają działania Ministerstwa Cyfryzacji uwzględniające absolwentów informatyki. Dr Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji, odpowiadał na pytania studentów Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. 5 listopada 2024 roku odwiedził on największą uczelnię techniczną w północno-wschodniej Polsce.
Prawo o usługach cyfrowych uwzględniające szybką i właściwą moderację treści w internecie czy ustawa o AI wysokiego ryzyka, czyli sztucznej inteligencji w transporcie bądź wymiarze sprawiedliwości oraz stale rosnące liczby cyberataków były tematami, jakie na spotkaniu ze studentami Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej poruszył dr Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji.
Studenci byli zainteresowani między innymi wsparciem Ministerstwa Cyfryzacji kształcenia z zakresu cyberbezpieczeństwa. Prawdopodobnie jako pierwsi takie wsparcie mogą otrzymać doktoranci. Minister poinformował również o zacieśnianiu kontaktów z Ministerstwem Obrony Narodowej i Ministerstwem Nauki nie tylko w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.
Padła też deklaracja o możliwości wykorzystywania przez studentów budowanych właśnie wielkich centrów obliczeniowych także do ich projektów. Huby łączące badania nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji czy Game Village mogą być też wsparciem dla studentów, którzy w tych rejonach informatyki widzą swoją przyszłość.
– Spotkanie dało nadzieję na to, że nie będziemy musieli sami rozwijać game dev – możliwe, że państwo da nam wsparcie – mówi inż. Bartłomiej Chmielewski, student II sem. studiów II st. na kierunku informatyka na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej. – Jeżeli w przyszłości moja praca w game dev nie wyjdzie – cyberbezpieczeństwo to opcja, którą biorę pod uwagę.
Plany studenta pokrywają się z głównymi założeniami ogłoszonych niedawno planów strategii cyfryzacji kraju.
– W Strategii Cyfryzacji Polski do 2035 roku kładziemy duży nacisk na bezpieczne i powszechne usługi publiczne online. Chcemy, żeby korzystanie z usług cyfrowych było naturalne i było też bezpieczne, stąd inwestycje w cyberbezpieczeństwo, zwiększenie nakładów na cyfrowe państwo do 5% PKB do 2035 roku i zasypanie silosowości państwa – mówi dr Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji. – Cyfryzacja musi być dobrze skoordynowana i musi być zarządzana w taki sposób, żeby miliony Polek i Polaków mogło zwiększać swoją produktywność w swoich biznesach, mogło też załatwiać wszystkie swoje sprawy urzędowe przy swoim komputerze.
Pracy dla absolwentów informatyki nie powinno zabraknąć.
– Potrzebujemy dobrze wykwalifikowanej kadry, zarówno jeżeli chodzi o administrację publiczną jak i przedsiębiorstwa, z tego względu, że sztuczna inteligencja oraz inne technologie przełomowe będą decydowały o rozwoju naszego państwa, dlatego cieszę się, że szczególnie informatyka oraz inne podobne kierunki cieszą się takim zainteresowaniem, ponieważ będziemy potrzebowali tych ludzi, będziemy potrzebowali kadry właśnie z Politechniki Białostockiej i innych uczelni, żeby zbudować silne cyfrowe państwo – podkreśla dr Standerski.
Dlatego w planach Politechniki Białostockiej jest budowa Podlaskiego Centrum Technologii Cyfrowych.
– Będziemy pracowali nad planami inwestycyjnymi w pełnym porozumieniu i koordynacji z Ministerstwem Nauki oraz z Ministerstwem Obrony Narodowej, z którym nawiązaliśmy bardzo dobrą współpracę w zakresie cyberbezpieczeństwa i rozwoju cyfrowego – przekonuje wiceminister cyfryzacji.
Jowita Ochrymiuk, studentka III sem. informatyki studiów I st. przyznaje, że spotkanie z ministrem potwierdza, że wybrała studia, które gwarantują ciekawą i dobrze wynagradzaną pracę.
To było kolejne spotkanie kierownictwa Ministerstwa Cyfryzacji ze studentami Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. W kwietniu ze studentami spotkał się Krzysztof Gawkowski, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Cyfryzacji.