Dean Burnett – Dlaczego rodzice tak się czepiają twojego telefonu i co z tym zrobić
Dean Burnett – naukowiec zajmujący się ludzkim mózgiem napisał książkę „Dlaczego rodzice tak się czepiają twojego telefonu i co z tym zrobić”. Doradza młodszym nastolatkom, jak dyskutować z rodzicami i przede wszystkim, w żartobliwy sposób wyjaśnia zagrożenia płynące z nadmiernego czy bezmyślnego używania „komórki”.
Tak – gapiąc się w ekran smartfona można spowodować pogorszenie wzroku, ale na pewno nie dostanie się kwadratowych oczu (uśmiech). Tak – telefon może negatywnie wpływać na mózg, choćby dlatego, że niebieskie światło utrudnia zasypianie. I najważniejsze! Może źle wpływać na psychikę. Burnett nie straszy nastolatków. W fantastycznie graficznie opracowanej książce dyskretnie naprowadza ich na właściwe tory i przede wszystkim pozwala dokonywać samodzielnych wyborów!
Czy smartfony są siedliskiem zła? Czy rozpraszają? Czy ich użytkownicy to aspołeczne odludki? Naukowiec dyskretnie przypomina nastolatkom, że rodzice wychowując, powinni traktować ich jak partnerów. Przecież sami też nie rozstają się z telefonami, ba, używają ich do kontroli mobilności swoich dzieci. A czy rozpraszają? Dorośli mają pewność a nastolatki? Burnett przyrównuje smartfony do narzędzi. A zatem – można ich używać wtedy, kiedy będą przydatne. W innym wypadku – to młody człowiek ponosi odpowiedzialność, za to co on robi z telefonem i co telefon robi z jego mózgiem.
Seria poradników dla młodzieży pisana przez neuronaukowca ma swoich zagorzałych wielbicieli na całym świecie. Książka może być prezentem dla rodzeństwa, ale też nic się nie stanie, kiedy zajrzą do niej rodzice. I zawsze później mogą ją komuś sprezentować. Najlepiej – młodszemu nastolatkowi. Może uruchomi myślenie?
#Zjerzonykulturą – Jerzy Doroszkiewicz
Dean Burnett – Dlaczego rodzice tak się czepiają twojego telefonu i co z tym zrobić
Przekład Dorota Malina
Wydawnictwo Insignis