Dr hab. inż. arch. Tomasz Marek Kukawski, prof. PB odznaczony. Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Dr hab. inż. arch. Tomasz Marek Kukawski, prof. PB odznaczony. Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznała minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska decyzją z dnia 14 maja 2025 roku.
W uzasadnieniu wniosku czytamy:
Prof. Tomasz Kukawski należy do grona wybitnych, rozpoznawalnych twórców. Jest artystą o imponującym dorobku, który zapisał się w Polsce, Europie i świecie jako orędownik tradycyjnych technik graficznych, zdobywając nagrody na najważniejszych konkursach w tej dziedzinie sztuki.
Na najwyższe uznanie zasługuje również …. aktywność prof. Tomasza Kukawskiego jako organizatora projektów artystycznych, służących ukazywaniu różnorodności współczesnej grafiki polskiej i europejskiej oraz współpracy środowiska grafików polskich uczelni artystycznych, a także zaangażowanie w stowarzyszeniach upowszechniających działania w zakresie grafiki artystycznej. O wysokiej pozycji Kandydata w środowisku twórców świadczy jego udział w jury krajowych i międzynarodowych konkursów graficznych, projektowych i architektonicznych.
Prof. Tomasz Marek Kukawski jest ponadto niezwykle zaangażowanym, kompetentnym i kreatywnym nauczycielem, dzielącym się ze studentami wiedzą i doświadczeniem, w tym także jako promotor prac dyplomowych na kierunku grafika oraz opiekun koła naukowego Warsztat, które szczyci się licznymi sukcesami w postaci wystaw oraz nagród i wyróżnień w konkursach.
Dr hab. inż. arch. Tomasz Marek Kukawski, prof. PB
Dr hab. inż. arch. Tomasz Marek Kukawski, prof. PB ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej w 1987 r. jako najlepszy absolwent Politechniki Białostockiej, następnie podjął studia na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie.
W 1991 r. otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni Grafiki Warsztatowej prof. Romana Artymowskiego, aneksy dyplomowe: z malarstwa w pracowni prof. Jerzego Tchórzewskiego oraz z rysunku w pracowni doc. Zofii Glazer.
Od 38 lat profesjonalnie zajmuje się architekturą, projektowaniem wnętrz i mebli, projektowaniem graficznym, malarstwem, rysunkiem, a zwłaszcza grafiką warsztatową.
Pracę naukowo-dydaktyczną realizuje od 1988 roku, stopień doktora uzyskał w 1997 roku, doktora habilitowanego w 2002 r. Od roku 2003 zajmuje stanowisko profesora uczelni w Katedrze Grafiki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej (od lat kilkunastu prowadzi tam Pracownię Grafiki Artystycznej).
Dr hab. inż. arch. Tomasz Marek Kukawski, prof. PB w latach 1990-2025 brał udział w ponad 370 wystawach i konkursach graficznych w kraju i zagranicą.
Za swoje prace otrzymał 17 nagród i wyróżnień w konkursach międzynarodowych (Armenia, Bułgaria, Hiszpania, Korea, Łotwa, Macedonia, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia) oraz 3 nagrody w konkursach ogólnopolskich. Jest współzałożycielem i członkiem powstałego w 1998 roku „Kwartetu Graficznego P·A·K·T” (wspólnie z Agnieszką Cieślińską, Piotrem Żaczkiem i Krzysztofem Róziewiczem). Dotąd odbyło się 7 wystaw grupy w centrach sztuki i galeriach w Polsce.
Jest ponadto współtwórcą i organizatorem (wspólnie z Andrzejem Dworakowskim) projektu „Graficzny Białystok” – sześć edycji (26 kuratorowanych wystaw, ok. 1400 eksponowanych prac) w latach: 2007, 2008, 2009, 2011, 2012 i 2013. Funkcję kuratora pełnił także w kilkudziesięciu innych wystawach, m.in.: polskiej ekspozycji narodowej na The Ulsan International Woodcut Print Biennale Korea 2019.
Dr hab. inż. arch. Tomasz Marek Kukawski, prof. PB jest także jurorem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów graficznych, projektowych i architektonicznych.
W dorobku artystycznym dr. hab. Tomasz Kukawskiego znajdują się również projekty kilkudziesięciu plakatów (głównie wystawienniczych) oraz graficznych opracowań wydarzeń kulturalnych (np. XXVI Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku, 2011), czy całościowych identyfikacji firm (np. Serwistal, Ełk).
Od 1991 roku realizuje równocześnie działalność w duecie projektowym wspólnie z mgr inż. arch. Tomaszem Rogalą w TT&B Studio Architektury i Grafiki w Białymstoku. Wynikiem tej aktywności jest ponad sto realizacji architektonicznych, poczynając od skali urbanistycznej (np. Koprzywnica), poprzez budynki użyteczności publicznej i przemysłowe, budynki wielorodzinne i jednorodzinne, wnętrza (głównie Białystok, Warszawa i okolice), aż po projekty i realizacje autorskich mebli.
Prace prof. Tomasza Kukawskiego znajdują się w licznych kolekcjach i muzeach w kraju i zagranicą oraz w zbiorach prywatnych.
opr. Jerzy Doroszkiewicz