200 i 150 lat temu. Czy wiesz, że…
W tym roku przypada 200. i 150. rocznica odkryć w dziedzinie fizyki i chemii. Czy wiesz o które odkrycia chodzi?
Elektromagnetyzm i prawo okresowości pierwiastów chemicznych. Odkrycia duńskiego fizyka i rosyjskiego chemika, które zmieniły świat jaki znali nasi przodkowie. W tym roku mają swoją okrągłą rocznicę.
Oddziaływanie elektromagnetyczne to jedno z czterech znanych fizyce oddziaływań elementarnych. Odpowiada za siły działające między cząstkami posiadającymi ładunek elektryczny. Jego odkrywcą był Duńczyk Hans Christian Ørsted. W tym roku mija 200 lat od odkrycia tego zjawiska.
Teoria oddziaływań elektromagnetycznych (elektrodynamika klasyczna, elektrodynamika kwantowa) powstała z unifikacji teorii magnetyzmu i elektryczności, dokonanej przez Jamesa Clerka Maxwella. Centralną rolę w tej teorii odgrywa pojęcie pola elektromagnetycznego. Zachowanie pola elektromagnetycznego opisane jest równaniami Maxwella, zgodnymi ze szczególną teorią względności. Impuls do rozwoju tej dziedziny dały jednak badania Hansa Christiana Ørsteda zwieńczone jego odkryciem w 1819 roku.
Z kolei w roku 1869 Dymitr Mendelejew sformułował Prawo okresowości pierwiastków chemicznych. Mendelejew stwierdził wówczas, że właściwości pierwiastków są periodycznie zależne od ich mas atomowych. Nie zawarł jednak w swoim prawie określenia długości tych okresów. Swoje założenia Mendelejew opierał na prawie triad J. W. Doebereinera i prawie oktaw A. R. Newlandsa. Odkrycie Mendelejewa było punktem zwrotnym w rozwoju chemii, dając możliwość przewidywania właściwości nieodkrytych jeszcze pierwiastków. Prawo okresowości było podstawą zbudowania układu okresowego pierwiastków.
opr. PS
fot. Wikipedia