Piia Leino – Niebo. Dystopia wirtualna
Piia Leino, fińska pisarka, za dystopijną powieść „Niebo” w 2019 roku otrzymała nagrodę literacką Unii Europejskiej.
Dlaczego? Bo przedstawia Helsinki roku 2058 jako miasto nacjonalistycznego Światła, które odebrało Finom w roku 2058 chęć do życia. Mieszkańcy nie rozmawiają ze sobą, nie płodzą dzieci, jedzą chleb z mąki z karaluchów, a potrawka z królika to rarytas. Nie istnieją sklepy, zaś wojna domowa wyniszcza kraj, w którym na powrót natura przejmuje kontrolę nad betonowymi miastami. A najważniejsze jest Niebo – wirtualna kraina, która uzależnia, ale pozwala żyć w świecie pięknej ułudy. Bez narkotyków, za to z limitowanym dostępem. Co jak łatwo się domyślić – na jedno wychodzi.
W tym świecie spotkają się młoda dziewczyna, utrzymanka jednego z programistów Nieba i młody badacz, który poszukuje przyczyny utraty chęci życia u rodaków, sam zatracając się w wirtualnym Niebie. Przy okazji wraca do starych filmów, stron www, przygląda się i teledyskom Lady Gagi i pornografii, z której uczy się postępowania z kobietami. Ale nie ma tu mowy o przemocy – wręcz przeciwnie – chodzi raczej o przełamanie barier, powrót do życia w świecie realnym. Czy odległość niespełna trzech dekad od opisywanych Helsinek przyszłości może przerażać nieuchronnością?
Hipnotyzująca powieść nie pozwala się oderwać właściwie do końca. Czy młodzi zdecydują się wystąpić przeciwko Światłu, czy wybiorą wirtualne Niebo? Piia Leino nie daje jednoznacznej odpowiedzi, ale czuje się jej troskę o świat tu i teraz. Przejmująca książka.
#Zjerzonykulturą – Jerzy Doroszkiewicz
Piia Leino – Niebo
Tłumaczenie: Katarzyna Aniszewska
Wydawnictwo Widnokrąg