Dean R. Lomax – Jak naprawdę żyły dinozaury
Światowej sławy paleontolog Dean R. Lomax w książce „Jak naprawdę żyły dinozaury” o podtytule „zachowania zwierząt ukryte w skamieniałościach” odkrywa, ile można wyczytać z przeszłości. I choć czasem zwyczajnie musi spekulować, budowany przez niego świat sprzed milionów lat wyrasta przed oczami jak żywy.
Chyba nie ma na Ziemi człowieka, który nie słyszałby o dinozaurach. Polacy mogą czuć się wręcz uprzywilejowani, bo przecież w drugiej połowie XX wieku z sukcesami wykopywali starożytne kości z piasków choćby pustyni Gobi. Wraz z postępem kinematografii do kin wszedł „Park jurajski” a dinozauromania odżyła na nowo. Czyż wraz z nią nie powinny pojawić się tak prozaiczne pytania jak o pożywienie czy wychowanie potomstwa? Widowiskowe walki ukazywane w komiksowo obrazowanych historiach to tylko wierzchołek góry lodowej. Czyż nie ciekawsze są losy pływających czy latających dinozaurów, nie wspominając o tym, jak trudno na podstawie szkieletów stwierdzić, jak się rozmnażały.
Takie skamieniałości to prawdziwa rzadkość, a jednak paleontologom udało się trafić nawet na szkielet ciężarnego dinozaura. Na podstawie śladów pozostawionych na uzębieniu wielkiego tyranozaura okazało się, że padł ofiarą pierwotniaka, który zjada fragmenty szczęki. Dziś ta sama choroba zakaźna atakuje współczesne ptaki. Dodatkową wartością erudycyjnej, acz niezwykle przystępnie napisanej książki są ilustracje. Obok czarno-białych zdjęć ukazujących fragmenty skamielin z dobrze oznaczonymi elementami, na które warto zwrócić uwagę, odrębną jakością są ilustracje Boba Nichollsa. Pełne subtelnej fantazji, w odcieniach szarości przypominają XIX-wieczne ilustracje.
„Jak naprawdę żyły dinozaury” to kolejne świetna, a przy tym bardzo przystępna, książka z serii „Na ścieżkach nauki” z Wydawnictwa Prószyński i S-ka. Warto.
#Zjerzonykulturą – Jerzy Doroszkiewicz
Dean R. Lomax – Jak naprawdę żyły dinozaury
Tłumaczenie: Andrzej Hołdys
Wydawnictwo Prószyński i S-ka