Białystok – miasto garnizonowe
Chcemy opowiedzieć i dotrzeć do mieszkańców dzielnic Białegostoku, w których mieściły się dawne jednostki wojskowe – zapowiada Piotr Białokozowicz z Muzeum Wojska w Białymstoku.
Muzeum Wojska w Białymstoku ma nowy pomysł na promocję historii i swoich zbiorów 1)sród białostoczan i turystów.
Z artykułu dowiesz się:
- gdzie Muzeum Wojska w Białymstoku chce promować swoje zbiory
- jaką formę przyjmie promocja
- jakie atrakcje będą towarzyszyły wystawom
– Naszym celem będzie zbudowanie dużych kubików trzy na trzy metry, na których będą informacje oraz archiwalne zdjęcia pokazujące jak wyglądały mundury, jak wyglądał dawny teren jednostek wojskowych – zapowiada Piotr Białokozowicz z Muzeum Wojska w Białymstoku. – To będzie ulica Traugutta, gdzie mieścił się 42 Pułk Piechoty, ulica Bema 100, gdzie dziś znajduje się siedziba Straży Granicznej, a w dwudziestoleciu międzywojennym znajdowała się siedziba 14 Dywizjonu Artylerii Konnej i oczywiście ulica Kawaleryjska, gdzie obecnie znajduje się 18 Pułk Rozpoznawczy, a w okresie międzywojennym był rozlokowany 10 Pułk Ułanów Litewskich.
O tym, że Białystok był miastem garnizonowym świadczą też zachowane nazwy ulic: Artyleryjska, Celownicza, Kanonierska.
– Wystawy w muzeum złożone z eksponatów są naszym priorytetem, natomiast wystawy plenerowe które organizujemy od bardzo dawna ograniczały się głównie do centrum miasta, wieczorami mogli je oglądać także turyści – twierdzi Piotr Białokozowicz. – Naszym pomysłem było to, żeby wyjść poza centrum i dotrzeć do mieszkańców osiedli, które są poza centrum i podczas zwykłego spaceru, wyjścia wieczornego z psem, można będzie na chwilę się zatrzymać przy takiej wystawię i obejrzeć archiwalne zdjęcia ze zbiorów Muzeum Wojska oraz przeczytać garść informacji.
Białystok odzyskał niepodległość 19 lutego 1919 roku, wcześniej stacjonowały tutaj oddziały rosyjskie carskie lub niemieckie.
– Żołnierz polski w tych odzyskanych po Wersalu miejscowościach był takim znakiem, że Polska wróciła – mówi Białokozowicz.
Wystawa planowana jest na początek lipca 2022 roku.
– Więcej informacji będzie można uzyskać w siedzibie Muzeum Wojska w Białymstoku przy ulicy Kilińskiego – zapowiada Piotr Białokozowicz. – Planujemy też wydruk mapek z centrum miasta oraz dzielnicami wyznaczonymi do pokazania tej wystawy. Przygotowaliśmy kilka zagadek, kilka rebusów dzięki czemu zwiedzanie centrum oraz tych dalszych dzielnic wyda się jeszcze ciekawsze.
Opracował: Jerzy Doroszkiewicz