XVIII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Rodzinny Piknik Naukowy na Stadionie Miejskim

Rodzinny Piknik Naukowy na Stadionie Miejskim w Białymstoku był spektakularnym wydarzeniem w ramach XVIII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Impreza przyciągnęła tłumy odwiedzających!

– Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki to jest święto wszystkich uczelni. Łącząc nasze siły, mamy od razu efekt synergii i dzięki temu nasze działania są jeszcze silniejsze – mówiła podczas oficjalnego otwarcia Rodzinnego Pikniku Naukowego dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, rektor Politechniki Białostockiej. – Bardzo się cieszę, że możemy pokazać też nasz potencjał, osiągnięcia studentów i pracowników. Robimy to w sposób, który jest przystępny dla każdego uczestnika, także dla audytorium od 3 do 103 lat. Każdy znajdzie dla siebie naprawdę atrakcyjne miejsca i wydarzenia.

W niedzielę, 8 maja 2022 roku, na Rodzinny Piknik Naukowy przybyły całe rodziny z dziećmi. Prezentacje Politechniki Białostockiej oprócz białostoczan mieszkańców Grajewa, Siemiatycz, czy nawet Ełku.

ZOBACZ GALERIĘ (53 zdjęcia)

– Myślę, że i rodzice i dzieci mają tu wielką frajdę – mówił Tomasz Puchalski, tata nastolatki, która zajęła się sterowaniem robotami mobilnymi. – Kilka chwil temu trzymaliśmy na rękach egzotycznego pająka i obejrzeliśmy kilka eksperymentów chemicznych, a teraz wsiąkliśmy na dobre przy stoiskach Politechniki. Córka nie może się oderwać. Chyba zmieni swoje zainteresowania z weterynarii na studia techniczne. Panowie pokazywali nam, jak zbudowane są roboty, na czym polega sterowanie. Cenię sobie takie spotkania i oby częściej były organizowane.

Justyna Pilecka przyprowadziła na Rodzinny Piknik Naukowy swoich dwóch synów. – Starszego bardzo zainteresowała kamera termowizyjna, młodszy nie daje się odciągnąć od kamery szybkich zdjęć – powiedziała, czujnie przypatrując się, jak chłopiec po raz kolejny przebija pęcherzyk, który pojawił się nad menzurką z suchym lodem. – Starszy syn ma umysł ścisły, chodzi na robotykę, interesują go nowinki technologiczne, więc rozglądamy się, co jeszcze możemy mu zaproponować, żeby rozwijać tę pasję. Takie imprezy, jak dzisiejsza bardzo to ułatwiają – dodała Pilecka.

Przy kamerze termowizyjnej spotkaliśmy roześmianą rodzinkę. – Właśnie sprawdziliśmy, że córka ma najzimniejszy nos w całej rodzinie. Na monitorze ma kolor zielony. Mały zmarzlak! – wyjaśnił nam tata.

10-letni Michał był tak zajęty walką robotów sumo, że nie miał ochoty na dłuższą rozmowę. W skupieniu sterował swoim robotem i walczył, żeby nie dać się wypchnąć za ring. Pomiędzy jedną walką a drugą rzucił tylko, że chodzi w szkole na robotykę, a kolejne stoiska obejrzy, jak tu się zmęczy.

Jego rówieśnik Eryk poczekał chwilkę w kolejce, ale w końcu dostał do ręki panel sterujący łazikiem marsjańskim. Dumny, przechadzał się po promenadzie stadionu. Czy to fajne uczucie? – Tak – powiedział Eryk. Jego zdaniem łazik nie jest za duży, żeby trzymać go w pokoju i wolałby nim sterować, niż grać na komputerze.

Zosia, 16-letnia licealistka, zapamiętała prezentację Politechniki Białostockiej i innych białostockich uczelni z targów edukacyjnych organizowanych w jej szkole, czyli w II Liceum Ogólnokształcącym. To, co zobaczyła w niedzielę na stadionie miejskim zaimponowało jej jednak skalą. – Fajnie jest. Mogę obejrzeć znacznie więcej konstrukcji robotycznych, a bardzo się nimi interesuję – mówiła Zosia.

Mamę Zosi oczarowali studenci z inżynierii biomedycznej i ich wynalazek – kamizelka uciskowa. – Byłam zaskoczona, że nacisk może mieć taki pozytywny efekt. Nie dziwi mnie już wykorzystywanie tego typu wynalazków w terapii – mówiła.

Ksenia z Pikniku na Stadionie Miejskim zabrała do domu kolorową pamiątkę. Pod okiem pracownic z Biblioteki Politechniki Białostockiej zrobiła własną zakładkę do książki z charakterystycznym motywem występującym na fasadzie budynku biblioteki. Jest tu trochę za głośno, ale podoba mi się bardzo. Zobaczyłam już dużo stoisk. Najbardziej podobała mi się kolorowanka z angielskiego i właśnie ta zakładka – powiedziała dziewięciolatka.

– Tworzę Białystok 2.0 – mówił z dumą Michał. A co to jest Białystok 2.0? – Chodzi o to, że będzie lepszy! Jest więcej zieleni i więcej nowoczesnych bloków – wyjaśnił młody człowiek i dał do zrozumienia, żeby nie przeszkadzać mu już w realizacji wizji. Na stoisku Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku stworzył imponującą makietę miasta. Dzielnie asystowali mu studenci z kierunku architektura krajobrazu.

O co najczęściej pytały dzieci?

– Dzieci nie pytają, one przystępują do działania! – mówiła dr Ewa Gierejko, wykładowca na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej. – Układają puzzle fraktalne, próbują wyjechać samochodzikiem z garażu, co jest utrudnione, bo stoi za tym logiczne myślenie, pracują rączkami, główkują. Co ważne, najlepiej im to wychodzi, gdy nie przeszkadzają starsi. Mają fantastyczne myślenie, kreatywne. To baza do rozwijania zainteresowań matematyką, informatyką, czy innymi dziedzinami wymagającymi precyzji w myśleniu.

Jak to jest dzielić się pasją z innymi?

Tu, w warunkach Pikniku na Stadionie, jest to trochę męczące, bo trzeba dać z siebie 110 procent, żeby mieć pewność, że wszyscy otrzymają informacje, których szukają. Ale jest to bardzo pozytywne uczucie i praca, którą się wykonuje z uśmiechem – mówił Maciej Godlewski, student IV semestru na kierunku automatyka i robotyka na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej. – Na stoisku prezentujemy to, co udało się nam zrealizować w ramach kół naukowych oraz to, co robimy hobbistycznie. Tu na przykład kolega pokazuje buggiego, czyli mały samochodzik sterowany. No i mamy dość dzisiaj humorzastą kobrę zbudowaną z zestawu LEGO Mindstorms, która zaskakuje oglądających i cieszy się dużym zainteresowaniem. Mamy też czołg, którym dzieci mogą posterować i mieć z tego frajdę. Pokazujemy też kilka konstrukcji, które przygotowaliśmy specjalnie w kole pod zawody. Staramy się, żeby przychodzący tutaj mieli dobrą zabawę i mogli dowiedzieć się czegoś o naszej działalności.

Damian Orzechowski, student Wydziału Elektrycznego i twórca startupu Cat-Ebikes, miał podczas Rodzinnego Pikniku Naukowego własny wykład na temat rowerów elektrycznych. Przyszło wielu bardzo zainteresowanych słuchaczy. – Prawdopodobnie pozyskałem właśnie trzech nowych klientów na rowery elektryczne – mówił z uśmiechem. – Było też wiele szczegółowych pytań o to, na czym polega przeróbka zwykłego roweru na taki z napędem elektrycznym. Wyjaśniałem szereg kontrowersji dotyczących aspektu ekologicznego takich pojazdów. Jestem bardzo zadowolony, że podczas Pikniku była okazja na taką interakcję.

– Myślałam, że to studenci! – panią Zofię zaskoczył młody wiek autorów prezentacji na temat filtrowania wody. – Na pewno zaczniemy korzystać w domu z dzbanka z filtrem – dowiedziałam się tu, że są skuteczne. No i dowiedziałam się, że na Politechnice jest szkoła średnia – dodała. Bo prezentację przedstawiali Wiktoria i Łukasz, uczniowie klasy II a Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej.

– Mimo tego, że stoimy w rogu i na końcu, to bardzo dużo osób do nas trafia i jest nam bardzo miło, że są zainteresowani, bo temat jest ciekawy. Czy filtry do wody zmieniają jej jakość? Czy warto kupować? I przede wszystkim, czy filtry zrobione w warunkach szkolnych są tak samo dobre, jak komercyjne? – mówiła Wiktoria.

Łukasz dodał, że chemia jest ich pasją.

Pomaga nam ją rozwijać nasz nauczyciel, pan Artur Grycz. Prowadzi też zajęcia w ramach koła zainteresowań. Potrzebowaliśmy tylko pomysłu, a resztę, czyli aparaturę na stoisko, zrobiliśmy już sami – powiedział.

Na Rodzinny Piknik Naukowy Politechnika Białostocka przygotowała mnóstwo atrakcji

Przy stoiskach już od godziny 10 dyżurowali wykładowcy i studenci z pasją.

ZOBACZ GALERIĘ (53 zdjęcia)

Członkowie sekcji judo KU AZS Politechniki Białostockiej oraz Klubu Judo Politechniki Białostockiej przygotowali ultrakrótki kurs oraz prezentację bezpiecznych upadków, rzutów i chwytów stosowanych w walce sportowej i w sytuacjach realnego zagrożenia

Wydział Architektury zapraszał na spacer w goglach VR po mobilnym muzeum sztuki wirtualnej rzeczywistości. Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku zachęcał do zaprojektowania miasta przyszłości i zadbania o zieleń w swoim najbliższym otoczeniu. Wydział Informatyki rozpalał wyobraźnię na matematycznym pikniku i stoisku z robotami edukacyjnymi. Wydział Mechaniczny zabrał na Rodzinny Piknik Naukowy kamerę termowizyjną, kamerę szybkich zdjęć, mikroskop cyfrowy i drukarkę 3D. Byli też studenci z kierunku inżynieria biomedyczna z tunelem do terapii sensorycznej i kamizelką uciskową. Największe zainteresowanie publiczności tradycyjnie wzbudziły pojazdy: wyścigowe bolidy oraz łaziki marsjańskie. Biblioteka Politechniki Białostockiej zaciekawiła sztuką book origami i kolorowymi szablonami do wykonania zakładek. Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej przygotowało stoisko chemiczne, robotyczne oraz dla tych, którzy chcieli doskonalić znajomość języków obcych.

Trochę bardziej kameralne spotkania z festiwalową publicznością odbyły się w salach wykładowych na Stadionie. Swoje prezentacje mieli tam Petros Psyllos, absolwent Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej oraz Damian Orzechowski, student Wydziału Elektrycznego. Pierwszy mówił o futurystycznej wizji rozwoju medycyny w oparciu o technologię AI, czyli sztucznej inteligencji. Drugi, zachęcał do eksperymentów z elektroniką i przeróbek rowerów na napęd elektryczny.

A już 10 maja 2022 roku, w ramach Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki odbędzie się Dzień z Politechniką. Uczelnia przygotowała ponad 100 wydarzeń, które przybliżającą prowadzone tu badania naukowe, ukazują przydatność nauk technicznych w życiu codziennym, a także rozpalają wyobraźnię i ciekawość świata.

Monika Rokicka

ZOBACZ GALERIĘ (53 zdjęcia)

× W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych.
Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności
Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję Politykę prywatności i wykorzystania plików cookies w serwisie.