Okręgowy Urząd Miar w Białymstoku świętował jubileusz 100–lecia utworzenia Urzędu Miar w Białymstoku w Politechnice Białostockiej
Seminarium dotyczące rozwoju fotometrii, panel o przyszłości metrologii podlaskiej i wreszcie wręczenie wyróżnień pracownikom Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku w Auli Dużej przy Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej i finał Konkursu Wiedzy o Metrologii „Metroliga” zwieńczyły jubileusz 100–lecia utworzenia Urzędu Miar w Białymstoku.
Okręgowy Urząd Miar w Białymstoku jest spadkobiercą Miejscowego Urzędu Miar w Białymstoku utworzonego 21 maja 1922 r. na mocy Dekretu o miarach podpisanego przez Marszałka Józefa Piłsudskiego. Obchody rozpoczęły się już 20 maja 2022 roku, w Światowym Dniu Metrologii, seminarium na temat fotometrii. To z racji wdrożenia przez Okręgowy Urząd Miar w Białymstoku kompletnego systemu do automatycznej rejestracji wyników pomiarów podczas wzorcowania luksomierzy przygotowanego przez zespół naukowców z Politechniki Białostockiej, który wzbudził zainteresowanie metrologów specjalizujących się w fotometrii w całej Polsce.
Z artykułu dowiesz się:
- dlaczego na seminarium dotyczące fotometrii przyjechali specjaliści z całej Polski
- w jaki sposób naukowcy z Politechniki Białostockiej wyróżniają się na tle innych ośrodków naukowych
- jakie znaczenie dla polskiej gospodarki ma współpraca uczelni z Urzędami Miar
- jak rozwój metrologii widzi prof. Jacek Semaniak, Prezes Głównego Urzędu Miar
- kto został uhonorowany czy wyróżniony podczas jubileuszu 100-lecia Urzędu Miar w Białymstoku
– Jesteśmy wyjątkowi w skali Polski – podkreśla dr hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. PB, z Katedry Fotoniki, Elektroniki i Techniki Świetlnej Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. – Politechnika Białostocka od dziesięcioleci praktycznie realizuje badania w zakresie fotometrii. Wspieramy naszych przedsiębiorców, którzy realizują urządzenia pomiarowe do fotometrii, ale przede wszystkim staramy się współpracować, i myślę, że z niezłym skutkiem, między innymi z Okręgowym Urzędem Miar w Białymstoku właśnie w zakresie pomiarów światła.
Na seminarium do Białegostoku przyjechali przedstawiciele Okręgowych Urzędów Miar z całej Polski.
– Jesteśmy zainteresowani tym jak Politechnika usprawniła stanowisko do wzorcowania luksomierzy w Okręgowym Urzędzie Miar w Białymstoku i na ile ta modernizacja dałaby takie wskazówki i kierunki do rozwoju na przykład ciemni fotometrycznej w Okręgowym Urzędzie Miar w Poznaniu – deklarowała dr inż. Joanna Wiśniewska z Okręgowego Urzędu Miar w Poznaniu.
– Od wielu lat współpracujemy z Okręgowym Urzędem Miar w Białymstoku, a urząd ten blisko współpracuje z Politechniką Białostocką i mamy nadzieję, że współpraca ta przyniesie korzyści nie tylko dla urzędu w Białymstoku ale także dla wszystkich urzędów miar – mówiła Marzanna Chraplewska z Okręgowego Urzędu Miar w Łodzi. – Bardzo chętnie nawiążemy współpracę z Politechniką Białostocka w zakresie prac, które prowadzimy u siebie.
Naukowcy z Politechniki Białostockiej wiele projektów czy nawet patentów zdobywają wspólnie z Instytutem Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej sp. z o.o.
– Współpraca z takimi instytucjami jak Główny Urząd Miar pozwala na świadczenie usług o dużo wyższej jakości – podkreśla Tomasz Stypułkowski, prezes Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej sp. z o.o. – Wzorcowanie urządzeń, na których prowadzone są badania gwarantuje ich dużo wyższą jakość i możliwość zastosowania rezultatów badawczych w procesach certyfikujących i w procesach dających przewagi konkurencyjne wszystkim naszym klientom. To jest fenomen chyba na skalę krajową! Chęć współpracy naukowców z rynkiem jest dużo dalej idąca niż w innych miejscach w kraju. To pozwala uzyskiwać dobre wyniki prowadzenia usług badawczych.
Wszystkie wydarzenia związane z Światowym Dniem Metrologii i 100-leciem Urzędu Miar w Białymstoku Politechnika Białostocka organizowała wspólnie z Okręgowym Urzędem Miar w Białymstoku.
– Jesteśmy w tej chwili jak rodzina – uśmiecha się Mirosław Wnorowski, dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku. – Współpraca, która została zawiązana w 2020 roku poprzez podpisanie umowy nabiera bardzo dużego tempa! Już zrealizowaliśmy projekt na modernizację stanowiska pracowni fotometrycznej, ale już mamy pomysły na następne lata.
Podczas panelu dyskusyjnego o podlaskiej metrologii w perspektywie dekady wraz z perspektywami budowy Podlaskiego Centrum Metrologii rozmawiali przedstawiciele nauki, administracji publicznej i przedsiębiorcy.
To:
- mgr Wioletta Dąbrowska, Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego
- mgr inż. Robert Kosiński, Kierownik Techniczny Zespołu Laboratoriów PLUM Sp. z o.o.
- dr inż. Krzysztof Miastkowski, Kierownik Laboratorium B+R, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy SaMASZ Sp. z o.o.
- inż. Jan Zadykowicz, Prezes Zarządu JAZON Sp. z o.o.
- prof. dr hab. Beata Izabella Godlewska-Żyłkiewicz z Wydziału Biologiczno-Chemicznego Uniwersytetu w Białymstoku
- dr hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. PB z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej
- mgr Mirosław Wnorowski, Dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku.
23 maja 2022 roku, w Auli Dużej przy Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej, w obecności posłów, senatorów, przedstawicieli administracji rządowej i samorządu województwa, powiatu i największych miast pracownicy Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku otrzymali złote i srebrne medale za długoletnią służbę, honorową odznakę województwa podlaskiego, awanse i pamiątkowe grawertony oraz okolicznościowe monety emitowane przez Narodowy Bank Polski. Na uroczystości nie mogło zabraknąć prof. dr. hab. Jacka Semaniaka, Prezesa Głównego Urzędu Miar i przewodniczącego prezydium Polskiej Unii Metrologicznej.
– Święto Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku to też kolejny powód aby chwalić się i być dumnym ze współpracy jaka łączy Okręgowy Urząd Miar w Białymstoku z Politechniką Białostocką, także Głównego Urzędu Miar – mówił prof. dr hab. Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar. – Politechnika Białostocka jest naszym wypróbowanym partnerem, który bardzo aktywnie uczestniczy w tworzeniu przyszłości polskiej metrologii biorąc udział w pracach zarówno Polskiej Unii Meteorologicznej. Liczymy na to, że w najbliższej przyszłości będziemy również realizować wspólne projekty w ramach programu „Polska metrologia”. Cieszymy się, że pracownicy Politechniki są zaangażowani w gremiach doradcze Prezesa Głównego Urzędu Miar a także Ministra Edukacji i Nauki pana profesora Przemysława Czarnka. Razem będziemy mogli rzeczywiście zapewnić dobrą przyszłość polskiej metrologii. Liczę na to, że pewna specyfika Politechniki Białostockiej sprawi, że pojawią się pewne specjalizacje regionalne zarówno w Białymstoku, jak i te specjalizacje, które są realizowane w partnerstwie pomiędzy Politechniką Białostocką, Politechniką Lubelską jak i Politechniką Rzeszowską. Mam nadzieję, że w tym wszystkim będzie Główny Urząd Miar i jego Okręg w Białymstoku.
Złotym medalem za długoletnią służbę odznaczony został Antoni Kornacki. Srebrnym medalem za długoletnią służbę odznaczeni zostali:
- Renata Maciorowska
- Marek Antosiuk
- Mariusz Kardasz
- Andrzej Siereda
Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego Dyrektorowi Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku Mirosławowi Stanisławowi Wnorowskiemu.
Za zaangażowanie w służbę publiczną okolicznościowe grawertony od Dyrektora OUM Białystok otrzymali:
- Zdzisław Jerzy Wąsowicz,
- Andrzej Szupica,
- Krzysztof Baczewski,
- Michał Tomczak,
- Szczepan Szafraniec,
- Marek Andrzej Jaworowski.
Dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku awansował następujących pracowników Urzędu:
- Mariusz Kardasz
- Krystyna Huterska
- Dominika Grala
- Dariusz Niedźwiecki
Okolicznościowe podziękowania za zaangażowanie w służbę publiczną od dyrektora OUM otrzymali:
- Barbara Janiuk
- Grzegorz Trochimiak
- Andrzej Niedźwiedź
- Radosław Zapolnik
- Marzanna Długosz
- Elżbieta Pytka
- Adam Bobrowicz
- Antoni Biedrzycki
- Adam Stanisław Tarasiewicz
- Grzegorz Kazimierz Gniedziejko
- Sławomir Jerzy Łasica
Pamiątkowy grawerton od Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku trafił też na ręce dr hab. inż. Marty Kosior-Kazberuk, prof. PB, rektor Politechniki Białostockiej.
Zgromadzeni poznali stuletnią historię Urzędu Miar w Białymstoku przedstawioną przez Bartłomieja Samarskiego z Archiwum Państwowego w Białymstoku.
Zwieńczeniem jubileuszu był przeprowadzony równolegle finał Konkursu Wiedzy o Metrologii „Metroliga”.
Zwycięskim zespołom gratulowali między innymi Prof. Jacek Semaniak, Prezes Głównego Urzędu Miar oraz mgr Mirosław Wnorowski, Dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku. Główne nagrody wręczał dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej.
Jerzy Doroszkiewicz