Niezbędnik kawosza. Wiesz ile kawy dziennie piją ludzie? Zdziwisz się!
Jest poranek. Budzi Cię znienawidzony dźwięk budzika. Czujesz zniechęcenie na samą myśl o konieczności wstania z łóżka. Co jest wówczas Twoim niezbędnikiem do śniadania? Pewnie gorąca kawa, na rozruch. Schemat pasuje, prawda?
Okazuje się, że ludzkość konsumuje dziennie 2,25 miliarda filiżanek kawy. Należysz więc do olbrzymiej, międzynarodowej siatki, którą łączy regularny rytuał picia kawy.
Espresso, Americano, Cappuccino, Latte… Choć barista długo wymieniałby rodzaje tego napoju, to popularność kawa zyskała dzięki swym cudownym właściwościom pobudzającym. Pozwoliło to zadomowić się jej w tradycjach niemal wszystkich kultur na świecie, wydobyć z niej niezwykłe smaki i stworzyć wiele możliwości przygotowania. Parzone ziarna towarzyszą nam wraz z dodatkami w rodzinnych biesiadach, spotkaniach towarzyskich, czy konferencjach naukowych. Oto kilka faktów, które powinien znać każdy miłośnik tego napoju!
Czy kawa jest zdrowa?
Pytanie wydaje się banalne, ale czy jesteśmy w stanie odpowiedzieć na nie jednoznacznie? Okazuje się, że badacze wskazują całą listę pozytywnych skutków picia świeżo zaparzonej, ziarnistej kawy. Podstawową zaletą działania jest oczywiście poprawa krążenia krwi. Testy wykazały, że regularne spożycie kawy przyspiesza transport tlenu do komórek o nawet 30%, co powoduje odczuwalną różnicę podczas wzmożonego wysiłku. Czy jest więc dobrym uzupełnieniem diety dla sportowców? Zdecydowanie tak, szczególnie tych podejmujących intensywny wysiłek.
Antyoksydanty zawarte w kawie zmniejszają także ryzyko wystąpienia stanów zapalnych. Co więcej, przeciwutleniacze za sprawą likwidacji wolnych rodników, niwelują również procesy starzenia się! To nie koniec dobrych wiadomości dla kawoszy. Antyoksydanty i polifenole zawarte w kawie znacząco obniżają ryzyko wystąpienia nowotworów wątroby, jelita grubego, piersi, prostaty.
Na koniec zostawiłem wam prawdziwą bombę, o której na pewno nie mieliście pojęcia. Regularne spożywanie kofeiny pomaga w odchudzaniu! Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że osoby pijące kawę cieszą się przemianą materii zwiększoną o nawet 20%.
Kawowe skutki uboczne
Niestety – występują. Należy pamiętać, że kawa jest powszechnie uznawana za używkę. Wiąże się to z właściwościami uzależniającymi. Ponadto, regularne picie kawy powoduje „wypłukanie” z organizmu niektórych witamin i minerałów, np. magnezu, co może skutkować bolesnymi kurczami mięśni. Wpływa też niestety na kwestie estetyczne – prowadzi do przebarwień zębów. Konsekwencje nadużywania kawy są dużo bardziej odczuwalne. Objawiają się silnymi bólami i zawrotami głowy, rozregulowaniem snu, zdenerwowaniem, u osób podatnych nawet zachwianiem równowagi psychicznej.
Na szczęście, mądre używanie kawy pozwala na ominięcie skutków ubocznych jej spożycia. Pierwszą zasadą jest oczywiście picie jej umiarkowanych ilości. Najbardziej optymalna jest filiżanka dziennie, ale jeśli potrzebujesz, lub zwyczajnie lubisz spożywać więcej swojego ulubionego napoju, to głowa do góry! Wystarczy uzupełniać niedobory witamin i minerałów na drodze suplementacji. Usunięcie przebarwień szkliwa jest zaś możliwe w każdym gabinecie dentystycznym.
Znudzeni kawą?
Poszukiwacze pobudzenia nie jednak są skazani tylko na kawę! Istnieje kilka alternatywnych, często zdrowszych, napojów. Na prowadzenie wybija się tu niezwykle popularna w ostatnich latach yerba mate, która dostarcza nam nieco mniej kofeiny, ale nie powoduje jednocześnie występujących niekiedy skutków ubocznych kawy w postaci dolegliwości żołądkowych. Moją kolejną propozycją jest zielona herbata. Choć yerba stanowi mimo wszystko godniejszego przeciwnika w kwestii pobudzenia, to zielona herbata jest dużo powszechniejsza. Dostaniecie ją niemal w każdym sklepie i kawiarni. Przechodząc do mniej oczywistych alternatyw, chcę wspomnieć o gorącej wodzie z sokiem z cytryny. Nie powoduje bezpośrednio pobudzenia organizmu, ale oferuje orzeźwienie, więc jest niezłym pomysłem na rozpoczęcie dnia. Ostatnia moja propozycja jest dla miłośników bycia fancy. Porządny zastrzyk energetyczny zapewni Ci gorąca czekolada z naturalnym kakao wzbogacona o szczyptę pieprzu cayenne. Jest to wyszukane połączenie, robiące wrażenie zarówno w formie, jak i treści.
Co z energetykami?
Nie przez przypadek ominąłem w tekście napoje energetyczne. Podane przeze mnie propozycje zasadniczo składają się z naturalnych składników, najczęściej pochodzenia roślinnego. Gazowane, słodzone napoje pobudzające nie wpisują się w te ramy. Zalecam unikanie takich wspomagaczy ze względu na ich niekorzystny chemiczny skład oraz olbrzymie ilości cukru, które dodaje się także w celach „pobudzających”. Należy stwierdzić jasno, że napoje energetyczne są zwyczajnie niezdrowe. Powinny być stosowane w ostateczności i jak najrzadziej.
Polacy to miłośnicy kawy!
Na koniec zostawiam garść statystyk wynikających z badania Maison&Partners przeprowadzonego wśród polskich konsumentów. Okazuje się, że aż 83% ankietowanych pije kawę codziennie, a ponad połowa kilka razy dziennie! 3/4 z nas preferuje kawę mieloną, natomiast niemal taka sama liczba deklaruje, że przygotowuje kawę poprzez zwyczajne zalanie jej wrzątkiem.
Co z Podlasianami?
Mieszkańcy Polski wschodniej bardzo lubią kawę z mlekiem. Ten sposób podania kawy jest praktykowany przez 44% respondentów.
Jak widać, kawa pozostaje nieodłącznym elementem życia wielu z nas. Pamiętajmy jednak, by nie traktować jej jedynie jak kolejnej dawki kofeiny. To może prowadzić do uzależnienia, a na pewno nie przyniesie przyjemności z picia. Spożywanie dobrej jakości kawy zasługuje na odpowiednią celebrację.
Tekst napisano przy wsparciu gorącej ukochanej autora – smolistej Americano.
Autor: Artur Sabasiński
Jestem studentem na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Poza studiami, angażuję się w działalność społeczną. Moje zainteresowania naukowe obejmują dziedziny humanistyczne i ekonomię. Największą pasją darzę zegarki, książki i muzykę.