Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej rozstrzygnęło konkurs „Ekologia a zielona akupunktura miasta”
Konkurs „Ekologia a zielona akupunktura miasta” zorganizowany przez Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej został rozstrzygnięty! I miejsce zajęli uczniowie z liceum Politechniki Białostockiej. Kolejne miejsca na podium należą do młodzieży z białostockich liceów: IV LO oraz III LO.
Przestrzeń dla mieszkańców z parkiem, aromaterapią oraz kawiarnią, biofiltry z mchem oraz skatepark – to projekty, które wygrały w konkursie „Ekologia a zielona akupunktura miasta”, który polegał na przygotowaniu koncepcji zagospodarowania przestrzeni miasta z wykorzystaniem zielonej akupunktury.
Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym – do zadań uczniów należała inwentaryzacja pięciu istniejących obiektów, które spełniały kryteria „zielonego punktu”. Następnie należało zaprojektować trzy nowe obiekty, które uzupełnią istniejącą sieć zielonej akupunktury. Wśród nadesłanych zgłoszeń komisja konkursowa wyłoniła 10 prac, które wzięły udział w drugim etapie ekokonkursu. Młodzi twórcy tym razem mieli wystąpić przed komisją konkursową i zaprezentować trzy zaprojektowane przez siebie „zielone punkty”. Na postawie prezentacji wyłonionych zostało 3 laureatów, których poznaliśmy podczas gali wręczenia nagród w dniu 27 listopada 2023 r. na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej.
– Konkurs nie był wcale łatwy, ale za to bardzo ciekawy. Polegał na zaprojektowaniu zielonych przestrzeni na terenie miasta Białystok. Uczniowie wywiązali się z tego znakomicie. Oprócz tego mieli również zinwentaryzować istniejące zielone obiekty na terenie miasta – wyjaśniała dr Katarzyna Wiszowata-Walczak, Dyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej, dodając, że prace były niezwykle oryginalne. – Przede wszystkim liczyły się nietypowe koncepcje. W naszej ocenie brana też była pod uwagę kreatywność uczniów, którzy wykazali się naprawdę pomysłowością, jeżeli chodzi o znalezienie zielonych miejsc na terenie Białegostoku.
Konkurs „Ekologia a zielona akupunktura miasta” był ostatnim działaniem w ramach akcji „Niech się zieleni”, którego celem było zazielenienie naszego kampusu. W jego ramach podjęliśmy szereg działań ekologicznych, w które zaangażowała się cała społeczność akademicka uczelni oraz liceum.
– Cały projekt był bardzo złożony i składał się z dużej liczby zadań. Już od października prowadziliśmy zajęcia dydaktyczne dla uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PB. Zajęcia te miały różne formy, były to wykłady, a także zajęcia projektowe dotyczące projektowania zieleni. 18 października uczniowie sadzili rośliny na swoim patio przy Akademickim Liceum Ogólnokształcącym. Należy wspomnieć, że akcja ta należała do dużo większego przedsięwzięcia pod nazwą „Niech się zieleni”, które było realizowane w ramach strategii Politechniki Białostockiej. To było bardzo ważne wydarzenie dla całej społeczności akademickiej. Posadziliśmy wówczas roślinność na patio przy liceum, ale także przy Wydziale Informatyki i przed Wydziałem Elektrycznym. Akcja ta odbiła się bardzo szerokim echem wśród naszej społeczności akademickiej – podsumowała działanie dr inż. arch. Dorota Gawryluk z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku, koordynatorka celu operacyjnego Zielony kampus, realizowanego w ramach strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju Politechniki Białostockiej.
Akcja „Niech się zieleni”, w ramach której odbyła się konkurs, pozwoliła włączyć w działania proekologiczne pokolenie nastolatków. Uczniowie mogli wykazać się swoją kreatywnością, wiedzą na temat architektury krajobrazu, ale przede wszystkim znajomością wyzwań związanych z tworzeniem zielonej przestrzeni na terenie miasta.
Konkurs był realizowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. W skład komisji konkursowej weszli specjaliści z Politechniki Białostockiej oraz ALO PB.
Na gali wręczenia nagród poznaliśmy laureatów z trzech szkół ponadpodstawowych. Oto zwycięzcy i ich projekty:
- miejsce: Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej (II klasa)
Uczniowie: Zuzanna Birkos, Amelia Ciborowska, Izabela Jarmoc
Projekt „Zielona przestrzeń miejska” - miejsce: Liceum Ogólnokształcące nr IV im. C.K. Norwida (III klasa)
Uczniowie: Olga Jamróz, Dominika Biała, Weronika Piekarska
Projekt „Biały EKO stok” - miejsce: III Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku im. K. K. Baczyńskiego (III klasa)
Uczniowie: Julia Małach, Zuzanna Klimek, Tomasz Bartoszewicz
Projekt: „Obiekty na terenie Białegostoku”
Gratulujemy zdolnym i twórczym autorom prac, których pomysły pokazują, że świadomość zielonych rozwiązań w przestrzeni publicznej jest niezwykle ważna ze względu na ogólny dobrostan, nasze samopoczucie, a także działania na rzecz klimatu. Co ważne, ich projekty mają pragmatyczny charakter i mogą przynieść korzyści o wymiarze społecznym.
– Celem naszego projektu było zagospodarowanie przestrzeni przy Galerii Zielone Wzgórza w Białymstoku. Chciałyśmy stworzyć tam przestrzeń dla mieszkańców wraz z parkiem, aromaterapią oraz kawiarnią w centralnej części – wyjaśniała koncepcję pracy uczennica II klasy Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej. Zuzanna Birkos, Amelia Ciborowska oraz Izabela Jarmoc zajęły najwyższe miejsce na podium konkursowym. Zwycięstwo przyniósł im projekt pt. „Zielona przestrzeń miejska”.
Kolejna koncepcja, którą doceniła komisja konkursowa jest oparta o naturalną metodę oczyszczania tlenu. Sprytne i pożyteczne!
– Nasz projekt opierał się na biofiltrach z mchem, który ma za zadanie filtrować powietrze. Mech pochłania powietrze, filtruje je, a następnie wypuszcza z powrotem na zewnątrz. Projekt umieściliśmy w Parku Planty, ponieważ przebywa tam zwykle dużo osób – wyjaśniała Dominika Biała, która wraz z koleżankami z III klasy Liceum Ogólnokształcącego nr IV im. C.K. Norwida opracowała projekt „Biały EKO stok”. Praca ta zajęła II miejsce w konkursie.
Z kolei laureaci 3 . miejsca postawili na obiekt, który ma służyć młodszym mieszkańcom miasta.
– Zaprojektowaliśmy skatepark przy Dworcu Fabrycznym. Staraliśmy się przede wszystkim pokazać go jako obiekt użytku publicznego wraz z zielonymi dodatkami. Zależało nam na stworzeniu miejsca przyjaznego młodzieży. W ramach swojej pracy zazieleniliśmy też okolice dworca, dodaliśmy dużo trawników, ponieważ większość terenu jest tam zabetonowana – mówił Tomasz Bartosiewicz, który wraz z Julią Małach i Zuzanną Klimek opracował projekt pt. „Obiekty na terenie Białegostoku”. Uczniowie reprezentują III Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku im. K. K. Baczyńskiego i uczęszczają do klasy trzeciej.