Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej współpracuje z niemiecką szkołą w Halle. Projekt MINT
Wspólnie prowadzą badania chemiczne, rozwijają umiejętności językowe i zawierają znajomości, które zaprocentują w przyszłości. Od ponad trzech lat Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej prowadzi ożywioną współpracę z niemiecką szkołą Elizabeth-Gymnasium w Halle.
W przeszłości uczniowie z Polski i Niemiec badali zanieczyszczenia gleby, powietrza i wody. W tym roku postanowili sprawdzić, jaki wpływ na wzrost pszenicy ma obecność toksyn roślinnych i zanieczyszczeń związanych z działalnością człowieka. Prowadząc wspólne badania uczą się metodologii projektów naukowych, rozwijają umiejętności językowe, a przede wszystkim nawiązują przyjaźnie. Na co dzień kontaktują się online, ale co pewien czas odwiedzają się w ramach wycieczek szkolnych. Międzynarodowa współpraca kwitnie dzięki projektowi MINT, inicjatywie, którą wspiera Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.
– Nasz polsko-niemiecki projekt współpracy rozwija się od ponad 3 lat. Uczniowie z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej współpracują ze szkołą w Halle, na południe od Berlina. Od dwóch lat są to projekty realizowane głównie online. Uczniowie badali już zanieczyszczenia gleby, ziemi, powietrza, wody, a w tym roku wybrali sobie temat: rośliny trujące. Wspólnie ze stroną niemiecką wykonują badania i wymieniają się ich wynikami, które są publikowane na naszej stronie internetowej trzyjęzycznej: polsko-niemiecko-angielskiej. Najważniejszym celem jest nawiązanie i pogłębienie długotrwałej i owocnej współpracy pomiędzy uczniami szkół polskich i niemieckich – wyjaśnia mgr Artur Kuźmicz, nauczyciel języka niemieckiego w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Białostockiej oraz wykładowca w Studium Języków Obcych Politechniki Białostockiej.
Mgr Artur Kuźmicz to jednocześnie koordynator projektu MINT. Nad prawidłowością przeprowadzanych przez uczniów ALO PB badań chemicznych czuwa mgr Marzena Smolewska z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Uczniów z Białegostoku wspiera również mgr inż. Anetta Pogrebniak, nauczycielka informatyki z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej.
– W tym roku udało nam się po raz kolejny zdobyć grant fundacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Jedziemy więc w marcu na tydzień do Berlina, Halle i Bremerhaven. Uczniowie naszego liceum będą prezentować wyniki swoich badań. Na miejscu zapoznamy się też z rezultatami prac strony niemieckiej. Wszystko na to wskazuje, że już w czerwcu uczniowie z Halle złożą nam rewizytę – mówi mgr Artur Kuźmicz.
I dodaje: – Współpraca polsko-niemiecka cieszy się dużym uznaniem uczniów, dlatego staramy się rozszerzyć nasze kontakty z kolejnymi niemieckimi szkołami. Jedna zaoferowała współpracę od września 2025 roku. Rozmowy z drugą trwają.
– Jest to naprawdę niesamowita przygoda. W ubiegłym roku odwiedziłem z kolegami grupę z Niemiec, z którą współpracowaliśmy. Niezapomniane wrażenia. Poznaliśmy kulturę niemiecką, zobaczyliśmy jak wygląda system szkolnictwa w Niemczech. A poza tym mieliśmy przyjemność zintegrować się z grupą niemiecką i wymienić się wynikami naszych badań. To bardzo fajny projekt, który otwiera możliwości dla wszystkich uczniów na wyjście poza zwykły kanon szkolny – mówi Bartłomiej Rolak, uczeń Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej.
Więcej informacji o projekcie MINT na stronie: https://pb.edu.pl/mint/pl/
Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM), która umożliwia spotkania i współpracę młodych Polaków i Niemców.