Arkadiusz Lorenc – Lękowi. Osobiste historie zaburzeń
Arkadiusz Lorenc, obiecujący reporter, przyznaje, że sam zmagał się z nadmiarowym lękiem. Lękowi. Osobiste historie zaburzeń” to nie poradnik ani książka medyczna, tylko próba objaśnienia, czym jest lęk i jak przeżywają go osoby cierpiące na zaburzenia lękowe.
Według statystyk to zaburzenia lękowe, a nie popularna w mediach depresja, to najczęstszy psychiczny problem Polek i Polaków. A Arkadiusz Lorenc nie wstydzi się opowiedzieć o swoich zmaganiach z lękiem. Co więcej, jako wytrawnemu reporterowi, udało mu się dotrzeć do wielu osób, które swoim lękiem czy wręcz zespołami nerwicy natręctw potrafiły podzielić się z autorem książki. Stara się też przekazać w zrozumiały sposób jak przebiegają ataki paniki. I nie ukrywa, że bez pomocy psychiatrycznej nie poradziłby sobie z napadami paniki.
Arkadiusz Lorenc nie ukrywa, że bez pieniędzy w Polsce nie ma co liczyć na szybką i fachową pomoc. Wcielając się w pacjenta NFZ dowiaduje się, że na psychoterapię indywidualną trzeba czekać w dużych miastach po kilka lat albo… płacić. A większość nurtów terapeutycznych zakłada, że spotkania powinny odbywać się raz w tygodniu (po 50 minut) i trwać około roku! Ile to może kosztować – łatwo sobie wyobrazić porównując chociaż do kosztów korepetycji.
Ludziom w kryzysie psychicznym potrzebny jest powrót do zdolności budowania relacji, wsparcie w ponownym podjęciu ról społecznych. Ale czy z niewydolnym systemem opieki zdrowotnej to jest możliwe?
#Zjerzonykulturą – Jerzy Doroszkiewicz
Arkadiusz Lorenc – Lękowi. Osobiste historie zaburzeń
Wydawnictwo Prószyński i S-ka