Impulsem do stworzenia ekspozycji była XXXIV Krajowa Konferencja Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, która pod hasłem „Barwy matematyki” odbyła się w lutym 2026 roku w Białymstoku. Uwagę organizatorów skradły wtedy niesamowite, rozbudowywane latami plansze przygotowane przez Grupę Roboczą „Matematyka i Origami”, a w szczególności przez dwie emerytowane nauczycielki – Barbarę Pfutzner oraz Teresę Ceterę.
Materiały te zostały twórczo rozbudowane przez członków Centrum Popularyzacji Matematyki „SIGNUM” (działającego przy Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej) oraz kreatywny zespół Biblioteki Politechniki Białostockiej w składzie: Anna Wykowska, Marta Januszewska, Ewa Zwierzyńska i Iwona Roszkowska.
W efekcie powstała zupełnie nowa jakość! Wiele oryginalnych plansz odnowiono, część zaprojektowano od zera, a przede wszystkim – dodano mnóstwo własnych elementów i autorskich eksponatów, które znacznie wzbogaciły prezentowane treści.
Ekspozycja udowadnia, że matematyka potrafi zachwycać wizualnie. Odwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. jak logiczne, matematyczne reguły łączą się z tradycyjną, japońską sztuką składania papieru (origami) i jak te geometryczne formy przekładają się na otaczający nas świat przyrody, sztuki czy architektury. To idealna okazja, by złapać naukową inspirację w przerwie między zajęciami lub podczas wizyty w Bibliotece.
Twórcy wystawy zgodnie podkreślają, że matematyka ma w sobie ogromny potencjał artystyczny, a nowoczesne instytucje naukowe powinny wspólnie wykraczać poza standardowe ramy edukacji.
– Matematyka może oczarować! Na wystawie pokazujemy ją jako dziedzinę pełną barw i kreatywności. Ta wystawa udowadnia, że geometria to nie tylko teoria, ale też piękna, namacalna sztuka – mówi dr inż. Rajmund Stasiewicz, kierownik Centrum Popularyzacji Matematyki „SIGNUM”.
– Nasza współpraca z Centrum „SIGNUM” ma już piękną i długą tradycję. Wspólnie organizowaliśmy warsztaty origami, emocjonujące turnieje łamigłówek oraz wiele innych przedsięwzięć popularyzujących naukę – podkreśla mgr Elżbieta Kierejczuk, dyrektor Biblioteki Politechniki Białostockiej. – Dzisiejsze biblioteki, zwłaszcza akademickie, dynamicznie zmieniają swoje oblicze. Rozszerzamy zakres kompetencji i działań – przestajemy być postrzegani wyłącznie jako tradycyjna wypożyczalnia książek. Nasza Biblioteka to nowoczesna, otwarta i kreatywna przestrzeń, która ma służyć nie tylko naszej społeczności akademickiej, ale również mieszkańcom całego regionu. Chcemy inspirować, integrować i pobudzać do kreatywnego myślenia, dlatego takich inicjatyw z pewnością będzie u nas przybywać.
Wystawa powstała dzięki wsparciu Województwa Podlaskiego, które jest Partnerem Strategicznym wydarzenia. Jest to jedna z inicjatyw realizowanych w ramach tegorocznego projektu „Matematyczne Podlasie”, którego celem jest zarażanie pasją do nauk ścisłych od najmłodszych lat.
Ekspozycję można oglądać w holu Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej (ul. Zwierzyniecka 16). Wstęp bezpłatny.
(oprac. Monika Rokicka)