W Politechnice Białostockiej odbyło się I natureTECH Forum, podczas którego przedsiębiorcy, producenci rolni, przedstawiciele instytucji publicznych oraz naukowcy dyskutowali o przyszłości, wyzwaniach i perspektywach rozwoju sektora agro-food-biotech. Wydarzenie zainaugurowała Rektor Politechniki Białostockiej, a w spotkaniu wziął udział Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
„Nauka dla Biznesu. Razem tworzymy innowacje” – pod takim hasłem odbyło się Forum z udziałem 20 firm i instytucji, które są zainteresowane rozwojem innowacyjnych rozwiązań dla sektora agro-food-biotech. Celem spotkania zorganizowanego przez natureTECH Centrum Badań Produktów Naturalnych Politechniki Białostockiej oraz Centrum Transferu Technologii Politechniki Białostockiej było budowanie relacji biznesu z badaczami oraz przyspieszenie komercjalizacji nowoczesnych technologii opracowywanych w uczelni, by wdrażać je do gospodarki. Wydarzenie zainaugurowała dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej, która objęła wydarzenie swoim patronatem.
– Inicjatywa natureTECH Centrum Badań Produktów Naturalnych ma na celu intensyfikację działań związanych nie tylko z rozwijaniem, ale również z upowszechnianiem najlepszych technologii w obszarach agrifood, biotechnologii oraz produkcji żywności – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Forum ma służyć przede wszystkim skutecznemu i precyzyjnie ukierunkowanemu połączeniu nauki z biznesem. To podejście, które pozwoli nam jeszcze lepiej i efektywniej wykorzystać technologie opracowywane w Politechnice Białostockiej na rzecz rozwoju całego regionu.
Politechnika Białostocka kształci innowatorów
W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele uczelni oraz firm, gospodarstw rolnych, a także instytucji wspierających rozwój gospodarczy. Wydarzenie uświetnił swoją obecnością dr hab. inż. Andrzej Borusiewicz – Zastępca Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Stefan Krajewski – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który podkreślił znaczenie transferu wiedzy do sektora agro.
– Powinniśmy wykorzystywać innowacyjne rozwiązania oraz osiągnięcia nauki i biznesu do tworzenia wspólnych projektów – mówi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Stefan Krajewski. – Mamy świetne uczelnie i studentów, którzy chętnie sięgają po różnego rodzaju granty i z sukcesami startują w konkursach. Wdrażanie ich pomysłów może rozwijać nowoczesne rolnictwo. Młodzi twórcy generują świetne rozwiązania, które staramy się doceniać – chociażby przy okazji Podlaskiej Marki, gdzie studenci Politechniki Białostockiej zostali wyróżnieni za wykorzystanie odpadów rolniczych, takich jak wytłoki z porzeczek czy jabłek. Wdrażanie tego typu projektów to prosta droga do budowania gospodarki obiegu zamkniętego. Mowa tu m.in. o tworzeniu biodegradowalnych opakowań, które pozwalają zmniejszyć ilość śmieci i są znacznie tańsze w utylizacji. To także rozwój odnawialnych źródeł energii oraz mądre wprowadzanie technologii, które ułatwią rolnikom pracę i obniżą koszty produkcji. Głęboko wierzę, że takie spotkania networkingowe, łączące wiele różnych obszarów, będą przynosić efekty, z których wszyscy będziemy czerpać korzyści.
Działania na rzecz regionu
Spotkanie miało ciekawą formułę 24 rund speed datingu, które trwały zaledwie po 3 minuty. Szybkie spotkania służyły sprawnej wymianie wiedzy oraz przełamywaniu barier, które często zniechęcają mniejszych przedsiębiorców do współpracy z uczelniami.
– Przedsiębiorcy z branży agro-food-biotech potrzebują platformy do wymiany doświadczeń oraz rozmów z naukowcami. Jako Politechnika Białostocka wyszliśmy naprzeciw tym oczekiwaniom, proponując formułę biznesowego speed datingu – mówi dr Ewa Zapora z natureTECH Centrum Badań Produktów Naturalnych Politechniki Białostockiej. – Do rozmów zaprosiliśmy przedsiębiorców, samorządowców oraz przedstawicieli Ekosystem Innowacji Dolina Rolnicza 4.0 – marka 4Podlaskie. Chcemy wsłuchać się w głos całego rynku – od rynkowych gigantów, po małe firmy, które często niesłusznie obawiają się, że „wielka nauka” nie jest dla nich. Przy okazji zaprezentujemy potencjał uczelni, obszary badań oraz kierunki, na których kształcimy przyszłe kadry.
Rozwój sektora agro-food-biotech wpisuje się w kluczowe działania w obszarze inteligentnych specjalizacji województwa podlaskiego. Politechnika Białostocka wspiera innowacje na rzecz gospodarki regionu, realizując m.in. w ramach przedsięwzięcia 4Podlaskie platformę wsparcia certyfikacji i transparentności z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz opracowując zaawansowaną technologię wytwarzania biododatków paszowych z wykorzystaniem surowców pochodzenia naturalnego.
Politechnika Białostocka jako hub technologiczny
Jak przekształcić teorię naukową w sukces rynkowy i wesprzeć lokalną gospodarkę? Kluczem jest zaawansowana biotechnologia. Politechnika Białostocka wyrasta na technologiczny hub, który staje się filarem zrównoważonego rozwoju dla sektora rolno-spożywczego. Uczelnia kładzie nacisk na to, by jej bogate zaplecze badawcze służyło bezpośrednio przemysłowi, a biznesowy networking przyniósł wymierne efekty w postaci przyszłych innowacyjnych wdrożeń.
– Nasze badania łączą teorię z praktyką – od analiz podstawowych po projekty wdrożeniowe – przekonuje dr hab. Monika Kalinowska, prof. PB, Kierownik natureTECH Centrum Badań Produktów Naturalnych Politechniki Białostockiej. – Jesteśmy w stanie projektować innowacyjne suplementy diety bazujące na regionalnych surowcach ekologicznych, a także nowoczesne nawozy wzbogacające glebę, tworzone z pozostałości poprodukcyjnych. Ponadto rozwijamy zaawansowane biotechnologie, w tym biofermenty i biomateriały na bazie naturalnych ekstraktów roślinnych. Posiadamy potencjał, by oferować przemysłowi kompleksowe, wieloobszarowe technologie, a nie tylko pojedyncze produkty.
Katedra Inżynierii Rolno-Spożywczej i Kształtowania Środowiska na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej od lat zajmuje się wszechstronnym zagospodarowaniem odpadów przemysłowych, tworząc rozwiązania na rzecz ich skutecznego przetwarzania w wartościowe surowce, co idealnie wpisuje się w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym.
– Wszelkie pozostałości poprodukcyjne możemy zagospodarować na przeróżne sposoby: na cele spożywcze, paszowe, nawozowe czy opałowe – mówi dr hab. inż. Sławomir Obidziński, prof. PB z Katedry Inżynierii Rolno-Spożywczej i Kształtowania Środowiska na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. – Z kompilacji odpadów browarniczych i budowlanych tworzymy wartościowe nawozy doglebowe i wapienne. Mamy też na koncie wdrożone technologie produkcji pelletu opałowego z dodatkiem mączki ziemniaczanej czy odpadowych wafli ryżowych. Te same surowce mogą służyć jako komponenty mieszanek paszowych lub – ze względu na swoje pełnowartościowe parametry – jako baza do produkcji błonnika i innych innowacyjnych produktów spożywczych.
Inicjatorami utworzenia natureTECH byli naukowcy z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej: dr hab. Monika Kalinowska, prof. PB, dr hab. inż. Sławomir Obidziński, prof. PB oraz dr Ewa Zapora. Ta interdyscyplinarna jednostka badawczo-rozwojowa prowadzi badania m.in. nad produktami naturalnymi pochodzenia roślinnego i grzybowego, dodatkami paszowymi, zastosowaniem biotechnologii w produkcji żywności, gospodarką obiegu zamkniętego oraz innowacyjnymi rozwiązaniami wspierającymi zrównoważony rozwój.
I natureTECH Forum odbyło się 22 czerwca 2026.
Organizatorzy:
natureTECH – Centrum Badań Produktów Naturalnych Politechniki Białostockiej
Centrum Transferu Technologii Politechniki Białostockiej