Moby Dick i Bal maskowy w operze, Nerd Fest w Książnicy, święto Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA w całym mieście. Jaka jest prawda pod maską?
Opera i Filharmonia Podlaska koncertowym wykonaniem „Balu maskowego” Giuseppe Verdiego teoretycznie kończy sezon artystyczny 2025/2026. Dlaczego teoretycznie, o tym za chwilę. W piątkowy wieczór orkiestrą i chórem zadyryguje Fabio Biondi. Obok znanego z „Halki” Matheusa Pompeu, w rolach solistów usłyszymy i śpiewaków na co dzień związanych z operą i gości specjalnie zaproszonych do wykonania koncertowego trzyaktowej opery, która w wersji pierwotnej miała opowiadać o zamachu na najważniejszą osobę w państwie. Finałowy koncert opera zatytułowała zatem „Prawda pod maską”.
Ale jak to w piątek bywa – uczestnictwo w kulturze to sztuka wyboru i szybkiego przemieszczenia się z miejsca na miejsce. Bo przypomnijmy – od 24 czerwca trwa w Białymstoku 12. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA. O godzinie 19 szczęśliwcy, którzy zdobyli bezpłatne wejściówki będą mogli zobaczyć w Białostockim Teatrze Lalek spektakl studencki „Towarzysz Dysydent”. Słowacki spektakl podejmuje temat moralnych wyborów oraz napięcia między prawdą a wolnością w warunkach totalitarnego reżimu, który tłumi indywidualność i swobodę wypowiedzi.
Może więcej szczęścia będą mieli uczestnicy spotkania z Katarzyną Herman i Bartłomiejem Topą w ramach III Podlaskiego Nerd Festu w Książnicy Podlaskiej. Uwaga studenci – wstęp wolny.
Także za darmo można będzie obejrzeć jak pokazywali sztetl żydowscy i polscy malarze przełomu XIX i XX wieku. Obrazy pokazywane w Galerii im. Sleńdzińskich przy ulicy Waryńskiego pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz z kolekcji prywatnych. Wernisaż o 18.
W piątek rozpoczynają się po raz 31. Katedralne Koncerty Organowe. Organiście Józefowi Kotowiczowi towarzyszyć będzie Chór Kameralny Uniwersytetu w Białymstoku.
Kto lubi podyskutować o obejrzanym filmie, w piątek o 19.30 może wybrać się do kina Forum na Psychoanalityczne Spotkania Filmowe „W głębi” i po filmie pogadać o obrazie „Czytając Lolitę w Teheranie”. Na ekrany wchodzi również obraz „Takie jest życie” – o walce pasterza z bezkompromisowym deweloperem.
Wielbiciele superbohaterów w kinach wielosalowych będą mogli obejrzeć przygody „Supergirl”.
W sobotę Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na nadzwyczajny recital skrzypcowy Fabio Biondiego – „Solitalia”. W sali koncertowej przy Podleśnej ma zabrać słuchaczy w podróż przez dzieła włoskiej tradycji skrzypcowej. To o godz. 19. No i już można planować sobie koniec sierpnia na I Międzynarodowe Spotkania ze Sztuką w operze.
Godzinę później wielką scenę opery przy Odeskiej opanuje „Moby Dick”. To spektakl francusko-norweskiego zespołu teatru wizualnego. Grupa tworzy spektakle łączące aktorstwo, lalki naturalnej wielkości, muzykę wykonywaną na żywo, światło, wideo i rozbudowane rozwiązania scenograficzne. To będzie wielkie i profesjonalne zwieńczenie 12. Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA.
Co ciekawe, nie tylko studenci będą nas cieszyć kulturą od sobotniego poranka. Białostocki Ośrodek Kultury już o godz. 11 zaprasza do Famy na Raveranek. Bez alkoholu, ale z darmową wodą.
O godzinie 12 w Centrum im. Ludwika Zamenhofa otwarcie wystawy „Szancer, wyobraź sobie!”. Ilustracjom legendarnego rysownika Jana Marcina Szancera będzie towarzyszyć oprowadzanie performatywne Katarzyny Siergiej.
Podczas kiedy Fabio Biondi będzie czarował skrzypcami przy Podleśnej, za darmo będzie można posłuchać koncertu skrzypaczki Marii Sławek. Koncert „po:miejsca – Zachor” w Famie.
Sobota to także mnóstwo bezpłatnych aktywności w Książnicy Podlaskiej w ramach Nerd Festu.
W sobotę o godz. 18 w Białostockim Teatrze Lalek premierowy pokaz kameralnego spektaklu teatru tańca. Opowiadający o migracji jako doświadczeniu współczesnego człowieka pokaz „Emigrant” wyreżyserował Krystian Łysoń. Drugi spektakl – w niedzielę.
Fani rocka sobotni wieczór mogą spędzić w Klubie Muzycznym 6-ścian. Zagrają dobrze znane także z anteny Radia Akadera zespoły Waterside i Osyda.
W niedzielę, na scenie nagrodzonego Nagrodą Artystyczną Prezydenta Białegostoku Nie Teatru wystąpi laureatka innego prezydenckiego wyróżnienia – „Urbi Meritus – Zasłużony Miastu” Anna Romantowska. Wraz z Wojciechem Wysockim i towarzyszącymi muzykami przywołają niezwykłą relację Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta. To wszystko w spektaklu „Jaka to rozkosz pisać do ciebie list”.
A już za tydzień – pierwszy ważny wakacyjny festiwal – Rock na Bagnie.
#Zjerzonykulturą – Jerzy Doroszkiewicz