Naukowcy z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej: prof. dr hab. Włodzimierz Wiktor Lewandowski, dr hab. Monika Kalinowska, prof. PB, dr hab. inż. Grzegorz Świderski, prof. PB, dr hab. Renata Świsłocka, prof. PB zostali uhonorowani nagrodą Ministra Nauki za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej. Prestiżowe wyróżnienie zostało wręczone podczas Gali Nauki Polskiej, która odbyła się 20 lutego 2026 r. w Teatrze Polskim w Warszawie.
Nagrodzeni naukowcy od lat w Katedrze Chemii, Biologii i Biotechnologii na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku PB prowadzą badania na najwyższym, światowym poziomie.
– Nagroda Ministra ma dla nas szczególne znaczenie. To jedna z najważniejszych i najbardziej prestiżowych form wyróżnienia przyznawanym naukowcom za osiągnięcia badawcze i rozwój nauki – mówi dr hab. Monika Kalinowska, prof. PB i podkreśla: – Choć formalnie obejmuje ona dorobek z dwóch ostatnich lat działalności naukowej, w rzeczywistości jest efektem wieloletniej i systematycznej pracy badawczej, nawiązywania oraz podtrzymywania krajowej i międzynarodowej współpracy naukowej, ciągłych starań o projekty naukowe i rozwój infrastruktury badawczej, a także budowania silnej i rozpoznawalnej szkoły naukowej w obszarze chemii i biotechnologii. To ogromne wyróżnienie i szczęście móc pracować w zespole, który ciągle ma motywację do działania. Mam nadzieję, że tą energią udaje nam się zarazić młodsze koleżanki i młodszych kolegów z Katedry i niebawem będziemy świętować ich wielkie sukcesy i awanse naukowe.
Nagrodę przyznano za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej w latach 2023-2024. W tym okresie zespół z Katedry Chemii, Biologii i Biotechnologii:
Nagrodzony zespół naukowców specjalizuje się w chemii bionieorganicznej, biotechnologii i naukowych podstawach technologii żywności i inżynierii środowiska. Do znaczących osiągnięć zespołu w latach 2023-2024 należą m.in.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 20 lutego 2026 r. w Teatrze Polskim w Warszawie podczas Gali Nauki Polskiej. Wyróżnienia najbardziej wpływowym przedstawicielom środowiska akademickiego wręczył minister Marcin Kulasek.
Tegoroczna edycja wydarzenia była rekordowa pod względem liczby zgłoszeń i nagrodzonych. Minister przyznał łącznie 77 nagród w pięciu kategoriach (całokształt dorobku, działalność naukowa, dydaktyczna, wdrożeniowa oraz organizacyjna), honorując 158 osób.
Nagroda dla zespołu z Politechniki Białostockiej znalazła się w najbardziej licznej kategorii – za znaczące osiągnięcia naukowe przyznano 32 wyróżnienia.
Podczas tegorocznej Gali Nauki Polskiej medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej – Sapientia et Veritas” odebrał polski astronauta, dr Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Więcej informacji na stronie: Gala Nauki Polskiej – wybitni badacze uhonorowani Nagrodą Ministra
Politechnika Białostocka to największa uczelnia techniczna w regionie północno-wschodniej Polski, kształcąca specjalistów w zakresie nauk inżynieryjnych, informatycznych oraz przyrodniczych, kładąca silny nacisk na współpracę z przemysłem i innowacyjność prowadzonych badań.
Naukowcy Politechniki Białostockiej nagrodzeni podczas Gali Nauki Polskiej w poprzednich latach:
2025 r. Dr hab. inż. Arkadiusz Mystkowski, prof. PB laureatem nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
2024 r. – Dr hab. inż. Krzysztof Kamil Żur, prof. PB otrzymał nagrodę Ministra Nauki
2022 r. – Prof. dr hab. Włodzimierz Lewandowski otrzymał indywidualną nagrodę Ministra Edukacji i Nauki
2020 r. – Nasi naukowcy nagrodzeni podczas Gali Nauki Polskiej
oprac. Monika Rokicka