Barry Lopez – O wilkach i ludziach
Wilk w bajkach był symbolem zła. Ten zły PR spowodował, że wilki trzebiono na całym świecie. W Polsce dopiero od 1998 roku są pod ścisłą ochroną. Barry Lopez sięga do historii tych zwierząt na Alasce, w jednym z ostatnich miejsc na świecie, gdzie jeszcze żyją w miarę nie niepokojone przez ludzi.
Bo ludzie od wieków w wilkach widzieli zło. Klasyczna książka „O wilkach i ludziach” przynosi mnóstwo intrygujących informacji o życiu tych dzikich drapieżników. Daje często do zrozumienia, że ich zachowania bliskie są ludzkim. Dlaczego? Bo zdaniem przyrodników, czy obserwatorów – wilki umieją się świetnie bawić – zarówno w grupach, jak i pojedynczo. To, że bawią się z małymi to oczywiste, ale też uwielbiają mocować się między sobą, straszyć się nawzajem. A potem przynoszą sobie prezenty – kawałki jedzenia, patyki. Potrafią dla zabawy nastraszyć stado kaczek, nie po to żeby zaspokoić głód, ale popatrzeć, jak wzbijają się w powietrze. Mają fantazję – prawda?
Jako drapieżniki oczywiście polują. Czasem w pojedynkę, kiedy przebiegają wielokilometrowe trasy, czasem łączą się by coś razem pożreć, a czasem urządzają prawdziwe polowania z nagonką. Kiedy atakują jelenia czy łosia, biegną obok nich i starają się wbić zęby w zad ofiary, rozerwać boki i podbrzusze, rozszarpać nos i głowę. A kiedy zwierzę osłabnie, mogą zacząć je zjadać jeszcze żywe. A czasem same muszą odpocząć przed posiłkiem, zmęczone pogonią. A potrafią zjeść do 1/5 wagi swojego ciała. A że dorosły osobnik waży około 40 kg, to zaraz potrafi spałaszować i osiem kilogramów mięsa z drobno pogryzionymi kościami włącznie.
Oprócz wilczych obyczajów Barry Lopez pisze też o legendach związanych z wilkami, jak choćby o umowie jaką zwierzę miało zawrzeć z Świętym Franciszkiem albo o opowieściach o wilkołakach.
„O wilkach i ludziach” po raz pierwszy została wydana w USA w 1978 roku, ale nadal czyta się ją jednym tchem. Na polski przełożył ją Jarosław Mikos.
#Zjerzonykluturą – Jerzy Doroszkiewicz
Barry Lopez – O wilkach i ludziach
tłumaczenie Jarosław Mikos
Wydawnictwo Marginesy