Białowieża podbiła National Geografic

Białowieża

Puszcza Białowieska została wybrana do TOP 25 miejsc, które warto zobaczyć w 2020 roku!

Niezakłócony charakter fauny i flory naszej Puszczy został doceniony przez amerykański magazyn National Geografic Travel. Jest to niemałe wyróżnienie dla zielonych płuc Polski oraz potężna promocja regionu. Amerykańska redakcja, w porozumieniu z 17 lokalnymi edycjami magazynu, przygotowała ranking miejsc, które warto odwiedzić  w 2020 roku.

Dla każdego coś dobrego

Wśród wyróżnionych destynacji znajdują się znane miasta, parki narodowe, miejsca do aktywnego wypoczynku, a nawet urokliwe wybrzeże, gdzie można wypocząć podczas opalania. Tworząc ranking skupiono się na niepowtarzalnych cechach poszczególnych terenów. Refleksja związana z wciąż pogłębiającymi się zmianami klimatu również miała wpływ na decyzję. Nie mniej jednak Puszcza Białowieska zasługuje na miano miejsca wartego zobaczenia. Bo gdzież bliżej jeśli nie tam, można naładować baterie?

Kompleks leśny liczy ponad 1500 km2 , znaczna jego część obejmuje również terytorium Białorusi. Tereny Puszczy zamieszkuje wiele gatunków zwierząt. Najbardziej rozpoznawalnym mieszkańcem jest żubr, który jest wizytówką całej Puszczy, choć mało kto wie, że jest on największym europejskim ssakiem. Białowieską faunę tworzą też między innymi łosie, wilki i rysie, a samych ptaków drapieżnych wyróżnia się tutaj aż 20 gatunków. O wyjątkowości Puszczy Białowieskiej stanowi jej nietknięty przez ludzką działalność charakter. Jest ona najstarszym zachowanym lasem nizinnym w Europie, chronionym przed wpływem człowieka. Na jej terenie utworzono 20 rezerwatów, które strzegą bogactwa niezwykłych ekosystemów. Najbardziej chronionym miejscem, gdzie znajduje się fragment ponad 500-letniego lasu, jest Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego.

Puszcza Białowieska to przede wszystkim monumentalne drzewa. Rosną tam świerki, które osiągają wysokość ponad 55 m czy dęby, których grubość przekracza 7 metrów.

Szacuje się, że najstarsze dęby zachowane w Puszczy mogą pamiętać jeszcze czasy Władysława Jagiełły. W Puszczy znajduje się też najwyższy jesion w Europie.

Zasil się naturą

Te niezwykłe tereny nie są jednak w pełni zamknięte, a wręcz przeciwnie stoją otworem do tego, aby tak jak głosi hasło promujące Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną – „zasilić się naturą”. Na terenie Puszczy istnieją wyznaczone trasy widokowe, zarówno te piesze, jak i rowerowe. Puszczę zwiedzać można również konno oraz specjalnie wynajętymi bryczkami, a zimą saniami. PTTK  Białowieża przygotowało bogatą ofertę wypraw w głąb Puszczy z przewodnikiem.  Strona internetowa PTTK proponuje, między innymi, wycieczkę na spotkanie z żubrem czy wyprawę z noktowizorem, aby poznać Puszczę Białowieską nocą. Na fanów historii czeka również zwiedzanie Parku  Pałacowego, gdzie znajduje się szereg budynków z końca XIX wieku, obelisk upamiętniający łowy Augusta III Sasa w 1752 r., a także zabytkowy dworek z 1845 r. – obecnie siedziba Ośrodka Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego.

Cudze chwalicie, a swego nie znacie

Bliskość Puszczy to jednak coś, z czym żadna z poniższych atrakcji równać się nie może. W związku z wyróżnieniem naszego Królestwa Żubra, Puszcza staje się przyszłorocznym must have na liście miejsc do odwiedzenia każdego podróżnika. Nie trzeba daleko jechać ani wydawać fortuny, aby na chwilę oderwać się od swojej pracy i delektować się zielenią.

Według National Geografic inne, niezwykle piękne miejsca, które zdecydowanie warto odwiedzić w 2020 roku to:

  • Miasto Mostar w Bośni i Hercegowinie – urokliwe miasto w 2020 roku obchodzi 25. rocznicę zakończenia wojny.
  • Prowincja Guizhou w Chinach – urokliwe, górskie krajobrazy, spora liczba mniejszości narodowych (ponad 30), krystalicznie czysta woda w jeziorach czy jaskinie wypełnione wodą, po których można pływać wypożyczonymi łódkami (za niespełna 25 zł), przyciągają turystów z całego świata.
  • Region Igrzysk Olimpijskich Tohoku w Japonii – w 2011 roku region też poniósł ogromne straty wskutek trzęsienia ziemi i tsunami, pomimo to jest niezwykle bogaty w wyżynne, zapierające dech w piersiach krajobrazy oraz festiwale wywodzące się z tradycji japońskiej. Przeglądając atrakcje tego miejsca nie sposób nie zatrzymać się przy zakładce „taniec wróbli”, który podczas majowego festiwalu Aoba jest tańczonych przez ludność miasta Sendai.
  • Niebieski Szlak Narodowy (National Blue Trail) na Węgrzech – węgierski szlak pieszy, zabierający na 1128-kilometrowy „spacerek” po naturalnych i stworzonych przez działalność człowieka zabytkach Węgier, takich jak: twierdze, zamki, wieże widokowe, trzy obiekty światowego dziedzictwa, malownicze zakole Dunaju czy wygasłe wulkany. Trasa jest podzielona na 27 etapów. Za pokonanie Niebieskiego Szlaku można otrzymać odznakę Niebieskiego Szlaku MTSZ, a dla dzieci przygotowana została specjalna trasa Dziecięcego Szlaku Niebieskiego, która jest krótsza o 300 km od normalnej trasy. Dzieci, które pokonają co najmniej 50 km w danym regionie, otrzymują regionalną odznakę GYKT. Geekstok radzi kupić dobre obuwie przed podróżą.
  • Miasto Telč w Czechach – leży w połowie drogi między Pragą a Wiedniem, kradnie serca odwiedzających swoimi wyjątkowymi, renesansowymi i barokowymi kamienicami, które otoczone są kompleksem stawów rybnych, pełniących funkcje obronne.
  • Wyspy Magdaleny, Kanada – niewielki archipelag wysp w Zatoce Świętego Wawrzyńca, który jest tłumnie odwiedzany przez turystów (w szczególności prowincja Quebec). Krystalicznie czyste wody i temperatura latem dochodząca do ponad 30 kresek kuszą turystów, lubiących wypoczynek na plażach.
  • Wales Way w Wielkiej Brytanii – to długodystansowe ścieżki turystyczne dla pieszych, cyklistów oraz jeźdźców konnych na terenie Walii. Kompleks trzech szlaków turystycznych przebiegający na terenie celtyckiej krainy historycznej z zapierającymi dech widokami wybrzeży, gór, pastwisk, wiosek rybackich, zamków, ruin twierdz czy jezior z pewnością zachwyci niejednego fana aktywnego wypoczynku.
  • Abu Simbel w Egipcie – niezwykłe miejsce obejmuje kompleks świątyń zbudowanych w XIII wieku p.n.e. za rządów faraona Ramzesa II. Monumentalny kompleks świątyń został przeniesiony przed zalaniem w 1967 roku pod kierownictwem polskiego archeologa Kazimierza Michałowskiego.
  • Fort Kochi w Indiach – portugalsko-holendersko-brytyjskie kolonie miały niebagatelny wpływ na kształt miasta, można tam zwiedzić najstarszy kościół katolicki w Indiach, w którym pochowany jest odkrywca Vasco da Gama. Wizytówką  miasta jest port rybacki, dla fanów świeżej ryby nie znajdziemy lepszego miejsca na liście National Geografic.
  • Park Narodowy Zakuoma w północno wschodnim Czadzie – ponoć podczas zwiedzania Parku można poczuć całą magię Afryki. Mieszkańcami najważniejszego obszaru chronionego w Afryce Środkowej są między innymi gazele, żyrafy, żurawie i słonie, których w Parku żyje już ponad 500 sztuk.
  • Filadelfia w Pensylwanii –  gdzie można poczuć amerykański sen na własnej skórze. Kolebka państwowości USA i dawna stolica Stanów Zjednoczonych kusi turystów mnogością atrakcji takich jak Muzeum Sztuk Pięknych, słynne schody z filmu Rocky, po których w kultowej scenie wbiega Sylvester Stallone czy Independence National Historical Park, gdzie podpisano Deklarację Niepodległości i Konstytucję Stanów Zjednoczonych.
  • Miasto Puebla w Meksyku – zakorzenione w tradycji Miasto Aniołów (Puebla de los Angeles), które w 2017 roku przeszło trzęsienie ziemi o sile 7,1 stopnia w skali Richtera, dziś łączy tradycję i nowoczesność.
  • Pustynię Kalahari w Afryce Południowej – miejsce z „najciemniejszym niebem”, gdzie najlepiej na świecie widać gwiazdy. Na północy Kalahari porastają suche lasy oraz sawanny, na południu – roślinność półpustynna oraz pustynna. Jej nazwa pochodzi z języka tswana i oznacza „miejsce bez wody”. Jest zamieszkana przez liczne zwierzęta, takie jak: krokodyle, żyrafy, antylopy, lamparty i gepardy. Rosną tam cytrusy, mango i winorośle. Na jej terenie utworzono liczne parki i rezerwaty przyrody.
  • Wielki Kanion w Parku Narodowym Arizona – tego cudu natury liczącego 446 km nie trzeba nikomu przedstawiać, przełom rzeki Kolorado w Arizonie jest zdecydowanie wart zobaczenia.
  • Malediwy –  sławny archipelag na Oceanie Indyjskim, który jak podają eksperci, za 20 lat ma zostać całkowicie zalany wodą. Najwyższy punkt leży nieco ponad dwa metry nad poziomem morza. Wskutek efektu cieplarnianego i zwiększania się poziomu wód, miejsce to może pozostać znane już tylko z pięknych fotografii.
  • Tasmania w Australii – najmniejszy stan Australii, na terenie którego żyje wiele gatunków endogenicznych zwierząt, których nie zobaczymy w innych miejscach świata. W centrum wyspy znajduje się polodowcowa wyżyna z wieloma jeziorami, a przyroda w dużej mierze pozostaje dzika.
  • Autonomiczny region Asturia w Hiszpanii – Królestwo Asturii mieści największy w Hiszpanii Park Narodowy Picos de Europa o powierzchni 650 km2 .
  • Gobekli Tepe w Turcji – miejsce, gdzie można zobaczyć jeden z najstarszych, znanych kompleksów świątyń na świecie.
  • Prowincja Mendoza w Argentynie – niepowtarzalna szansa na skosztowanie Malbec – wina, które doczekało się nawet swojego święta. 17 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Malbeca. Pamiętajmy, aby dzień święty święcić.
  • Kamchatka Peninsula w Rosji – National Geografic Polska nazwał to miejsce „galerią sztuki na świeżym powietrzu”, fotografie niedźwiedzi kamczackich od dawna już podbiją sieć, warto jest zobaczyć te piękne zwierzęta na żywo.
  • Gwatemala – miejsce, gdzie zobaczymy słynne z serii filmów Indiana Jones (część 4 –  polecam!) miejsca kultu starożytnych Majów. Można tu spotkać ludzi ubranych w tradycyjne stroje Majów oraz wiele pozostałości budynków utworzonych przez tę cywilizację. Rosną tu także drzewa będące źródłem rzadkich gatunków drewna oraz drzewo sapodilla dostarczające surowca potrzebnego do produkcji gumy do żucia.
  • Parma we Włoszech – ojczyzna parmezanu skusi niejednego fana włoskiej kuchni.
  • Wyspa Kanary w Hiszpanii – nie sposób tutaj nie zacytować National Geografic Polska „W niezwykły sposób łączą się tutaj afrykańska roślinność, europejska kultura i kosmiczny krajobraz”. Nic dodać, nic ująć, pakować walizki i w drogę!
  • Grossglocker High Alpine Road w Austrii – malownicze widoki wzgórz i gór prosto z fotela samochodu, kiedyś dostępne były wyłącznie dla alpinistów, teraz są na wyciągnięcie „kierownicy”.
Autor: Natalia Markowska
Fot. Jakub Gwiazdowski

× W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych.
Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności
Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję Politykę prywatności i wykorzystania plików cookies w serwisie.