Centrum Historii Politechniki Białostockiej. Wystawa czasowa Potrzeba nam inżynierów
„Potrzeba nam inżynierów” – to tytuł wystawy czasowej zorganizowanej w holu przed Centrum Historii Politechniki Białostockiej im. inż. Mirosława Bujanowskiego, poświęconej historii naszej uczelni. Wystawę można oglądać w budynku Wydziału Mechanicznego przy ul. Wiejskiej 45 C w Białymstoku do końca lutego 2024 r.
Wystawa prezentuje najważniejsze daty, osoby i ciekawe eksponaty związane z historią naszej Uczelni. To podróż w przeszłość, w której opowiadamy o pierwszych 25 latach funkcjonowania naszej Uczelni. 1 grudnia 1949 roku została powołana prywatna Wieczorowa Szkoła Inżynierska. Właścicielem Szkoły był białostocki oddział NOT. Pierwsi studenci rozpoczęli zajęcia w roku 1950 – na Wydziałach Mechanicznym i Elektrycznym. W 1951 roku rozpoczęto prowadzenie kształcenia na Wydziale Budowlanym. W tym samym roku Szkoła została upaństwowiona, zaczęła też funkcjonować Biblioteka.
– W 1949 roku ówczesne Ministerstwo Oświaty wyraziło zgodę na uruchomienie w Białymstoku Prywatnej Wyższej Szkoły Inżynierskiej. Kształcenie, które rozpoczęło się w roku 1950, było zupełnie inne niż te, z którym mamy do czynienia dziś. Przede wszystkim trzeba było mieć skierowanie z zakładu pracy, umożliwiające rozpoczęcie studiów. W pierwszych latach istnienia PWSI kształcenie odbywało się wyłącznie w formie wieczorowej. Później szkoła została upaństwowiona. Rozpoczęliśmy studia na kierunku magisterskim, aż w końcu w roku 1974 uczelnia została przekształcona w obecną Politechnikę Białostocka. Serdecznie zapraszam Państwa na tę wystawę. Zebraliśmy tam szereg wycinków prasowych, historycznych, sporo fotografii i kilka ciekawych artefaktów z tamtego czasu – zachęca dr inż. arch. Maciej Kłopotowski dyrektor Archiwum Uczelnianego i Centrum Historii Politechniki Białostockiej
„Od początku istnienia Uczelni studia w niej ukończyło i dyplom inżynierski otrzymało dyplom inżynierski ogółem 211 studentów” mówił podczas Inauguracji roku akademickiego 1959/1960 doc. dr inż. Marian Poniatowski – drugi w historii Uczelni Rektor.
Fragment tego i kilku innych dokumentów znalazły się na wystawie, której nazwę zawdzięczamy tytułowi artykułu „Potrzeba nam więcej inżynierów”, opublikowanemu w Życiu Białostockim. Czytamy w nim: „Jan Iwanicki, student II roku wydziału budowlanego Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej, został przyjęty na pierwszy rok studiów bez egzaminu. Był przodownikiem nauki w Liceum Budowlanym w Białymstoku, które ukończył z odznaczeniem”. Nazwisko Iwanickiego znajdujemy w spisie absolwentów – został inżynierem w roku 1955.
Białostocka Szkoła Inżynierska z Wieczorowej przemianowana została na Wyższą w roku 1964. W drugiej połowie lat 60 intensyfikują się plany rozbudowy Uczelni. Początkowo – przy ulicy Grunwaldzkiej, ale finalnie – w rejonie ulic Wiejskiej, Zwierzynieckiej i Świerkowej. W 1974 roku Wyższa Szkoła Inżynierska zostaje Politechniką Białostocką. Ten rok kończy wystawę, ale historia Uczelni, która 1 grudnia 2023 roku obchodzi 74 rocznicę istnienia, trwa dalej…
Wystawa czasowa „Potrzeba nam inżynierów”, która jest eksponowana w holu przed Centrum Historii Politechniki Białostockiej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej jest czynna do końca lutego 2024 r. Wstęp bezpłatny.