Centrum Historii Politechniki Białostockiej. Wystawa fotografii Joanny Sidorowicz Apiat na Podliaszszy – Aпять на Пудляшшу – Znowu na Podlasiu otwarta
Joanna Sidorowicz, polska artystka fotografik, od kilku lat zajęła się fotografowaniem Podlasia. Jej wystawę Apiat na Podliaszszy – Aпять на Пудляшшу – Znowu na Podlasiu można oglądać na parterze budynku Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej przy Centrum Historii Politechniki Białostockiej.
Joanna Sidorowicz przygotowując zdjęcia na wystawę odwiedziła takie miejscowości, jak: Ciełuszki, Dubicze Cerkiewne, Grabarka, Kaniuki, Kornin, Odrynki, Orla, Soce czy Trześcianka.
– Cieszymy się, że taka wystawa może gościć w naszej uczelni – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Myślę, że patrząc i rozpoznając znane miejsca, poznamy nowe, pełne ciepła spojrzenie, jakim obdarzyła je Joanna Sidorowicz.
Autorka wystawy na co dzień interesuje się między innymi starą i nową architekturą, ale też portretem, krajobrazem po fotografię opowiadająca o wielokulturowości.
– Po raz pierwszy byłam na Podlasiu około 20 lat temu – mówi Joanna Sidorowicz, fotografka. – Przyjeżdżałam tu zupełnie nieświadomie, aż temat zaczął mnie wciągać, prawdopodobnie kolor. Na Podlasiu byłam z 50 razy, weszłam w wielokulturowość, rozmawiałam z mieszkańcami i w ten sposób powstała taka wystawa. Tu mieszkają przepiękni ludzie, serdeczni, choć często prości. Okazało się, że można poznać bardzo dużo ciekawych historii. Podlaskie jest niesamowite, takie z wielkim sercem, optycznie kolorowe i bardzo wielokulturowe Jeszcze jest dużo do zobaczenia, tych miejsc, tych wsi są tutaj tysiące i w każdą warto wejść, bo to zawsze jest coś nowego.
O inspiracjach Podlasiem dla przyszłych architektów i architektów krajobrazu autorka wystawy oraz dr inż. arch. Magdalena Sulima i mgr inż. arch. Marta Baum rozmawiała ze studentami kierunków architektura oraz architektura krajobrazu.
– To poszerzenie oferty dydaktycznej skierowane głównie do studentów kierunków architektura krajobrazu i architektura, bo na tych kierunkach prowadzone są zajęcia z zakresu architektury wsi i krajobrazu Podlasia – wyjaśnia dr inż. arch. Maciej Kłopotowski, Dyrektor Centrum Historii Politechniki Białostockiej im. inż. Mirosława Bujanowskiego. – Fotografka patrzy na nasz region z zewnątrz. Rozmawialiśmy o tym, czy rzeczywiście Podlasie tak wygląda, czy jesteśmy aż tak barwni jak na tych fotografiach, ale też czy znamy miejsce, z którego pochodzimy i czy czujemy wartość tego regionu, wartość naszej rodzimej kultury, tradycji, naszej architektury, czy naszej przyrody Czy mamy pomysł na to, by ją sprzedawać turystycznie i czy mamy pomysł na to by ją chronić. Studenci Politechniki Białostockiej mogą nauczyć się, jak projektować z poszanowaniem lokalnego dziedzictwa.
Studenci Politechniki Białostockiej doceniają inicjatywy Uczelni wykraczające poza program studiów.
– Taka wystawa może inspirować – mówi Izabela Kozak, studentka V semestru architektury krajobrazu na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. – Projektując ważne jest także otoczenie tego projektu. W naszym zawodzie, czy to inwentaryzując, czy projektując często też robimy zdjęcia. Dobrze było porozmawiać z osobą, która takie zdjęcia robi. Taka wystawa rozwija mnie i inspiruje jako studentkę. Na kierunku architektura krajobrazu takie wydarzenia kulturalne, różnego typu wystawy są naprawdę bardzo popularne.
Urodą zdjęć zachwyciły się także Agata Szymanowska i Natalia Miłosz z kierunku architektura krajobrazu.
– Warto wiedzę o regionie i jego kulturze wykorzystać w przyszłych pracach projektowych – potwierdza Agata Szymanowska.
Wystawę fotografii Joanny Sidorowicz Apiat na Podliaszszy – Aпять на Пудляшшу – Znowu na Podlasiu będzie można oglądać do 26 listopada 2023 roku.
Jerzy Doroszkiewicz
Joanna Sidorowicz – polska artystka fotografik urodzona we Wrocławiu. Związana z częstochowskim środowiskiem artystyczno-fotograficznym. Fotografuje od 2005 roku. Jest to fotografia wielotematyczna od starej i nowej architektury poprzez portret, krajobraz po fotografię opowiadająca o wielokulturowości. Do tej pory wiele czasu poświęcała tematom związanym z kulturą żydowską, szczególnie z chasydyzmem. Na swoi koncie ma ponad 140 wystaw, w tym ponad 90 indywidualnych.