„CyberFill” – projekt ucznia z Technikum Programistycznego Infotech w konkursie „NAUKOLATEK” – Nastoletni Naukowiec
Urządzenie do produkcji filamentu, czyli materiału do druku 3D! „CyberFill” to projekt stworzony przez ucznia z Technikum Programistycznego Infotech. Projekt bierze udział w I edycji konkursu „NAUKOLATEK”, który jest organizowany w ramach „Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego”.
Drukarką 3D można wydrukować niemal wszystko! Począwszy od przedmiotów codziennego użytku, po części urządzeń, a nawet protezy. To pomocne narzędzie w szkole, które pozwala uczniom drukować prototypy i elementy różnego rodzaju urządzeń. Jest jednak jedno „ale”. Drukarka w swojej pracy zużywa mnóstwo materiału – filamentu. Stąd pomysł, by stworzyć urządzenie, które z używanych butelek plastikowych typu PET produkuje niezbędny materiał. I do tego właśnie ma służyć urządzenie „CyberFill”.
Filip Kackieło pod okiem opiekuna – p. Karola Przybyszewskiego stworzył urządzenie, które ma wymiar praktyczny, ale i ekologiczny. Projektowanie urządzenia do produkcji filamentu wymagało od pomysłowego ucznia umiejętności elektronicznych oraz programistycznych.
Na czym polega projekt?
Projekt „CyberFill” ma za zadanie stworzyć możliwie jak najprostsze urządzenie do wytwarzania filamentu (materiału do druku 3D) z plastikowych butelek. Urządzenie będzie miało wbudowane ustawienia umożliwiające wytwarzanie filamentu w oparciu o najpopularniejsze materiały typu np.: PET, PP, HDPE, z których są wykonane jednorazowe butelki plastikowe.
Brawo! Już 21 listopada odbędzie się finał etapu regionalnego konkursu, w którym swoje projekty zaprezentują uczniowie ze szkół ponadpodstawowych z woj. podlaskiego. Poznamy 5 laureatów, którzy przejdą do kolejnego – wojewódzkiego etapu konkursu.
6 grudnia 2023 r. odbędzie się finał konkursu „NAUKOLATEK” – Nastoletni Naukowiec!!! Nie możemy się doczekać!
Więcej: Ruszyła II edycja konkursu „NAUKOLATEK” – Nastoletni Naukowiec
Obejrzyjcie wideo! Poznajcie urządzenie „CyberFill” i jego autora: