Czy Twój sen jest wysokiej jakości?

Artykuł- Czy Twój sen jest wysokiej jakości

Każdy z nas posiada indywidualne nawyki senne: niektórzy chodzą spać o tej samej porze i wstają po jednym sygnale budzika, a innych nie może dobudzić cała seria odkładanych w telefonie „drzemek”. Potrzebujemy zróżnicowanych dawek wypoczynku. Co więc z osobami, które cierpią na zaburzenia snu? UMB wychodzi im naprzeciw!

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku od kilku lat prowadzi intensywne badania zdrowotne mieszkańców naszego miasta w ramach programu Białystok Plus. Tym razem uczelnia zdecydowała się wziąć pod lupę bezdech senny, jako postępujący problem społeczny. Podjęto współpracę ze spółką Infoscan – specjalizującą się w tej właśnie dziedzinie.

 

 

Celem naukowców jest przebadanie grupy osób, którzy stanowiąc istotną statystycznie próbkę, umożliwią uzyskanie informacji na temat stanu zdrowia lokalnego społeczeństwa. Dotychczas udało się zdiagnozować 191 osób – 111 objęto obserwacją ze względu na podejrzenie wystąpienia bezdechu sennego.

Białystok Plus to program, który ma zapewnić kompleksowe dane na temat stanu zdrowia białostoczan. W ramach projektu zostanie przebadanych 10 tysięcy losowo wybranych mieszkańców. Są to osoby w przedziale wiekowym 20-80 lat. Niezwykle istotnym jest, by po otrzymaniu zaproszenia, stawić się na wyznaczoną wizytę. Badania nic nie kosztują, a dzięki nim mamy szansę zadbać o własne zdrowie!

 

Obecnie projekt jest realizowany ze środków własnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

/PAP Nauka w Polsce

Autor: Artur Sabasiński