Czy w Białymstoku potrzebujemy efektu Bilbao? Otwarta dyskusja w Politechnice Białostockiej
Czy w Białymstoku potrzebujemy efektu Bilbao? – pytają organizatorzy otwartego seminarium naukowego zaplanowanego na 6 grudnia 2024 roku w Politechnice Białostockiej. Do dyskusji o zrównoważonym rozwoju stolicy województwa podlaskiego zaproszeni zostali architekci, urbaniści, miłośnicy zabytków, historycy, marketingowcy.
– Będziemy szukać odpowiedzi na pytanie, czy w Białymstoku potrzebny jest obiekt architektoniczny, który będzie przyciągać turystów jak to się stało po wybudowaniu Muzeum Guggenheima w Bilbao – mówi dr inż. arch. Maciej Kłopotowski, przewodniczący komitetu organizacyjnego. – O opinie poprosimy przedstawicieli uczelni z Lublina, Krakowa, Gliwic, Poznania i Szczecina. Profesorowie przedstawią lokalne wydarzenia architektoniczne czy urbanistyczne podobne do efektu Bilbao.
Podczas otwartego seminarium eksperci:
- omówią tożsamość architektoniczną Białegostoku,
- przyjrzą się dobrom kultury współczesnej,
- ocenią potencjał marketingowy stolicy Podlaskiego,
- wspólnie porozmawiają o przyszłości szeroko pojętej białostockiej architektury i urbanistyki.
Dyskusję poprowadzą Barbara Tomecka z Białostockiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oraz dr inż. arch. Jerzy Tokajuk, Przewodniczący Miejskiej Komisji Architektoniczno – Urbanistycznej w Białymstoku.
– Dyskusję podsumuje dr hab. Ewa Glińska, prof. PB, która jest ekspertem w zakresie budowania i kreowania marki miast – informuje dr. Kłopotowski.
Seminarium „Czy w Białymstoku potrzebujemy efektu Bilbao?” odbędzie się w Auli C Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej 6 grudnia 2024 roku. Początek: godz. 12.15.
Efekt Bilbao to według Wikipedii termin oznaczający dynamiczny rozwój miejscowości, będący efektem jej rewitalizacji w oparciu o jeden znaczący obiekt; sukces marketingowy miasta powstały w drodze budowy architektonicznych ikon.
Zaplanowane na 6 grudnia seminarium „Czy w Białymstoku potrzebujemy efektu Bilbao?” poświęcone problematyce architektury, urbanistyki, terenów zieleni i krajobrazu Białegostoku, zainicjuje cykl interdyscyplinarnych spotkań „Białystok: Przeszłość–teraźniejszość – przyszłość” w Politechnice Białostockiej wpisujących się w działalność naukową i kulturotwórczą uczelni.
To kolejne działanie adresowane do społeczności akademickiej, mieszkańców miasta i regionu, mające na celu docenienie materialnego i niematerialnego dziedzictwa oraz poszukiwanie dalszych kierunków zrównoważonego rozwoju Podlaskiego.
Seminarium objęła patronatem honorowym dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.
- otwarcie: dr inż. arch. Maciej Kłopotowski, słowo wstępne,
- prowadzenie: dr inż. Katarzyna Kalinowska-Wichrowska – Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy, Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej,
- wystąpienie Rektor PB dr hab. inż. Marty Kosior-Kazberuk, prof. PB – otwarcie seminarium
- wystąpienia zaproszonych gości
- przerwa kawowa
- dyskusja
- podsumowanie
Seminarium organizuje Archiwum Uczelniane i Centrum Historii PB we współpracy z Galerią Sleńdzińskich w Białymstoku i Studenckim Kołem Naukowym Architektury Krajobrazu „Przestrzeń Zieleni” z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowiska Politechniki Białostockiej. Oprawa graficzna, promocja i komunikacja Dział Promocji PB.
Wstęp bezpłatny, zapraszamy!