nauka w szkole

Egzamin z humanitaryzmu w szkołach

Czy uczniowie poradzą sobie ze sprawdzianem z dyscypliny, humanitaryzmu i odpowiedzialności?  Covid-19 spowodował, że dyrektorzy musieli przeorganizować pracę szkół, zastosowali więc innowacyjne metody, by zakażenie było jak najmniej prawdopodobne, a dla uczniów nowy egzamin łatwiejszy do zdania.

W ostatnich miesiącach uczymy się życia w nowej codzienności. Staramy się, mimo ograniczeń, wciąż funkcjonować tak jak wcześniej. Po  nauczaniu zdalnym uczniowie doświadczają zatem ,,nowej normalności’’ w szkołach. Jak ona teraz wygląda?

Innowacyjne metody

Kamery termowizyjne stały się idealnym rozwiązaniem dla szkół, które mogły sobie pozwolić na taki zakup. II Liceum Ogólnokształcące im. Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku połączone ze Szkołą Podstawową nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi zastosowało te urządzenia jako jedne z rozwiązań. Uczniowie, zamiast czekać w kolejce na zmierzenie temperatury bezdotykowym termometrem, przechodzą przez drzwi holu oraz obok urządzenia. Znacznie przyśpiesza to procedurę, dzięki czemu uczniowie nie stoją w skupisku i nie muszą martwić się o spóźnienie. Zaraz za drzwiami wejściowymi znajdują się trzy stoiska z płynem do dezynfekcji.  Są to automaty czułe na dotyk. Wszystkie klamki na korytarzach są dezynfekowane co około 30 min. Zamiast wodopoju, który w obecnej sytuacji byłby bardzo niebezpieczny, jest urządzenie, pod które wystarczy podstawić własną butelkę, wybrać, czy chcemy wodę zimną, gazowaną bądź ciepłą i przytrzymać przycisk. Na korytarzach i przed schodami znajdziemy naklejone strzałki. Po schodach można poruszać się tylko w określoną stronę, w górę lub w dół. System sprawdza się dobrze, wszyscy się do niego stosują. Nowe kierunki ruchu mają ograniczyć skupiska i ułatwić poruszanie się bez niepotrzebnego przepychania czy ocierania. Od teraz nie usłyszymy również szkolnych dzwonków. Przerwy są ustalone tak, by jak najmniej klas było w tym samym momencie na korytarzu. Niekiedy pomiędzy lekcjami nie są stosowane, tylko przenoszone na koniec zajęć, dzięki czemu uczniowie mogą wyjść wcześniej ze szkoły. Na WF nie nosi się już strojów, by uniknąć skupiska uczniów w przebieralni. Na świeżym powietrzu uczniowie mogą skorzystać ze ,,spacerniaków’’. Zależnie od pogody i nauczyciela są one na boisku bądź na terenie wokół szkoły.  W przyszłości mają być wprowadzone pogadanki o zdrowym trybie życia oraz maratony filmów sportowych oraz edukacyjnych. Każdy członek społeczności szkolnej musi nosić maseczkę lub przyłbicę. Swobodny oddech możliwy jest na przerwie, gdy uczniowie rozsiadają się, wszystkie okna wraz z drzwiami są otwierane. Również na ,,spacerniakach’’ nie jest wymagana osłona na usta i nos.

Damy radę

,,Nowa normalność’’ niesie ze sobą wiele wyrzeczeń. Covidowy egzamin może przynieść uczniom i nauczycielom trudności, mimo że sprawdziany nie są im obce. Najważniejsze, że dzięki innowacyjnym metodom, dyscyplinie i wzajemnemu wsparciu młodzież i dorośli czują się bezpieczniej.

Autor: Zuzanna Żukowska
Zdjęcie główne: Dawid Pieciul
Galeria zdjęć: Emilia Łapuć

2 LO w Białymstoku

kamera termowizyjna

podajnik płynu do dezynfekcji rąk

informacja o zachowaniu bezpiecznego odstępu

płyn do dezynfekcji rąk

instrukcja mycia rąk

boisko szkolne