Epi-Centrum Nauki w budowie!
Jak działa Prawo Archimedesa i skąd się wzięło to słynne „EUREKA!”? Co to jest dźwignia? Jak zachodzą reakcje chemiczne i dlaczego? Co to jest siła Coriolisa?… Takie pytania możemy mnożyć w miarę upływu lat spędzanych w szkolnej ławce, a potem na studiach. Żeby lepiej zrozumieć otaczające nas zjawiska, dobrze jest je poobserwować, a jeszcze lepiej, samemu móc poeksperymentować.
Od chwili, gdy przychodzimy na świat rozpoczynamy przygodę z nauką. Poznajemy kolory, kształty, litery, cyfry i nazywamy przedmioty dookoła nas. Rośniemy chłonąc wiedzę „jak gąbka”. W pewnym momencie przychodzi czas, w którym rozpoczynamy edukację szkolną. Zaczynają się codzienne zajęcia, przerywane tylko na okres wakacji, święta i ferie. To, czego uczymy się w szkole, nie jest ani proste, ani oczywiste. Na lekcjach omawiamy coraz bardziej skomplikowane zagadnienia. Staramy się wyobrazić sobie treści, których uczą nas nauczyciele, chociażby na biologii, chemii, fizyce, technice… Jest tego mnóstwo i czasem ciężko wszystko zapamiętać, a co jeszcze trudniejsze – zrozumieć.
Już w starożytności Konfucjusz powiedział, przecież:
„Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”
Ale czy zawsze w szkole mamy taką możliwość? Przeprowadzenie niektórych eksperymentów w szkole jest niemożliwe, ponieważ wymaga specjalnie przygotowanego stanowiska i przestrzeni. Tę lukę będziemy mogli uzupełnić w naszym białostockim Epi-Centrum Nauki, które powstaje na terenie Stadionu Miejskiego w Białymstoku na ulicy Słonecznej 1. Na chwilę obecną to jeszcze duży plac budowy, co widać na poniższych zdjęciach. Wierzymy jednak w to, że efekt finalny będzie naprawdę niezwykły.
Trochę inny świat
Wciąż trwają intensywne prace nad przygotowaniem przestrzeni Epi-Centrum Nauki. Umieszczone tam zostaną 144 stanowiska doświadczalne, mające umożliwić młodszym i starszym, żądnym wiedzy odwiedzającym, przeniesienie się do trochę innego świata. Cała przestrzeń podzielona zostanie na dwie strefy – część dla małych odkrywców (3-10 lat) oraz świat nauki dla starszych. Każda ze stref będzie podzielona na obszary tematyczne, które swoim wystrojem i kolorystyką będą, dodatkowo, wprowadzały nas w jego klimat.
Majka Pytajka i Zmysłek
W laboratoriach, odwiedzający będą mogli przeprowadzać doświadczenia. Staną się także świadkami eksperymentów prowadzonych przez edukatorów. Na naszych oczach rozegra się m.in. spektakularny pojedynek dwóch mistrzów, którzy okiełznali prąd – Tesli i Edisona! Dodatkową atrakcją będą pokazy tematyczne i różne warsztaty. Najmłodszym, na ścieżce naukowych odkryć towarzyszyć będą Majka Pytajka i Zmysłek.
Mamy głęboką nadzieję na to, że przygoda, jaką przeżyjecie w Epi-Centrum Nauki na długo pozostanie w Waszej pamięci, zachęci do częstszego zadawania pytań o nasz Wszechświat i zainspiruje do czerpania z bogactwa świata wiedzy.
Więcej informacji można uzyskać śledząc nasz profil na Facebooku: www.facebook.com/epicentrumnauki/
Epi-Centrum tworzymy dla Was!
Autor: Ewelina Brzozowska
Jestem doktorantką Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej w dyscyplinie Inżynieria Biomedyczna i twórcą pełzaka rehabilitacyjnego Crowler. Od niedawna jestem jednym z edukatorów w Epi-Centrum Nauki w Białymstoku.Moją pasją jest nauczanie, z naciskiem na kreatywne szukanie nowych rozwiązań. Jestem nałogowym rowerzystą i miłośnikiem sztuki. Moim hobby jest hand-made wszelkiego rodzaju – tworzenie biżuterii, szydełkowanie, decoupage oraz tworzenie obrazów na drewnie. Kocham dzieci i uwielbiam spędzać z nimi czas!