Google nagradza atrakcje turystyczne

Park Branickich w Białymstoku

Okazuje się, że nie tylko złote są Oscary w Hollywood. Internetowy gigant, a może lepiej wszystkim znany „wujek Google”  posiada także swoje złote nagrody. Złota pinezka, którą otrzymał Pałac Branickich w Województwie Podlaskim został doceniony przez samych użytkowników Google Map w kategorii atrakcji turystycznych.

Mapy Google powstały w 2005 roku. Od tego czasu każdy z nas może znaleźć tam informacje nt. ciekawych miejsc, firm czy instytucji z całego świata. Usługa jest używana przez miliard użytkowników z różnych zakątków globu.

Historia tej budowli sięga już przełomu XV i XVI stulecia. To właśnie wtedy rozpoczęła się droga od małego zamku po wielki pałac na ziemiach białostockich. Warto dodać, iż zanim powstał sam Pałac Branickich, w tym miejscu stała kamienica – tak kiedyś nazywano małe zameczki otoczone fosą. Jak źródła głoszą Jan Klemens Branicki poświęcił kilkadziesiąt lat swego długiego życia, by w Białymstoku powstała wzorowana na francuskich pałacach, otoczona parkiem i ogrodem siedziba jego rodu.

Odwiedzając Białystok czy choćby planując wizytę na Podlasiu, ważnym, a wręcz żelaznym punktem programu powinien być ten pałac. Spacer wokoło pałacu i alejkami ogrodów czy parku będzie mocnym akcentem, zmieniającym nasze pojęcie o Białymstoku. Oczywiście warto zaplanować znacznie więcej czasu, bo zwiedzanie obejmuje multimedialną wystawę w piwnicach pałacowych, salach reprezentacyjnych oraz Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Wnętrze, mimo że uległo zniszczeniu, to jednak dzisiaj zachwyca. Można w nim podziwiać eleganckie komnaty. Ta niezwykła posiadłość posiada w swoich zasobach 10 ha przepięknych ogrodów pałacowych. Ten malowniczy kompleks, przyciągający co roku tłum turystów, jak i samych mieszkańców Białegostoku, zlokalizowany jest w obrębach ulicy Legionowej oraz Akademickiej.

Sam budynek oraz otoczenie było poddawane pracom renowacyjnym. „Pawilon pod Orłem”, czyli altana wieńcząca rzeźbę zlatującego orła z jabłkiem w dziobie. Owe elementy nawiązują do mitu o Herkulesie, który to w chwili śmierci otrzymał nieśmiertelność. Ogród samego Pałacu dzieli się na dolny oraz górny. Część górna przedstawia elementy ogrodu francuskiego z formacjami z bukszpanów przycinanych na 20 cm. Wzdłuż alei ustawione są rzeźby z XVIII w., które przedstawiają postaci mitologiczne. Między nimi rosną drzewka cytrusowe. Zaś część dolna jest to ogród w stylu angielskim. Fosa, która kiedyś otaczała zamek, została przekształcona w kanał.

Park Branickich w Białymstoku

Obecnie jest to placówka naukowa i dydaktyczna UMB. Tu można się wczuć w atmosferę apteki z przełomu XIX i XX w. oraz obejrzeć różne sprzęty wykorzystywane przez lekarzy jeszcze nie tak dawno. Muzeum Historii Medycyny zawiera w sobie takie pomieszczenia jak gabinet rentgenowski, stomatologiczny, okulistyczny, anatomiczny czy  szpital polowy. Oprócz tego można zwiedzić piwnice pałacowe, gdzie najlepiej widać, jakiemu zniszczeniu uległ ówczesny budynek podczas II wojny światowej. Ważnym elementem do odwiedzenia jest też schron podzielony na dwie części, a także warsztat rzeźbiarza. Niewątpliwe jest to, iż podczas takiej wycieczki możemy odbyć powrót do przeszłości.

Nagrody zostały przyznane aż w 16 województwach dla jednej z atrakcji turystycznych przez podróżników i użytkowników Map. W województwie mazowieckim – Łazienki Królewskie, województwo opolskie – Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera, województwo śląskie- Kopalnia Guido, województwo podkarpackie – Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, województwo wielkopolskie – Park Cytadela, województwo łódzkie – Pasaż Róży, województwo małopolskie – Zamek Królewski na Wawelu, województwo świętokrzyskie – Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, województwo lubelskie – Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, województwo lubuskie – Międzyrzecki Rejon Umocniony – Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, województwo dolnośląskie – Afrykarium w zoo we Wrocławiu, województwo kujawsko-pomorskie – Żywe Muzeum Piernika, województwo podlaskie – Pałac Branickich.

Pomimo braku możliwości dalekich podróży, urlop można świetnie spędzić na łonie natury w Polsce. Zwiedzający nie tylko będą mogli ujrzeć niesamowite zabytki, ale także historyczne ogrody. Wszystkim zwycięskim miejscom serdecznie gratulujemy.

Autor: Agnieszka Andrzejewska
Fot. Dawid Pieciul

Park Branickich w Białymstoku

Park Branickich w Białymstoku

Park Branickich w Białymstoku

Park Branickich w Białymstoku