Grand Press Photo dla fotoreportera z Podlasia!

Rafał Oleksiewicz został laureatem nagrody Grand Press Photo w kategorii Sport tegorocznego konkursu. Laureat pochodzi z Łap i jest absolwentem Politechniki Białostockiej!

 

Rafał Oleksiewicz jest aktualnie jednym z najzdolniejszych fotoreporterów w Polsce. Trzykrotnie w ostatnich czterech latach był nominowany do nagrody Grand Press Photo za zdjęcia w kategoriach Ludzie i Sport oraz w konkursie Fotoreporter Roku Stowarzyszenia Fotoreporterów za zdjęcie w kategorii Polityka i Sport. Niewielu jednak wie, że swoją fotoreporterską karierę rozpoczynał na Podlasiu skąd pochodzi.

Obecnie laureat tegorocznej Grand Press Photo współpracuje z kilkoma wiodącymi agencjami fotograficznymi, a jego zdjęcia bardzo często są publikowane na „jedynkach” Przeglądu Sportowego, Sportu, Polityki, Rzeczpospolitej oraz branżowych magazynów moto sportowych jak Polski Karting czy Rally and Race oraz wielu innych czasopism i gazet.

Swoją przygodę z fotografią sportową Rafał Oleksiewicz zaczynał od fotografowania koszykarzy Żubrów Białystok ponad 10 lat temu. Jego pierwszą redakcją był regionalny serwis internetowy Sportowe Podlasie. Dziś Oleksiewicz ma na swoim koncie akredytacje na największych imprezach sportowych świata, jak Igrzyska Olimpijskie, mistrzostwa i puchar świata, mistrzostwa Europy, finały Ligi Mistrzów UEFA oraz wiele innych wydarzeń od Formuły 1 po fotografię prasową o tematyce politycznej.

Nagrodę w tegorocznym konkursie Grand Press Photo otrzymał za fotografię zrobioną po upadku przy lądowaniu Davida Siegela w konkursie drużynowym Pucharu Świata w Skokach Narciarskich w Zakopanem.

W roku 2017 tegoroczny laureat otrzymał nominacje w kategorii Ludzie, za zdjęcie pokazujące Jarosława Kaczyńskiego na gali Człowieka Wolności tygodnika „W Sieci”, rok wcześniej za fotografię zrobioną również Jarosławowi Kaczyńskiemu, gdy wychodził z sali po konferencji premier Beaty Szydło, także w kategorii Ludzie.

Rafał Oleksiewicz jest absolwentem Wydziału Zarządzania i Marketingu Politechniki Białostockiej. Pochodzi z Łap. Obecnie mieszka w Warszawie.

Autor: Paweł Surynowicz
fot. ze zbiorów Rafała Oleksiewicza