Innowacyjne nośniki leków
Jak optymalizować działanie leków? To pytanie bez przerwy zadają sobie badacze, a mimo kolejnych usprawnień, ich droga zdaje się nie mieć końca. Taki stan rzeczy wynika z prostej przyczyny – zawsze można szybciej, lepiej, bez skutków ubocznych. Naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku mają przed sobą kolejny kamień milowy w tej dziedzinie!
O powadze projektu chemików z UwB niech świadczy decyzja Narodowego Centrum Nauki. Inicjatywa „Dwa w jednym – nowe polimery fluorescencyjne do jednoczesnego obrazowania oraz dostarczania leku” otrzymała dofinansowanie w postaci 2,4 mln zł. Badania są zaplanowane na 4 lata. Ale na czym właściwie polegają?
Precyzja w działaniu
Naukowcy dążą do stworzenia specjalnego nośnika leku, który będzie wyjątkowo precyzyjny – dostarczy niezbędną substancję do chorej komórki, uwolni ją, a przy tym nie spowoduje skutków ubocznych w postaci negatywnego wpływu na organizm. Jakie ma to znaczenie dla przeciętnego odbiorcy? Optymalne wyniki badań mogą np. zmniejszyć dawki przyjmowanych leków.
Dodatkowe korzyści
Poza tym, że badania mogą być przełomowe dla projektowania efektywniejszych i lepiej przystosowanych do organizmu człowieka nośników, zostaną one wykorzystane również w dziedzinie chirurgii. Chodzi przede wszystkim o eliminację chorej tkanki z organizmu. Rozróżnienie guza od zdrowych komórek potrafi sprawić niemałe kłopoty, a wprowadzenie znakowanej molekuły akumulującej się w guzie, pozwoli dostrzec, co jest czym przy odpowiednim naświetleniu chorego miejsca.
Całe badania pięknie ujęła w słowach prof. Agnieszka Wilczewska. Nie chce ona określać projektu mianem rewolucji: Nie lubię takich wielkich słów. Raczej trzeba mówić o małych klockach, które w przyszłości pozwolą budować ważne narzędzia.
Zdaje się, że to najlepsze podsumowanie naukowej, pozytywistycznej pracy u podstaw. Podejście reprezentowane przez zespół prof. Wilczewskiej z pewnością przyniesie wymierny skutek – także dla przeciętnego człowieka!