Instytut Inżynierii Lądowej Politechniki Białostockiej zaprasza do współpracy. Jego potencjał to nowoczesna aparatura i ciekawe tematy badań naukowych
27 marca 2024 r. w Instytucie Inżynierii Lądowej na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej można było zwiedzać laboratoria i porozmawiać o prowadzonych tu badaniach. Na pokazy, prezentacje oraz rozmowy na temat możliwości współpracy zaprosili pracownicy czterech katedr funkcjonujących w ramach Instytutu. W gronie uczestników wydarzenia można było spotkać studentów, pracowników innych wydziałów Politechniki Białostockiej i uczelni oraz zainteresowanych wspólnymi pracami wdrożeniowymi przedstawicieli firm branżowych.
– Zorganizowane dziś spotkanie poświęcamy prezentacji naszych prac naukowo-badawczych, aparatury badawczej i stanowisk badawczych. Jako Instytut mamy duże osiągnięcia w zakresie dyscypliny naukowej inżynieria lądowa, geodezja i transport. Realizujemy granty, projekty badawcze, a także prace wdrożeniowe na rzecz przemysłu. Do najważniejszych projektów zaliczamy prace finansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, m.in. w konkursie Lider. Aktywnie uczestniczymy także w realizacji projektów w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia. Współpracujemy też z Instytutem Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej. Łącznie w 2023 roku wykonywaliśmy projekty na kwotę około 3 mln złotych! Pracę w naszych zespołach koncentrujemy wokół pięciu ważnych obszarów. Pierwszy to konstrukcje budowlane, kolejne – innowacyjne materiały budowlane i drogowe, materiały odpadowe i materiały z recyklingu w ramach tak zwanej gospodarki o obiegu zamkniętym, a także tematy związane z diagnostyką cieplną budynków i materiałami, które są wykorzystywane w budownictwie drogowym. Zapraszamy do współpracy pracowników z innych wydziałów naszej uczelni oraz ośrodków naukowo-badawczych – mówił podczas oficjalnego rozpoczęcia Dnia Otwartego laboratoriów Instytutu Inżynierii Lądowej jego dyrektor, prof. dr hab. inż. Władysław Gardziejczyk.
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach cyklu uczelnianych prezentacji potencjału badawczego. Poszczególne wydziały Politechniki Białostockiej przedstawiają w nim swoje zespoły badawcze oraz zaplecze laboratoryjne. Celem jest wsparcie współpracy pomiędzy naukowcami i badaczami z różnych dyscyplin naukowych. O taką kolaborację zabiega prof. dr hab. inż. Marek Krętowski, Prorektor ds. Nauki Politechniki Białostockiej, pomysłodawca cyklu oraz dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.
– Otwieramy laboratoria wszystkich instytutów Politechniki Białostockiej, żeby pochwalić się naszą infrastrukturą naukowo-badawczą. Mamy ogromne zasoby, które wykorzystujemy, ale możemy wykorzystać jeszcze lepiej! Dzięki temu, że mamy okazję poznać się nawzajem, sprawdzić co możemy wspólnie zrobić, zbadać, powstaną z pewnością nowe pomysły na projekty, w tym interdyscyplinarne. Chcemy zachęcić pracowników, żeby tu na miejscu, w naszej uczelni próbowali jak najlepiej wykorzystać potencjał i tworzyli interdyscyplinarne zespoły badawcze. Interdyscyplinarność to obecnie najważniejszy i najbardziej trendy kierunek rozwoju nauki. Szukajmy więc wspólnych tematów, ponieważ dzięki temu osiągniemy efekt synergii. Dzięki takim działaniom będziemy lepiej postrzegani przy najróżniejszych programach finansujących rozwój nauki. Warto też dodać, że również interdyscyplinarne publikacje są lepiej punktowane – zachęcała dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.
27 marca od rana do godzin popołudniowych można było zwiedzać laboratoria i rozmawiać z pracownikami czterech katedr w strukturze Instytutu Inżynierii Lądowej:
- Katedry Budownictwa i Kształtowania Krajobrazu, której kierownikiem jest prof. dr hab. inż. Michał Bołtryk;
- Katedry Geotechniki, Dróg i Geodezji, pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Katarzyny Zabielskiej-Adamskiej;
- Katedry Konstrukcji Budowlanych i Mechaniki Budowli – pod kierownictwem dr hab. inż. Jolanty A. Prusiel, prof. PB;
- Katedry Budownictwa Zrównoważonego i Instalacji Budowlanych, którą kieruje dr hab. inż. Dorota Krawczyk, prof. PB.
Na pokaz badania wytrzymałości na rozciąganie włókien niemetalicznych w maszynie wytrzymałościowej zaprosiła dr inż. Julita Krassowska – laureatka grantu Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu MINIATURA 7 oraz XIV edycji programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w którym zdobywa pierwsze szlify w zarządzaniu projektami B+R i budowaniu kadry badawczej.
– W Katedrze Konstrukcji Budowlanych i Mechaniki Budowli zajmujemy się między innymi uzbrojeniem niemetalicznym i zbrojeniem rozproszonym, które jest przeznaczone do wzmocnienia konstrukcji betonowych. Do prezentacji wybrałam rowing bazaltowy, czyli nitki bazaltowe, z których wykonywane są pręty zbrojenia niemetalicznego. Równie dobrze zbadać możemy właściwości prętów zbrojenia z użyciem rowlingu szklanego. Czemu służą te badania? To źródło naszej wiedzy o wytrzymałości materiałów, z którymi mamy do czynienia podczas produkcji zbrojenia kompozytowego. Prognozujemy, jakie będą parametry wytrzymałości prętów stosowanych jako zamiennik zbrojenia stalowego. Zapraszamy do współpracy! – zachęcała dr inż. Julita Krassowska.
– Podczas dnia otwartego Instytutu prezentujemy badania, które są realizowane w Laboratorium Drogowym. Skupiamy się głównie na ocenie właściwości mieszanek mineralno-asfaltowych pod kątem ich odporności na deformacje trwałe, na spękania niskotemperaturowe, jak również testujemy liczne różne materiały pod kątem ich właściwości przeciwślizgowych, które są gwarancją bezpieczeństwa ruchu drogowego. Mamy też przyjemność zaprezentować prace studentów. Efektem ostatniego projektu naukowego, który zrealizowali w ramach grantu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jest opracowanie kolorowych nawierzchni na bazie nawierzchni porowatych. Eksperymenty z kolorowymi zaprawami pozwoliły studentom opracować nawierzchnie dedykowane do miejsc, gdzie potrzebna jest szczególna ochrona użytkowników dróg. Nasz potencjał jest ogromny, zarówno jeśli chodzi o wyposażenie laboratorium drogowego, jak i innowacyjność badań, dlatego zapraszamy wszystkich do współpracy – mówiła podczas wydarzenia dr inż. Marta Wasilewska, adiunkt w Katedrze Geotechniki, Dróg i Geodezji.
– W naszym zespole badawczym prowadzimy obecnie kilka projektów związanych z zagospodarowywaniem odpadów. Ułatwia je urządzenie, które zostało zakupione w ubiegłym roku, czyli przeciwbieżny, dynamiczny mieszarko-granulator MDM. Z pomocą tego urządzenia jesteśmy w stanie zgranulować materiały odpadowe, z których wytwarzamy kruszywa sztuczne, które z kolei zagospodarowujemy w kompozytach cementowych czy w kompozytach bezcementowych. Ich właściwości badamy m.in. w projekcie, który realizujemy ze środków Politechnicznej Sieci Via Carpatia, w działaniu Iskra. Kierownikiem tego projektu jest dr inż. Katarzyna Kalinowska-Wichrowska. Nasze badania wpisują się w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym, Zielonego Ładu i innych aktów prawnych, które nakładają obowiązek zagospodarowywania odpadów. To także jest działanie, które przydaje się firmom z kraju i regionu, które często zgłaszają się do nas z potrzebą opracowania pomysłu na zagospodarowanie odpadów. Korzystają też studenci z kierunku budownictwo, którzy biorą często udział w realizacji takich projektów i mają okazję poznać nowe technologie – mówiła dr inż. Edyta Pawluczuk, adiunkt w Katedrze Budownictwa i Kształtowania Krajobrazu.
Jak wygląda i czemu służy tzw. test szczelnych drzwi można było przekonać się w Katedrze Budownictwa Zrównoważonego i Instalacji Budowlanych. Przewodnikiem był dr inż. Adam Święcicki.
– To jedno z badań, które pozwala ocenić jakość obudowy bryły budynku, co jest szczególnie istotne w dzisiejszych czasach, kiedy staramy się projektować budynki o jak najniższym zużyciu energii, czyli budynków energooszczędnych, budynków pasywnych. Test wykonywany jest za pomocą zestawu pomiarowego składającego się z blendy rozpiętej na specjalnym stelażu, umieszczanej zazwyczaj w drzwiach zewnętrznych budynku, wentylatora, sterownika i komputera sterującego. Badanie pozwala ocenić szczelność powietrzną obudowy budynku, jak również pozwala zdiagnozować i zlokalizować miejsca ewentualnych przecieków powietrznych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami badanie to jest dowolne, natomiast myślę, że w niedalekiej przyszłości może stać się obowiązkowe w kontekście promowania budownictwa energooszczędnego. Wynikami badań określających szczelność budynku mogą być zainteresowani inżynierowie budownictwa, audytorzy energetyki, projektanci. Mogą z niego skorzystać także instalatorzy, chociażby przy ocenie szczelności zaprojektowanych instalacji – mówił dr inż. Adam Święcicki.
Kolejne spotkanie poświęcone prezentacji potencjału wydziałów Politechniki Białostockiej odbędzie się 4 kwietnia 2024 r. Wtedy to na seminarium uczelniane pt. „Niezależność energetyczna budynków jako czynnik poprawy bezpieczeństwa ludności wobec przyszłych zagrożeń i kataklizmów” zaprosi Instytut Architektury i Urbanistyki Wydziału Architektury PB.