Instytut Inżynierii Środowiska i Energetyki Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej zaprezentował swój potencjał
– Mamy dziś okazję i niewątpliwą przyjemność zapoznać się z badaniami prowadzonymi w Instytucie Inżynierii Środowiska i Energetyki. Jest to jeden z wiodących instytutów na naszym wydziale. Posiada mocną kadrę naukową: 7 profesorów tytularnych, 24 profesorów uczelnianych, 36 doktorów. Od 2019 roku Instytut zajmuje pomieszczenia w Centrum Inno-Eko-Tech, w których zgromadzono nowoczesną aparaturę badawczą. Z powodzeniem wykorzystujemy ją do celów dydaktycznych oraz do realizacji projektów finansowanych zarówno ze środków krajowych, jak i unijnych. To jednak za mało, mając na uwadze potencjał aparaturowy Instytutu. Stąd władze wydziału oraz Instytutu zabiegają o współpracę ze środowiskiem naukowym i gospodarczym. Poszukujemy konsorcjantów do szerszej współpracy – mówił podczas otwarcia wydarzenia prof. dr hab. inż. Michał Bołtryk, Dziekan Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.
– Instytut Inżynierii Środowiska i Energetyki to zespół pracowników z ogromnym potencjałem. Prowadzimy badania, które mają przełożenie praktyczne. Współpracujemy z przedsiębiorcami z Podlasia i z całego kraju. Inżynieria środowiska to nauka interdyscyplinarna, a my zajmujemy się jej wszystkimi obszarami: począwszy od procesów uzdatniania wody, oczyszczania ścieków, ogrzewnictwa wodociągów, kanalizacji, klimatyzacji, jak również przetwarzania odpadów produkcyjnych z przetwórstwa rolno-spożywczego, z którego słynie nasz region, po ich zastosowanie w rolnictwie, bądź w budownictwie. Wynikiem naszych prac jest szereg grantów. Pracownicy Instytutu Inżynierii Środowiska i Energetyki realizują ich w tej chwili ponad 20! Posiadamy nowoczesną, wyspecjalizowaną aparaturę naukowo-badawczą, jak również modele i stanowiska badawcze, na których można prowadzić interdyscyplinarne badania. Rozwijamy też współpracę z różnymi instytutami oraz firmami branżowymi – podkreśla prof. dr hab. inż. Katarzyna Ignatowicz, Dyrektor Instytutu Inżynierii Środowiska i Energetyki Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.
Instytut Inżynierii Środowiska i Energetyki wspiera awanse naukowe kadry akademickiej oraz prowadzi kształcenie studentów na czterech kierunkach studiów I i II stopnia realizowanych na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku: inżynierii środowiska, inżynierii rolno-spożywczej, energetyce cieplnej oraz biotechnologii.
– Nasi absolwenci to kompetentni specjaliści, stanowiący trzon większości przedsiębiorstw branżowych w naszym regionie. Bez problemu znajdują pracę w zawodzie. Mają też doskonałe podstawy do dalszego awansu zawodowego i uzyskania uprawnień w zakresie sanitarnym i budowlanym – podkreśla prof. dr hab. inż. Katarzyna Ignatowicz.
9 maja 2024 r. na pokazy, prezentacje i rozmowy o prowadzonych przez siebie projektach zaprosili pracownicy pięciu katedr funkcjonujących w ramach Instytutu:
- Katedry Chemii, Biologii i Biotechnologii pod kierownictwem dr hab. Moniki Kalinowskiej, prof. PB,
- Katedry Ciepłownictwa, Ogrzewnictwa i Wentylacji pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Mirosława Żukowskiego,
- Katedry Inżynierii Rolno-Spożywczej i Kształtowania Środowiska pod kierunkiem dr. hab. inż. Sławomira Obidzińskiego, prof. PB,
- Katedry Technologii w Inżynierii Środowiska pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Katarzyny Ignatowicz,
- Katedry Wodociągów i Kanalizacji pod kierunkiem dr hab. inż. Izabeli Bartkowskiej, prof. PB.
Uczestnicy dnia otwartego mogli odwiedzić blisko 30 laboratoriów, pracowni i stanowisk do badań. Spacer po nich był nie lada wyzwaniem, ponieważ pomieszczenia Instytutu Inżynierii Środowiska i Energetyki rozlokowane są na trzech kondygnacjach i w trzech częściach budynku przy ul. Wiejskiej 45 E. Było warto! Wizyta w poszczególnych jednostkach Instytutu doskonale zobrazowała bogactwo zagadnień oraz interdyscyplinarność dyscypliny inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka.
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach cyklu uczelnianych prezentacji potencjału badawczego. Poszczególne wydziały Politechniki przedstawiają w nim swoje zespoły badawcze oraz zaplecze laboratoryjne. A wszystko to w celu rozwijania współpracy pomiędzy naukowcami i badaczami reprezentującymi różne dyscypliny naukowe.