IV East Design Days ruszyły 25 listopada 2021. Dwa dni spotkań, rozmów, degustacji

Od debaty o budowaniu marki Podlasia jako atrakcyjnego gospodarczo regionu, kreatywnego i dbającego o naturę w świetle wystawy Xylopolis na EXPO 2020 w Duabju rozpoczęły się IV East Design Days. Pod hasłem „Spotkajmy się przy stole Wydział Architektury Politechniki Białostockiej wraz z firmami oraz instytucjami z regionu północno – wschodniej Polski, zaprasza na spotkania, których misją jest prezentacja znaczących dokonań powstających na styku designu, technologii i biznesu. Nie zabraknie też najprawdziwszego spotkania przy stole z mistrzami sztuki kulinarnej.

ZOBACZ GALERIĘ (53 zdjęć)

– Chcemy, żebyśmy wszyscy pracowali wspólnie na korzyść naszego regionu, województwa podlaskiego ” – mówi dr hab. inż. arch. Aleksander Asanowicz, prof. PB, Dziekan Wydziału Architektury. – Wydział Architektury nie zamyka się w ramach budynku, my – studenci i kadra – mamy olbrzymi potencjał twórczy i możemy wnieść bardzo dużo do rozwoju województwa. Liczymy na pomoc, wsparcie i współpracę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. To wielka szansa i dla nas i dla regionu.

Od tej edycji to właśnie Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego jest instytucją wspierającą East Design Days. I właśnie od debaty z udziałem Marioli Hernik-Monach, Zastępcy Dyrektora Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego rozpoczęły się IV East Design Days.

– Promujemy drewno, bo oprócz waloru budowlanego czy kulturowego ma też wymiar historyczny  – powiedziała Mariola Hernik – Monach, Zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji UMWP. –  W Podlaskiem mamy bardzo dużo architektury drewnianej, która przyciąga ludzi z całej Polski i jest unikatowa na skalę Europy. Powinniśmy promować drewno jako część naszej kultury i naszego dziedzictwa. To genialny budulec i surowiec.

Opowieść o drewnie, czyli wystawa Xylopolis była pierwszym tematem dyskusji podczas IV East Design Days.

– To bardzo udana ekspozycja, nie tylko ze względu na to co się udało pokazać, ale też dlatego, że jest elementem szerszej strategii regionu – powiedział Jan Pomierny, jeden z twórców ekspozycji stałej w pawilonie polskim na EXPO 2020 w Dubaju. – Ta obecność w Dubaju ma być pierwszym krokiem, jeśli chodzi o nowa instytucję, nowy podmiot jakim ma być Xylopolis, czyli takie interdyscyplinarne centrum, które połączy wiele wątków związanych z nauką, z designem, ze sztuką, z kulturą. To był bardzo mocny akcent, bardzo dobrze przyjęty. W październiku ponad 200 tys. osób odwiedziło polski pawilon.

– Przy okazji wystawy Xylopolis drewno połączyło ważnych partnerów, którzy nie zamierzają porzucić tej współpracy – powiedziała dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.  – Xylopolis widziałabym jako obiekt naukowo-dydaktyczny z funkcją wystawienniczą. To zapewni otwartość szerokiemu gronu osób. Drewno może przyciągnąć do nas wielu partnerów i stowarzyszeń. Dolina Rolnicza 4.0, nasze parki narodowe, zasoby leśne to naturalni partnerzy i użytkownicy przyszłego Xylopolis.

– Rola uczelni jest absolutnie kluczowa, inaczej mogą powstać wydmuszki – tylko uczelnie są w stanie zapewnić solidny fundament takim centrom – podsumował dyskusję Jan Pomierny. – Nowoczesne centrum nauki musi być i nową atrakcją turystyczną w regionie i w Europie. To działa jako platforma budowania wizerunku marki regionu.

ZOBACZ GALERIĘ (53 zdjęć)

IV East Design Days to także mnóstwo bardzo interesujących gości.

– Zapraszamy wszystkich do stołu – zasiądą ludzie z Podlasia i ludzie z całego świata – mówi Elwira Horosz, projektantka mody. – Tu, na architekturze przy stole zasiądą ludzie z Chin, z Bhutanu i opowiedzą, co oznacza stół w ich kulturze. Po raz pierwszy w Polsce na taką skalę powiemy o food designie, o kulturze podawania dań, jak to wygląda nie tylko na Podlasiu, ale i w świecie.

Oprócz studia i wystaw w hali Wydziału Architektury Tegoroczne East Design Days to także blok spotkań w galerii Alfa Centrum, koncert zespołu PRO8L3M w klubie Zmiana Klimatu czy kolacja w Fabryce Gorta, w której się produkuje sprzęty kuchenne.

– Będzie można się bezpośrednio spotkać z tymi mistrzami kuchni i usłyszeć o wielu tajemnicach kuchni – dodaje Elwira Horosz. – Kolacja będzie przygotowana na 120 osób, budujemy 40 metrów scenografii i będzie gotowało pięcioro mistrzów kuchni. To będzie niesamowite wydarzenie, ponieważ poprosiliśmy ich, by przygotowali dania w czterech naszych tematach, które występują w panelach i do tego też są przygotowane scenografie. Tego jeszcze na Podlasiu nie było!

Elwira Horosz przypomina, że do udziału w IV East Design Days zaproszeni są i mieszkańcy, i przedsiębiorcy, i młodzi ludzie, którzy będą mogli obserwować wydarzenia przez internet, ale także odwiedzać choćby halę Wydziału Architektury, gdzie czekać będą także unikalne wystawy.

– Chcemy dzielić się tym co mamy jako miasto i region, stąd między innymi temat drewna w architekturze – wyjaśnia dr inż. arch. Adam Jakimowicz, Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy. –  To nośnik zarówno tradycji, jak  i nowoczesnej sztuki, dizajnu. Będziemy gościli świetnego architekta Szymona Wojciechowskiego, ale też wielka sławę z Norwegii – Siv Helenę Stangeland, która przygotowuje dla nas specjalny wykład o stosowaniu drewna w architekturze w Norwegii. Jej firma projektowa robi naprawdę nieprawdopodobne rzeczy. Chcemy dzielić się zarówno naszymi doświadczeniami z tradycji, ale też i uczyć się, jak drewno może stać się nowoczesnym materiałem budowlanym.

Podczas IV East Design Days odbędzie się też gala konkursu na najlepszą pracę dyplomową „Drewno w architekturze”.

– Ten ogólnopolski konkurs stał się znaczącą marką w Polsce – nadeszło prawie 50. prac młodych architektów – mówi dr Jakimowicz. – Te prace są naprawdę przepiękne.

IV East Design Days to również sztuka meblarstwa. Gościem wydarzenia będzie Paweł Grunert, który opowie o sztuce unikatowych mebli i przywiezie wystawę ze swoimi pracami.

Ukoronowaniem jednego z czterech bloków tematycznych tegorocznych East Design Days, bloku Food Design, będzie Kolacja Food Design. W nieoczywistym wnętrzu fabryki urządzeń gastronomicznych staną cztery stoły w niemal teatralnej scenografii. Kulinarni wirtuozi zabiorą swoich gości w ponad trzygodzinną podróż przez fascynujący świat smaków i aromatów.
Łącząc swoje pasje, niezwykłą kreatywność i doświadczenie, stworzyli niebanalne menu
pełne niespodziewanych smaków i gwałtownych emocji.

ZOBACZ GALERIĘ (53 zdjęć)

To: Robert Sowa, Marcin Budynek, Łukasz Rakowski i Ewelina Łapińska. O deser zadba Maestro Czekolady firmy E.Wedel Janusz Profus, a wino dobierze i skomentuje Joanna Ciborowska Sanchez – sommelier i sędzia międzynarodowych konkursów winiarskich.

Wcześniej, przez dwa dni w hali Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej toczyć się będą debaty i spotkania pogrupowane w czterech blokach tematycznych:

  • Drewno – architektura przyszłości?
  • Food Design
  • Talenty przyszłości
  • Design i konkurencyjność

Część spotkań i prezentacji dotyczących food designu odbędzie w przestrzeni Galerii Alfa Centrum.

Udział w poszczególnych debatach wezmą m. in.

  • dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej
  • Wojciech Jarmołowicz, Prezes Fundacji Grupy Unibep Unitalent
  • prof. Robert Ciborowski, Rektor Uniwersytetu w Białymstoku
  • Tomasz Stypułkowski, Prezes Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej

Będą też spotkania z edukatorami, przedstawicielami środowisk młodzieżowych, twórcami przebojowych startupów, czy specjalistami od nowoczesnego marketingu.

IV East Design Days wspiera Miasto Białystok.

Instytucją wspierającą IV East Design Days jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Zapraszamy też do odwiedzania strony internetowej: https://eastdesigndays.pl

ZOBACZ GALERIĘ (53 zdjęć)

Program IV East Design Days 25-26 listopada 2021

czwartek, 25.11.2021 r.

DZIEŃ 1

09:30 – 09:40

OTWARCIE East Design Days

Wydział Architektury

Politechniki Białostockiej & online

JM Rektor PB – dr hab. inż. prof. PB Marta Kosior Kazberuk

Zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji UMWP – Mariola Hernik-Monach

09:40 – 09:45

Reklamy sponsorów i zapowiedzi

BLOK TEMATYCZNY I

Drewno – architektura przyszłości?

09:45 – 10:25

Xylopolis– czyli budowanie marki Podlasia jako atrakcyjnego gospodarczo regionu, kreatywnego i dbającego o naturę. Pierwsze podsumowanie udziału w EXPO 2020 w Dubaju

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej & online

Uczestnicy: M. Kosior-Kazberuk, M. Hernik-Monach, R. Ciborowski, W. Jarmołowicz, Jan Pomierny – Studio Science Now

10:25 – 10:30

Reklamy sponsorów i zapowiedzi

10:30 – 11:10

Practicing Relational Design

Zdalnie z Norwegii

Prowadzący: Siv Helene Stangeland, firma Helen & Hard, Stavanger, Norwegia

11:10 – 11:15

Reklamy sponsorów i zapowiedzi

11:15 – 11:55

Drewno – Architektura Przyszłości?

Studio Wydział Architektury & online

Prowadzący: A. Jakimowicz (WAPB)

Uczestnicy: Sz. Wojciechowski (APA Wojciechowski), Prof. J. Szewczyk (WAPB), Tomasz Perkowski (Unihouse),  Dawid Iwaniuk (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku)

11:55 – 12:15

Zapowiedzi sesji popołudniowej, reklamy sponsorów

12:00 – 12:55

Meblarium

Studio Wydział Architektury & online

Wykład / Prezentacja

Prowadzący: Paweł Grunert

12:55 – 13:00

Reklamy sponsorów i zapowiedzi

BLOK TEMATYCZNY II

Food Design

13:00 – 13:40

„Wstęp do Food Designu” W tym: historia Food Designu i jego znaczenie w kulturze, kategorie Food designu

Prezentacja, prelekcja Studio w Galerii Alfa Centrum & online

Prowadząca: Magdalena Malutko – Malutko od Kuchni

13:40 – 13:45

Reklamy sponsorów i zapowiedzi

13:45 – 14:15

„Kondycja Food Designu w Polsce”

– o tym jak miewa się Food Design w polskich restauracjach

– o tym jaką rolę Food design odgrywa na świecie

– pokaz „dobrych praktyk”

Prezentacja, prelekcja Studio w Galerii Alfa Centrum & online

Prowadząca: Ewelina Łapińska – Uczestniczka Top Chefa. Przykład tworzenia firmy z pasji.

Goście panelu: Janusz Profus, Joanna Kozłowska, Arkadiusz Błażowski, Bartosz Łukaszewicz, Arkadiusz Marszałek

14:15 – 14:20

Reklamy sponsorów i zapowiedzi

14:20– 15:20

Tradycja a design, czyli 170 lat na rynku

Prezentacja, prelekcja Studio w Galerii Alfa Centrum & online

Prezentacja wyników pracy przy stole oraz rozmowa na temat:

„Tradycja a design czyli 170 lat na rynku”

– o tym jak ważny jest design w budowaniu przewagi konkurencyjnej i rozpoznawalności marki

– proces twórczy – jak ewoluował design marki

– korzyści i przewagi jakie zapewnia Food Design

Prowadzący: Gość specjalny E. Wedel

Zwrócenie uwagi na kreatywność i odwagę przy prowadzeniu biznesu, wpływ otoczenia biznesowego na rozwój firmy, dobre praktyki

15:20 – 15:25

Reklamy sponsorów i zapowiedzi

15:25 – 15:50

Przy stole o stole…

Czym jest stół w mojej kulturze. Dyskusja studentów z różnych krajów i kultur

Studio Wydział Architektury & online

Uczestnicy: dr hab. inż. prof. PB Marta Kosior-Kazberuk, Andrzej Szumowski, studenci

Wydarzenia towarzyszące

16:00 – 18:30

Gala konkursu „Drewno w architekturze”

Studio Wydział Architektury & online

Podsumowanie konkursu adresowanego do absolwentów wydziałów architektury na kreowanie dobrych rozwiązań w segmencie budownictwa drewnianego jedno i wielorodzinnego, a także o innych funkcjach

20:30 – 22:30

Koncert East Design

Zmiana Klimatu

Zespół: PRO8L3M

DZIEŃ 2

09:30 – 09:40

OTWARCIE EDD 2021

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej & online

Dziekan Wydziału Architektury – dr hab. inż. prof. PB – Aleksander Asanowicz

Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku – Rafał Rudnicki

09:40 – 09:45

Reklamy sponsorów i zapowiedzi

BLOK TEMATYCZNY III

Talenty Przyszłości

09:45 – 10:25

Własna firma to nic strasznego!

Chcieć, to móc!

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej & online

Prezentacja/film/Debata

Uczestnicy: Młodzi przedsiębiorcy, którzy ze swoich pasji stworzyli firmy. Inspiracje. Adam Zdanowicz, Krystian Trubisz, Krzysztof Stypułkowski, Piotr Matuszek.

             Moderator: Tomasz Stypułkowski

10:25 – 10:30

Reklamy sponsorów i zapowiedzi

10:30 – 11:10

Młodzież i edukacja w pandemii

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej & online

Debata

Uczestnicy: przedstawiciele środowisk młodzieżowych Dominika Łapińska, Mateusz Feszler, Dominika Jacejko, Julian Wąsek

Moderator: Karol Jamróz

11:10 – 11:15

Reklamy sponsorów i zapowiedzi

11:15 – 12:05

INFOTECH – nauka, pasje, relacje, kreatywność, postawy proprzedsiębiorcze, myślenie o zakładaniu własnych firm

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej & online

Debata, występ.

Uczestnicy: Zespół Malfunction, młodzi producenci filmu animowanego, Katarzyna Kaczyńska, Elwira Małyszko, Edyta Haraburda

Moderator: Andrzej Parafiniuk

12:05 – 12:15

Zapowiedzi sesji popołudniowej, reklamy sponsorów

12:15 – 13:30

Przerwa techniczna i zapowiedź sesji, reklamy sponsorów

BLOK TEMATYCZNY IV

Design i konkurencyjność

13:30 – 14:10

Dziedzictwo kultury źródłem designu

Dobre wzory dla biznesu

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej & online

Barbara Werner

Bartosz Skaldawski

dr Artur Gaweł

dr Jan Godlewski

dr Martyna Zaniewska

Adam Walicki

14:10 – 14:15

Reklamy sponsorów i zapowiedzi

14:15 – 15:25

Muzeum Pamięci Sybiru

Architektura, funkcje, znaczenie

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej & online

Debata

dr Piotr Popławski

Jan Kabac

dr Martyna Zaniewska

Adam Walicki

15:25 – 15:30

Reklamy sponsorów i zapowiedzi

15:30 – 16:10

Jak dbać o gospodarczy wizerunek województwa, miasta i gminy? Dobra marka, czyli jaka?

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej & online

Prezentacja, Debata

prof. dr hab. Ewa Glińska, Grzegorz Jakuć, Mariusz Dąbrowski – dyrektor Biura Obsługi Inwestorów i Promocji, Paweł Wałuszko, Martyna Zaniewska, Adam Walicki

16:10 – 16:15

Reklamy sponsorów i zapowiedzi

16:15

ZAKOŃCZENIE IV EDD

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej & online

Podziękowanie Organizatorów ze studia

East Design Days

Wydarzenia towarzyszące

20:00 – 23:00

Uroczysta kolacja – Food Design

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie

 

Zobacz także: Projektanci z Europy, Polski i regionu spotykają się na East Design Days – II edycja [wideo]

 

 

 

 

 

 

 

× W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych.
Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności
Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję Politykę prywatności i wykorzystania plików cookies w serwisie.