Wydział Architektury Politechniki Białostockiej zaprasza na IV East Design Days już 25 i 26 listopada 2021

„Spotkajmy się przy stole” to hasło tegorocznego cyklu wydarzeń IV East Design Days. Od 25 listopada, już po raz czwarty w historii, Wydział Architektury Politechniki Białostockiej wraz z firmami oraz instytucjami z regionu północno – wschodniej Polski, zaprasza na spotkania, których misją jest prezentacja znaczących dokonań powstających na styku designu, technologii i biznesu. Nie zabraknie też najprawdziwszego spotkania przy stole z mistrzami sztuki kulinarnej i pierwszego podsumowania obecności wystawy czasowej Xylopolis podczas wystawy światowej EXPO 2020 w Dubaju.

 

 

ZOBACZ GALERIĘ (9 zdjęć)

– Mamy doskonały temat – „Spotkajmy się przy stole” – mówi dr hab. inż. arch. Aleksander Asanowicz, prof. PB, Dziekan Wydziału Architektury. – Chcemy, żebyśmy wszyscy pracowali wspólnie na korzyść naszego regionu, województwa podlaskiego. Wydział Architektury nie zamyka się w ramach budynku, my – studenci i kadra – mamy olbrzymi potencjał twórczy i możemy wnieść bardzo dużo do rozwoju województwa. Liczymy na pomoc, wsparcie i współpracę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. To wielka szansa i dla nas i dla regionu.

Od tej edycji to właśnie Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego jest instytucją wspierającą East Design Days.

– Cieszę się z propozycji współpracy przy tak dobrym projekcie promocyjnym województwa podlaskiego –  mówi Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego. –  Będziemy dyskutować o tym, w jaki sposób można wykorzystać drewno. Mówiliśmy  o tym ostatnio na EXPO w Dubaju. Cała wystawa Xylopolis, też z partnerami, którzy biorą udział i w tym przedsięwzięciu, okazała się strzałem w dziesiątkę.  Będziemy kontynuować te działania,  mówić, jak drewno wpisało się w naszą historię, kulturę, ale też w jaki sposób można wykorzystać drewno w gospodarce. Niech to będzie taki przedsmak przed tym, co co planujemy wspólnie z Politechniką

Białostocką, czyli realizację projektu Xylopolis, właśnie tutaj, na Politechnice Białostockiej.

Marszałek Artur Kosicki zwrócił też uwagę, że podczas IV East Design Days w panelach tematycznych organizatorzy poświęcają czas młodym mieszkańców województwa.

– To jest bardzo istotne z punktu widzenia rozwoju województwa podlaskiego – twierdzi Artur Kosicki. Największym potencjałem tego województwa są właśnie młodzi ludzie,  młodzi i kreatywni, co też miało swój wyraz na Expo 2020 w Dubaju.  Był Adam Zdanowicz, który robi rzeczy fenomenalne, rzeczy znane na na cały świat i to pokazuje, że można te rzeczy robić, można się wybić na skalę światową funkcjonując właśnie w województwie podlaskim!

Artur Kosicki zauważył też znaczenie kulinariów w programie IV East Design Days.

– Wszyscy znają nasze potrawy, ale choćby przy okazji spotkania z panem Okrasą, jednym z guru jeśli chodzi o polską kuchnię, mówiliśmy, że powinniśmy promować te produkty na skalę światową i to chcemy osiągnąć między innymi takimi wydarzeniami – zaznacza Marszałek Województwa Podlaskiego.  Odwołał się też do wielokulturowości województwa.

– Powinniśmy jeszcze bardziej pokazywać w jaki sposób te kultury ze sobą żyją, jaka jest ta różnorodność kulturowa, religijna, narodowościowa, bo to jest siłą tego regionu – podkreśla Artur Kosicki. – Siłą województwa podlaskiego, i tym co jest najwspanialsze, są jego mieszkańcy. Bez nich to województwo nie pięłoby się do góry i bez państwa pomysłów – bo jest Fundacja Unitalent, z którą przygotowujemy właśnie wspomniany projekt Xylopolis, jest Politechnika Białostocka, która też w tym projekcie bierze udział. Niedługo będziemy przedstawiali nową perspektywę unijną i nowe pomysły na rozwój województwa podlaskiego. Zarówno Politechnika, jak i pan prezes też wiedzą o tym, że zaraz pokażemy, że też jesteśmy otwarci na kwestie biznesu, przedsiębiorców. Bo bez silnego gospodarczo regionu tych wszystkich zamierzeń nie możemy realizować. Myślę, że nasza współpraca jest początkiem szerszego działania na przyszłość.

ZOBACZ GALERIĘ (9 zdjęć)

IV East Design Days to także mnóstwo bardzo interesujących gości.

– Zapraszamy wszystkich do stołu – zasiądą ludzie z Podlasia i ludzie z całego świata – mówi Elwira Horosz, projektantka mody. – Tu, na architekturze przy stole zasiądą ludzie z Chin, z Bhutanu i opowiedzą, co oznacza stół w ich kulturze. Po raz pierwszy w Polsce na taką skalę powiemy o food designie, o kulturze podawania dań, jak to wygląda nie tylko na Podlasiu, ale i w świecie.

Oprócz studia i wystaw w hali Wydziału Architektury Tegoroczne East Design Days to także blok spotkań w galerii Alfa Centrum, koncert zespołu PRO8L3M w klubie Zmiana Klimatu czy kolacja w Fabryce Gorta, w której się produkuje sprzęty kuchenne.

– Będzie można się bezpośrednio spotkać z tymi mistrzami kuchni i usłyszeć o wielu tajemnicach kuchni – dodaje Elwira Horosz. – Kolacja będzie przygotowana na 120 osób, budujemy 40 metrów scenografii i będzie gotowało pięcioro mistrzów kuchni. To będzie niesamowite wydarzenie, ponieważ poprosiliśmy ich, by przygotowali dania w czterech naszych tematach, które występują w panelach i do tego też są przygotowane scenografie. Tego jeszcze na Podlasiu nie było!

Elwira Horosz przypomina, że do udziału w IV East Design Days zaproszeni są i mieszkańcy, i przedsiębiorcy, i młodzi ludzie, którzy będą mogli obserwować wydarzenia przez internet, ale także odwiedzać choćby halę Wydziału Architektury, gdzie czekać będą także unikalne wystawy.

– Chcemy dzielić się tym co mamy jako miasto i region, stąd między innymi temat drewna w architekturze – wyjaśnia dr inż. arch. Adam Jakimowicz, Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy. –  To nośnik zarówno tradycji, jak  i nowoczesnej sztuki, dizajnu. Będziemy gościli świetnego architekta Szymona Wojciechowskiego, ale też wielka sławę z Norwegii – Siv Helenę Stangeland, która przygotowuje dla nas specjalny wykład o stosowaniu drewna w architekturze w Norwegii. Jej firma projektowa robi naprawdę nieprawdopodobne rzeczy. Chcemy dzielić się zarówno naszymi doświadczeniami z tradycji, ale też i uczyć się, jak drewno może stać się nowoczesnym materiałem budowlanym.

Podczas IV East Design Days odbędzie się też gala konkursu na najlepszą pracę dyplomową „Drewno w architekturze”.

– Ten ogólnopolski konkurs stał się znaczącą marką w Polsce – nadeszło prawie 50. prac młodych architektów – mówi dr Jakimowicz. – Te prace są naprawdę przepiękne.

IV East Design Days to również sztuka meblarstwa. Gościem wydarzenia będzie Paweł Grunert, który opowie o sztuce unikatowych mebli i przywiezie wystawę ze swoimi pracami.

ZOBACZ GALERIĘ (9 zdjęć)

Ukoronowaniem jednego z czterech bloków tematycznych tegorocznych East Design Days, bloku Food Design, będzie Kolacja Food Design. W nieoczywistym wnętrzu fabryki urządzeń gastronomicznych staną cztery stoły w niemal teatralnej scenografii. Kulinarni wirtuozi zabiorą swoich gości w ponad trzygodzinną podróż przez fascynujący świat smaków i aromatów.
Łącząc swoje pasje, niezwykłą kreatywność i doświadczenie, stworzyli niebanalne menu
pełne niespodziewanych smaków i gwałtownych emocji.

To: Robert Sowa, Marcin Budynek, Łukasz Rakowski i Ewelina Łapińska. O deser zadba Maestro Czekolady firmy E.Wedel Janusz Profus, a wino dobierze i skomentuje Joanna Ciborowska Sanchez – sommelier i sędzia międzynarodowych konkursów winiarskich.

Wcześniej, przez dwa dni w hali Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej toczyć się będą debaty i spotkania pogrupowane w czterech blokach tematycznych:

  • Drewno – architektura przyszłości?
  • Food Design
  • Talenty przyszłości
  • Design i konkurencyjność

Część spotkań i prezentacji dotyczących food designu odbędzie w przestrzeni Galerii Alfa Centrum.

ZOBACZ GALERIĘ (9 zdjęć)

Udział w poszczególnych debatach wezmą m. in.

dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej

Wojciech Jarmołowicz, Prezes Fundacji Grupy Unibep Unitalent

prof. Robert Ciborowski, Rektor Uniwersytetu w Białymstoku

Tomasz Stypułkowski, Prezes Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej

Będą też spotkania z edukatorami, przedstawicielami środowisk młodzieżowych, twórcami przebojowych startupów, czy specjalistami od nowoczesnego marketingu.

Wydarzenie wspiera Miasto Białystok.

Jerzy Doroszkiewicz

 

Program IV East Design Days 25-26 listopada 2021

czwartek, 25.11.2021 r.

DZIEŃ 1

09:30 – 09:40

OTWARCIE East Design Days

Wydział Architektury

Politechniki Białostockiej & online

JM Rektor PB – dr hab. inż. prof. PB Marta Kosior Kazberuk

Zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji UMWP – Mariola Hernik-Monach

09:40 – 09:45

Reklamy sponsorów i zapowiedzi

BLOK TEMATYCZNY I

Drewno – architektura przyszłości?

09:45 – 10:25

Xylopolis– czyli budowanie marki Podlasia jako atrakcyjnego gospodarczo regionu, kreatywnego i dbającego o naturę. Pierwsze podsumowanie udziału w EXPO 2020 w Dubaju

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej & online

Uczestnicy: M. Kosior-Kazberuk, M. Hernik-Monach, R. Ciborowski, W. Jarmołowicz, Jan Pomierny – Studio Science Now

10:25 – 10:30

Reklamy sponsorów i zapowiedzi

10:30 – 11:10

Practicing Relational Design

Zdalnie z Norwegii

Prowadzący: Siv Helene Stangeland, firma Helen & Hard, Stavanger, Norwegia

11:10 – 11:15

Reklamy sponsorów i zapowiedzi

11:15 – 11:55

Drewno – Architektura Przyszłości?

Studio Wydział Architektury & online

Prowadzący: A. Jakimowicz (WAPB)

Uczestnicy: Sz. Wojciechowski (APA Wojciechowski), Prof. J. Szewczyk (WAPB), Tomasz Perkowski (Unihouse),  Dawid Iwaniuk (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku)

11:55 – 12:15

Zapowiedzi sesji popołudniowej, reklamy sponsorów

12:00 – 12:55

Meblarium

Studio Wydział Architektury & online

Wykład / Prezentacja

Prowadzący: Paweł Grunert

12:55 – 13:00

Reklamy sponsorów i zapowiedzi

BLOK TEMATYCZNY II

Food Design

13:00 – 13:40

„Wstęp do Food Designu” W tym: historia Food Designu i jego znaczenie w kulturze, kategorie Food designu

Prezentacja, prelekcja Studio w Galerii Alfa Centrum & online

Prowadząca: Magdalena Malutko – Malutko od Kuchni

13:40 – 13:45

Reklamy sponsorów i zapowiedzi

13:45 – 14:15

„Kondycja Food Designu w Polsce”

– o tym jak miewa się Food Design w polskich restauracjach

– o tym jaką rolę Food design odgrywa na świecie

– pokaz „dobrych praktyk”

Prezentacja, prelekcja Studio w Galerii Alfa Centrum & online

Prowadząca: Ewelina Łapińska – Uczestniczka Top Chefa. Przykład tworzenia firmy z pasji.

Goście panelu: Janusz Profus, Joanna Kozłowska, Arkadiusz Błażowski, Bartosz Łukaszewicz, Arkadiusz Marszałek

14:15 – 14:20

Reklamy sponsorów i zapowiedzi

14:20– 15:20

Tradycja a design, czyli 170 lat na rynku

Prezentacja, prelekcja Studio w Galerii Alfa Centrum & online

Prezentacja wyników pracy przy stole oraz rozmowa na temat:

„Tradycja a design czyli 170 lat na rynku”

– o tym jak ważny jest design w budowaniu przewagi konkurencyjnej i rozpoznawalności marki

– proces twórczy – jak ewoluował design marki

– korzyści i przewagi jakie zapewnia Food Design

Prowadzący: Gość specjalny E. Wedel

Zwrócenie uwagi na kreatywność i odwagę przy prowadzeniu biznesu, wpływ otoczenia biznesowego na rozwój firmy, dobre praktyki

15:20 – 15:25

Reklamy sponsorów i zapowiedzi

15:25 – 15:50

Przy stole o stole…

Czym jest stół w mojej kulturze. Dyskusja studentów z różnych krajów i kultur

Studio Wydział Architektury & online

Uczestnicy: dr hab. inż. prof. PB Marta Kosior-Kazberuk, Andrzej Szumowski, studenci

Wydarzenia towarzyszące

16:00 – 18:30

Gala konkursu „Drewno w architekturze”

Studio Wydział Architektury & online

Podsumowanie konkursu adresowanego do absolwentów wydziałów architektury na kreowanie dobrych rozwiązań w segmencie budownictwa drewnianego jedno i wielorodzinnego, a także o innych funkcjach

20:30 – 22:30

Koncert East Design

Zmiana Klimatu

Zespół: PRO8L3M

DZIEŃ 2

09:30 – 09:40

OTWARCIE EDD 2021

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej & online

Dziekan Wydziału Architektury – dr hab. inż. prof. PB – Aleksander Asanowicz

Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku – Rafał Rudnicki

09:40 – 09:45

Reklamy sponsorów i zapowiedzi

BLOK TEMATYCZNY III

Talenty Przyszłości

09:45 – 10:25

Własna firma to nic strasznego!

Chcieć, to móc!

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej & online

Prezentacja/film/Debata

Uczestnicy: Młodzi przedsiębiorcy, którzy ze swoich pasji stworzyli firmy. Inspiracje. Adam Zdanowicz, Krystian Trubisz, Krzysztof Stypułkowski, Piotr Matuszek.

             Moderator: Tomasz Stypułkowski

10:25 – 10:30

Reklamy sponsorów i zapowiedzi

10:30 – 11:10

Młodzież i edukacja w pandemii

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej & online

Debata

Uczestnicy: przedstawiciele środowisk młodzieżowych Dominika Łapińska, Mateusz Feszler, Dominika Jacejko, Julian Wąsek

Moderator: Karol Jamróz

11:10 – 11:15

Reklamy sponsorów i zapowiedzi

11:15 – 12:05

INFOTECH – nauka, pasje, relacje, kreatywność, postawy proprzedsiębiorcze, myślenie o zakładaniu własnych firm

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej & online

Debata, występ.

Uczestnicy: Zespół Malfunction, młodzi producenci filmu animowanego, Katarzyna Kaczyńska, Elwira Małyszko, Edyta Haraburda

Moderator: Andrzej Parafiniuk

12:05 – 12:15

Zapowiedzi sesji popołudniowej, reklamy sponsorów

12:15 – 13:30

Przerwa techniczna i zapowiedź sesji, reklamy sponsorów

BLOK TEMATYCZNY IV

Design i konkurencyjność

13:30 – 14:10

Dziedzictwo kultury źródłem designu

Dobre wzory dla biznesu

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej & online

Barbara Werner

Bartosz Skaldawski

dr Artur Gaweł

dr Jan Godlewski

dr Martyna Zaniewska

Adam Walicki

14:10 – 14:15

Reklamy sponsorów i zapowiedzi

14:15 – 15:25

Muzeum Pamięci Sybiru

Architektura, funkcje, znaczenie

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej & online

Debata

dr Piotr Popławski

Jan Kabac

dr Martyna Zaniewska

Adam Walicki

15:25 – 15:30

Reklamy sponsorów i zapowiedzi

15:30 – 16:10

Jak dbać o gospodarczy wizerunek województwa, miasta i gminy? Dobra marka, czyli jaka?

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej & online

Prezentacja, Debata

prof. dr hab. Ewa Glińska, Grzegorz Jakuć, Mariusz Dąbrowski – dyrektor Biura Obsługi Inwestorów i Promocji, Paweł Wałuszko, Martyna Zaniewska, Adam Walicki

16:10 – 16:15

Reklamy sponsorów i zapowiedzi

16:15

ZAKOŃCZENIE IV EDD

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej & online

Podziękowanie Organizatorów ze studia

East Design Days

Wydarzenia towarzyszące

20:00 – 23:00

Uroczysta kolacja – Food Design

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie

ZOBACZ GALERIĘ (9 zdjęć)

 

Zobacz także: Projektanci z Europy, Polski i regionu spotykają się na East Design Days – II edycja [wideo]

× W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych.
Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności
Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję Politykę prywatności i wykorzystania plików cookies w serwisie.