Jak nakarmić żarłoczną pandę i stworzyć piękny ogród?
Są doskonałą rozrywką dla całej rodziny, pomysłem na niebanalną imprezę czy miłym sposobem spędzenia czasu z przyjaciółmi. Mają złożone scenariusze, są zabawne, nawiązują do ulubionych seriali, kosmetyków czy dalekich podróży. Gry planszowe, bo o nich mowa, to najzdrowsze z uzależnień. Wystarczy tylko zacząć…
Choć aktualnie mamy do czynienia z apogeum ich popularności, były znane już w starożytności. Gry planszowe to jedna z najstarszych rozrywek ludzkości. Mezopotamska, królewska gra z Ur, indyjskie szachy, egipski senet (którego zasad historycy do dziś nie są pewni), chińskie go – to podwaliny współczesnych gier planszowych.
Rewolucja przemysłowa i Monopoly
O ile jeszcze do połowy XIX wieku gry były domeną ludzi bogatych, to rewolucja przemysłowa pozwoliła na upowszechnienie się tej formy zabawy. Z czasem zaczęły powstawać gry, które znamy z półek sklepów. Zaś renesans planszówek rozpoczął się wraz z powstaniem Monopoly, które zmonopolizowało rynek i obecnie ciężko jest spotkać kogoś, kto by tej gry nie znał. Doczekała się ona wielu odsłon, których nie sposób zliczyć. Zadanie jest o tyle trudne, że część została wydana tylko w poszczególnych zakątkach globu, a Monopoly podbiło serca mieszkańców ponad 100 krajów na całym świecie. Gra występuje również w wariantach mało popularnych, a raczej mało oczywistych. Do najbardziej zaskakujących należy Monopoly: Sephora Edition, gdzie charakterystyczne, metalowe pionki przybierają kształt kosmetyków, a domki i hotele zostają zastąpione małymi torebkami i drogeriami. Monopoly było dla wielu jedną z pierwszych „gier bez prądu”. Nic dziwnego, że chętnie do niej wracają i wybierają edycje inspirowane ulubionymi serialami, klubami sportowymi czy grami komputerowymi.
Eurogame i ameritrash
Monopoly jest grą, w której największe znaczenie ma szczęście w rzucaniu kośćmi. Natomiast inna popularna gra planszowa, Osadnicy z Catanu, to połączenie szczęścia i strategii z naciskiem na to drugie. Pierwsza z gier to ameritrash, czyli gra nastawiona na losowość i stawiająca na wszelkiego rodzaju interakcje między graczami. Druga to eurogra, która ogranicza elementy losowe, a także nie pozostawia miejsca na negatywne interakcje (np. wykluczanie graczy z rozgrywki przed jej końcem).
Obecnie większość gier to hybrydy wymagające od graczy zarówno szczęścia w rzutach kośćmi, jak i umiejętności logicznego myślenia. Dlatego przy wyborze gry lepiej kierować się nieco innymi kryteriami. Należy zastanowić się, z kim chcemy grać. Jeżeli familijnie, to warto postawić na gry z systemem kooperacji, gdyż gry takie jak Monopoly w połączeniu z najmłodszymi graczami często „niszczą przyjaźnie”.
Wprowadzająca spokojną rywalizację i jednocześnie niepowodująca konfliktów jest atrakcyjna wizualnie gra Takenoko, czyli dosłownie bambus. Takenoko to gra, w której należy zachować balans pomiędzy nakarmieniem żarłocznej pandy i stworzeniem pięknego ogrodu. Brzmi ciekawie?
Z własnego doświadczenia powiem, że gra wciąga zarówno małych, jak i dużych graczy. Jeżeli zasiadamy do gry ze znajomymi, to fajnie jest wybrać coś na podstawie tematyki, którą wszyscy w gronie lubią, np. dla tych, którym podobały się przygody hobbitów i z chęcią sami przeżyliby podobne – Runebound, w którym warto uzbroić się w cierpliwość i jakieś przekąski, bo gra potrafi zająć sporo czasu. Jeżeli zaś jesteśmy pewni siły naszej przyjaźni, a nasi znajomi nie mają oporów przed drobnymi złośliwościami, to można sięgnąć po Muchkina (grę bardziej karcianą niż planszową), który podobnie jak Monopoly dostępny jest w wielu wariantach. Ciekawym tytułem jest Neuroshima Hex – strategiczna gra planszowa (stworzona na podstawie polskiego systemu RPG), gdzie przejmujemy kontrolę nad jedną z bojowniczych frakcji w dystopijniej Ameryce przyszłości.
Dla miłośników historii z przymrużeniem oka – gra fabularna o wiktoriańskim Londynie. Pełna humoru produkcja – PENNY DREADFUN: Duchy, Demony, Dickensy to gra stworzona przez polskie studio Redi Games.
Gra powstała dzięki kampanii crowdfundingowej na platformie Wspieram.to i osiągnęła ponad 200% celu, który gwarantował ufundowanie gry. To tylko kilka przykładów tematyki, której podejmują się twórcy gier planszowych. Co jeszcze ich interesuje? Od fantastyki, przez Dziki Zachód i sci-fi aż do PRL-u. Każdy znajdzie coś dla siebie. Gry planszowe można podzielić też ze względu na to, do kogo są adresowane. Niektóre gry tworzone są z myślą o bardziej hardcorowych graczach. Wówczas już sam scenariusz jest bardziej skomplikowany, rozgrywka często staje się dłuższa, ale to nie znaczy, że ktoś z mniejszym stażem planszówkowym nie może zagrać. Gry planszowe łączą ludzi!
Z kim grać?
Oczywiście ze znajomymi, ale do gry warto też zaprosić dzieci i młodzież. Planszówki nie tylko uczą nas logicznego myślenia i przewidywania ruchów innych, ale też zdrowej rywalizacji. Czasami się przegrywa, czasami wygrywa. Zawsze jednak wspólna gra w dobrym towarzystwie przysparza dużo radości.
Warto też przeglądać facebookowe grupy poświęcone grom planszowym. Od czasu do czasu odbywają się spotkania fanów tej rozrywki. W Białymstoku zazwyczaj miejscem spotkań są kawiarnie oraz bary. W innych miastach, np. Gdańsku są specjalne „gralnie” – miejsca, gdzie można wykupić wejściówkę albo karnet i co wieczór przychodzić zagrać w jedną z gier z bogatego asortymentu.
Jeżeli jednak mamy ochotę zagrać samemu, to nic nie stoi na przeszkodzie. Niektóre gry oferują możliwość samotnego stawienia czoła przeciwnościom losu i mechanizmom gry. Horror w Arkham pozwala na zmierzenie się z jednym, losowym lub wybranym przez nas Przedwiecznym z mitologii H.P. Lovecrafta. Można też sprawdzić komputerowe wersje „gier bez prądu”. Niektóre gry komputerowe oferują pojedynki ze sztuczną inteligencją na wysokim poziome lub łączą nas z innymi graczami przez Internet. Ze znajomymi czy nieznajomymi możemy zapewnić sobie rozrywkę nieco odmienną od telewizji czy kina.
Gry planszowe w Białymstoku
Obecnie w supermarketach i większych sklepach można znaleźć kilka, a czasem kilkanaście propozycji gier planszowych. Są one jednak skierowane bardziej do dzieci niż dorosłych. Świat gier planszowych jest jednak znacznie bardziej interesujący i wciągający. Wystarczy wiedzieć, gdzie szukać. Najlepszym miejscem na zakup gry planszowej jest sklep specjalizujący się w tej właśnie dziedzinie. Jeżeli szukamy konkretnego tytułu, to najłatwiej sprawdzić go na stronie wydawcy, a jeżeli sami jeszcze nie wiemy, czego szukamy, to warto odwiedzić sklep stacjonarny. W dobrym sklepie można nie tylko obejrzeć gry, ale też porozmawiać o nich ze sprzedawcą i poprosić o polecenie czegoś z interesującej nas tematyki. Jeżeli nie jesteśmy gotowi na zakup gry, to warto pójść do miejsca, które oferuje możliwość wypożyczenia gry planszowej czy karcianej. Wiele sklepów ma taką możliwość.
Tu można sprawdzić ile wersji kultowej gry udało się odnotować fanom.
Autor: Aleksandra Dziwińska