Jana Schaich Borg, Vincent Conitzer, Walter Sinnott-Armstrong – Moralna AI. Czy bać się sztucznej inteligencji
Troje profesorów amerykańskich uczelni – Jana Schaich Borg, Vincent Conitzer, Walter Sinnott-Armstrong – wspólnie szuka odpowiedzi na pytanie „Czy bać się sztucznej inteligencji”? „Moralna AI” to znakomite wprowadzenie w świat, w którym od dawna już żyjemy.
Proszę się nie obawiać – to nie jest książka technokratów napisana dla ich podobnym. Wręcz przeciwnie. Swoją wiedzą wymienili się i podzielili profesorka nauk społecznych z profesorem informatyki i tyki praktycznej. Przystępnie wyjaśniają rodzaje sztucznej inteligencji, ich modele uczenia się, by wreszcie na drastycznym przykładzie szukać odpowiedzi na pytanie: Czy sztuczną inteligencję można pociągnąć do odpowiedzialności! Ano tak, bo rozpatrują tu śmiertelne potrącenie przez autonomiczne auto jeżdżące dla Ubera naćpanej kobiety, która nagle wtargnęła w nieoznaczonym jako przejście miejscu na jezdnię przeprowadzając rower.
Czy winna jest kierująca pojazdem? A może piesza? Czy zawinili programiści AI, którzy nie przewidzieli, że trzeba wykrywać nie tylko same ludzkie sylwetki, ale także prowadzące rower? A może firma Uber, która pomajstrowała przy sztucznej inteligencji, by nie blokowała pojazdu, nie informując o tym kierującej? Na tym tragicznym przykładzie widać jak wszechstronnie do tematu moralności AI podchodzą autorzy książki. Tłumaczą, czy i kiedy AI może być bezpieczna, respektować prywatność, być sprawiedliwa (na przykład przy kwalifikacji do przeszczepu), wreszcie czy AI może przestrzegać naszych zasad moralnych?
O ileż to ważniejsze pytania, niż internetowe bicie piany, że AI zastępuje ludzi w mediach? Lektura idealna na jesienny wieczór a i jako pretekst do rozważań przy kominku też wydaje się być całkiem na czasie.
#Zjerzony kulturą – Jerzy Doroszkiewicz
Jana Schaich Borg, Vincent Conitzer, Walter Sinnott-Armstrong – Moralna AI. Czy bać się sztucznej inteligencji
Tłumaczenie: Bogumił Bieniok, Ewa L. Łokas
Wydawnictwo Prószyński i S-ka