Jordi Bayarri, Dani Seijas – Einstein. Przeskok kwantowy. Naukowiec gwiazdą pop kultury
Albert Einstein, teoria względności – każdy słyszał te nazwisko i o tej teorii. A czy coś z niej rozumie? Jordi Bayarri, hiszpański rysownik i scenarzysta bierze na warsztat sławnego noblistę, a przy tym pokazuje, że też miał prawo się mylić.
Kim był Albert Einstein? Na pewno geniuszem, myślicielem, także matematykiem, fizykiem i prawdziwym naukowcem. Czyli jakim? Ano takim, który nie jest chodzącą encyklopedią – wszak tych mamy pod dostatkiem w bibliotekach, nie wspominając o internecie, ale posiadaczem mózgu wyćwiczonego w myśleniu. I w całym scenariuszu komiksu widzimy, że dla Einsteina liczy się lektura prac naukowych, ich analiz, ale też dyskusja z innymi sławnymi naukowcami, a przy tym często wizjonerami.
Swoją teorię względności starał się udowodnić przez dekadę, poszukując równań i nie zawsze umiał je prawidłowo zapisać. Za to umiał przyznać się do błędu. Tych życiowych też parę mu się przydarzyło – od spraw osobistych, bo asekurantyzm Komitetu Noblowskiego. Chociaż dziś każdy laik zna równanie E=mc2, Albert Einstein nagrodę Nobla dostał za badania nad efektem fotoelektrycznym. A zachowanie czasu, jego względność – to nadal nie jest zrozumiałe dla zwykłych ludzi, choć zwrotu o „względności wszystkiego” używają nader chętnie.
Jordi Bayrri nie stroni też od ukazania problemów Einsteina i wielu innych uczonych czasów przed II wojną światową z narastającym antysemityzmem. Nie bez przyczyny naukowiec musiał wyjechać do Stanów Zjednoczonych, może też zamieszkaniu za Oceanem zawdzięcza swoją pop kulturową sławę. No i niekonwencjonalnej fryzurze.
Tradycyjnie już serię „Najwybitniejsi Naukowcy” posłowiem opatrzył dr Tomasz Rożek, a charakterystyki naukowców stworzyła Tayra Lanuza. Z hiszpańskiego przełożyła Agata Ostrowska.
#Zjerzonykulturą – Jerzy Doroszkiewicz
Jordi Bayarri, Dani Seijas – Einstein. Przeskok kwantowy
tłumaczenie Agata Ostrowska
Wydawnictwo Egmont