Jürgen Thorwald – Krew królów. Dramatyczne dzieje hemofilii w europejskich rodach książęcych
Jürgen Thorwald, znakomity popularyzator nauki, brawurowo opisuje trzy postaci o „błękitnej krwi”, którym przytrafiła się hemofilia. Poznajemy ich losy, ale i przyczyny i przebieg choroby władców.
Niemiecki pisarz nad wyraz upodobał sobie łączenie historii z medycyną. „Krew królów” to trzy opowieści o sławnych hemofilikach XX wieku. Poznajemy ostatnie chwile Alfonsa, wydziedziczonego następcy tronu hiszpańskiego, księcia pruskiego Waldemara, walczącego o życie podczas ostatnich dni II wojny światowej, a także niezwykłe dzieje carewicza Aleksego leczonego przez demonicznego Rasputina. I to naprawdę dobre pisarstwo, gdzie informacje medyczne są tylko tłem do poruszających historii. Historii, ukazanych z perspektywy Mildred Gaydon, biednej dziewczyny, która sprzedawała papierosy w nocnym klubie w Miami i wpadło w oko dwukrotnemu rozwodnikowi Alfonsowi, księżny Kaliksty, która wywalczyła pochowanie księcia Waldemara w trumnie i clou książki – wspomnień rosyjskiego chirurga.
I właśnie ta część jest, moim zdaniem, najbardziej udana. Ukazuje słabość rosyjskiego tronu, wiarę w szarlatana, i zdaje się hipnotyzera, niejakiego Rasputina, brak umiejętności rządzenia imperium cara Mikołaja, nie wspominając o zakłamaniu i odrzucaniu prawdy o hemofilii. W zakończeniu książki, Jürgen Thorwald opowiada o samej hemofilii. O przebiegu choroby, wewnętrznych krwotokach, które mogą pozbawić hemofilika życia i oczywiście o dziedziczeniu owej skazy. Wszystko za sprawą uszkodzenia jednego z 24 chromosomów. Można się tylko zastanawiać, czy tłumaczący książkę Krzysztof Jachimczak często konsultował się z medykami. Sformułowanie „ropne zapalenie nerki kamicowej” brzmi wyjątkowo niefortunnie.
Jeśli ktoś boi się widoku krwi czy zastrzyków – niech się nie obawia – Jürgen Thorwald nie epatuje krwawymi scenami, raczej odwołuje się do uczuć czytelników. Co wrażliwszym rzeczywiście może krwawić serce, kiedy przypomną sobie losy carewicza, który zginął z całą rodziną nie z powodu hemofilii, a zamordowany przez siepaczy Lenina.
#Zjerzonykulturą – Jerzy Doroszkiewicz
Jürgen Thorwald – Krew królów. Dramatyczne dzieje hemofilii w europejskich rodach książęcych
Tłumaczenie: Krzysztof Jachimczak
Wydawnictwo Marginesy