Konstanty Usenko – Wykresy fal środkowej Wołgi. Tajemnice Kazania i Republiki Mari El
Konstanty Usenko, wychowany w Łodzi, choć wywodzący się z Koźmodemiańska w Republice Mari El, fantastycznie opisuje nadwołżańskie klimaty. Kiedy zanurza się w dzielnice Kazania, odkrywa przed czytelnikami świat praktycznie zupełnie nieznany.
Konstanty Usenko, wszak także muzyk alternatywny znany z 19 Wiosen i Super Girl & Romantic Boys, nie ogranicza się jedynie do pisania o muzyce. Wręcz przeciwnie, znajomość z Superalisą, gwiazdą tatarskiej nowej muzyki z Kazania to świetny pretekst do przedstawienia historii tamtych stron. Walki o niepodległość, śpiewanie we własnym języku, czy nieobce nam odcinanie się od korzeni, fascynację powierzchownym kosmopolityzmem.
Usenko zagląda w niedobre dzielnice, zakazane miejsca, poznaje historię kazańskich band, tamtejszych gitowców, całej złożonej podziemnej struktury, jaka oplatała miasto. Tu geografia łączy się z socjologią, zaś w dalszej części książki dojdzie do tego pop kulturowa etnografia. Bo jak inaczej nazwać tak szczegółowe i porywające opisy zwyczajów ludu, z którego w części i sam Usenko się wywodzi. My znamy ich tylko „Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków”, ale Usenko dociera pod powierzchnię filmowej opowieści ukazując jej dziejowe tło. A przy tym pisze posługując się niezwykle obrazowym językiem. W jego Kazaniu „totemiczne miejskie symbole wskazują drogę, zapraszają, wyjaśniają zasady poruszania się po mieście”. Jego mama z Koźmodemiańska miała pamiętać jedynie „głodną maciorę, która o mało co jej nie zjadła, gdy mama leżała w wanience przed domem”. Takie to są klimaty. W tym rejonie „w świętych puszczach Maryjczycy składają ofiary bóstwom nieba – od okrągłego chleba po zwierzęta o białym umaszczeniu, gęsi i źrebięta”. Ich najstarszym symbolem totemicznym jest niedźwiedź, zwany Władcą Lasu. Zatem czytając „ Wykresy fal środkowej Wołgi” czeka nas niezwykłą podróż przez czas i kulturę, a wszystko podlane sosem alternatywy ostatnich trzech dekad.
Marząc o podróżach, warto pomyśleć o wschodzie. Ileż tam jeszcze niepoznanych przez nas miejsc, kultur i ileż nieodkrytych dźwięków. Świetna książka.
#Zjerzonykulturą – Jerzy Doroszkiewicz
Konstanty Usenko – Wykresy fal środkowej Wołgi
Wydawnictwo Czarne