Ku inkluzywnemu Przemysłowi 4.0. Projekt w obszarze badań foresightowych Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej
Czy czwarta rewolucja przemysłowa oferuje osobom z niepełnosprawnościami szansę na szersze włączenie się w życie społeczne i aktywizację zawodową? Wkrótce zbadają to naukowcy z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. Swój projekt zrealizują dzięki dużemu doświadczeniu w obszarze badań foresightowych, a także dofinansowaniu, które uzyskali wygrywając otwarty konkurs Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Projekt naukowców z Politechniki Białostockiej nosi tytuł „Perspektywy wdrożenia innowacji społecznych i technologicznych Przemysłu Przyszłości dedykowanych wsparciu zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w polskich przedsiębiorstwach przetwórstwa przemysłowego”. Jego realizacja pozwoli na wypełnienie luki badawczej w obszarze analiz potencjału wykorzystania technologii Przemysłu 4.0 dla wsparcia integracji i zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w sektorze produkcyjnym w Polsce. Jednocześnie, poprzez włączenie grup wrażliwych do beneficjentów projektu, przedsięwzięcie pozwoli wyjść poza tradycyjne ramy definiowania interesariuszy badań foresightowych i podkreślić prospołeczną misję foresightu.
– Mam nadzieję, że realizacja tego projektu pozwoli uwrażliwić przedsiębiorców na problemy osób z niepełnosprawnościami, które zatrudniają w swoich organizacjach. Zespół badaczy z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej ma duże doświadczenie z badaniu przyszłości rynku pracy, czy też rozwoju technologii. Tym razem wykorzystamy naszą wiedzę do zbadania innowacji społecznych i technologicznych, które wspierają funkcjonowanie zawodowe osób z niepełnosprawnościami. Mamy w planach przeprowadzenie badań na grupie 380 przedsiębiorców działających w obszarze przemysłu 4.0 z terenu całej Polski. Przeprowadzimy też indywidualne wywiady pogłębione z osobami z niepełnosprawnościami, pracującymi w tych przedsiębiorstwach – wyjaśnia dr Anna Kononiuk, kierownik projektu.
Projekt zakłada przeprowadzenie ogólnopolskiego badania z wykorzystaniem metody delfickiej na reprezentatywnej próbie przedsiębiorstw sektora produkcyjnego, reprezentantów osób z niepełnosprawnościami oraz środowiska ekspertów i badaczy w obszarze innowacji społecznych i technologicznych z obszaru Przemysłu 4.0. Badanie przyczyni się do opracowania zestawu modelowych rozwiązań dla przedsiębiorców, które ułatwią usprawnianie procesów związanych z rehabilitacją zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami w sferze rynku pracy opartego na nowych technologiach.
Projekt badawczy naukowców z Politechniki Białostockiej został wysoko oceniony w siódmej edycji konkursu pn. „Innowacje społeczne i technologiczne w procesie aktywizacji osób niepełnosprawnych” i znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej projektów badawczych zakwalifikowanych do finansowania przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Całkowity budżet projektu wynosi 284 750 złotych, w tym dofinansowanie ze strony Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych to 239 800 złotych.
Przedsięwzięcie jest uwieńczeniem kilkuletniej współpracy pracowników Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej z Fundacją „Platforma Przemysłu Przyszłości”. Wydział Inżynierii Zarządzania PB będzie pełnił funkcję lidera konsorcjum. W skład zespołu przygotowującego wniosek konkursowy weszły następujące osoby: dr Julia Siderska – koordynator badań jakościowych, dr Aleksandra Gulc – koordynator badań ilościowych, prof. Joanna Ejdys, która będzie pełniła w projekcie rolę eksperta ds. badań jakościowych i ilościowych oraz dr Anna Kononiuk – kierownik projektu.