Łukasz Kamieński – Mimowolne cyborgi
Łukasz Kamieński to politolog Uniwersytetu Jagiellońskiego zgłębiający istotę przyszłości wojen w kontekście wykorzystania biotechnologii czy sztucznej inteligencji. Niczym Stanisław Lem przewiduje, jak może wyglądać lada dzień współczesne pole walki.
Bo skoro człowiek jest najsłabszym ogniwem wojny, trzeba mu dopomóc. Uzbroić, wzmocnić. I nie chodzi tu o grubość pancerzy husarzy, czy specjalnych płyt na poszyciu armato-haubic, tylko wzmocnienie od wewnątrz, na poziomie nanotechnologii. Bo takie badania od lat zleca Departament Obrony USA, a prognozy efektów działań naukowców wydają się być rodem z filmów o „Robocopie”. Ot choćby kombinezon żołnierza z egzoszkieletem odciążającym kręgosłup i zwiększającym efektywność ruchów. Wykonanym z takich materiałów, że w razie trafienia przez pocisk czy odłamek energia kinetyczna uderzenia ulegnie w nim rozproszeniu. O takich truizmach, jak dostosowanie barwy, czy zbieranie danych o stanie organizmu nie warto nawet wspominać. Wszak zawsze mówiono, że to badania na rzecz wojska są największym postępem myśli technicznej.
Naukowcy nie koncentrują się jedynie na mundurze kombinezonie. Najważniejszym organem człowieka jest przecież mózg. Tu z inżynierami współpracują neurobiolodzy. Proponują pobudzanie mózgu metodą magnetyczną, elektryczną, akustyczną czy optogenyczną (światło aktywuje grupy neuronów uprzednio odpowiednio zmodyfikowanych genetycznie). A to dopiero początek. Już w 1946 roku w powieści science fiction pojawił się kask odczytujący myśli i przesyłający je wprost do głowy innej osoby. Dziś badacze pracują nad hełmami, które będą potrafiły wysłać myśli dowódcy podwładnym. Okazuje się, że zanim coś powiemy, mózg tworzy kopię zwokalizowanej myśli – wystarczy umieć ją odczytać i wysłać dalej. Prace trwają.
Czy wkrótce nowocześni żołnierze staną się cyborgami wojny? Wszystko zależy od determinacji badaczy i, jak zwykle, środków jakie rządy powierzą im na rozwój badań. Rękę na pulsie wciąż trzyma Łukasz Kamieński, a jego „Mimowolne cyborgi” za chwilę mogą być książką historyczną. Dziś tłumaczą, co nas otacza i co może czekać za dzień, tydzień, miesiąc…
#Zjerzonykulturą – Jerzy Doroszkiewicz
Łukasz Kamieński – Mimowolne cyborgi
Wydawnictwo Czarne