Magdalena Żernicka-Goetz, Roger Highfield – Taniec życia. Jak stajemy się ludźmi
Czy można połączyć pamiętnik z popularno-naukowym podejściem do tajemnicy życia? Magdalena Żernicka-Goetz i Roger Highfield fantastycznie tłumaczą, co dzieje się z komórkami od momentu połączenia plemnika z komórką jajową, a przy tym możemy prześledzić losy naukowczyni z Polski, która robi karierę w świecie.
Magdalena Żernicka w momencie ogłoszenia stanu wojennego w Polsce przygotowywała się do matury. W najśmielszych snach nie przypuszczała, że poświęci życie odkrywaniu rozwoju człowieka od momentu zapłodnienia, a przy tym zostanie profesorem Katedry Rozwoju Ssaków i Biologii Komórek Macierzystych w University of Cambridge, matką dwójki dzieci i macochą czwórki dzieci jej drugiego męża. W „Tańcu życia”, nie bez pomocy Rogera Highfielda, profesora wizytującego w Oxfordzie i University College London, opisuje swoją karierę zawodową, kłopoty z jakimi musiała się zmierzyć publikując potwierdzone badaniami tezy, wreszcie zdradza czytelnikom ów proces, w jakim stajemy się ludźmi.
I stuprocentowi zwolennicy nauki, i uznający istnienie siły wyższej znajdą w badaniach pani profesor coś na potwierdzenie swoich przekonań. Otóż dzięki najnowocześniejszym metodom „podglądu” rozwoju komórek, Magdalena Żernicka-Goetz jest przekonana, że samo miejsce, w którym plemnik wniknie do komórki jajowej już może determinować, jak będą się dzieliły kolejne komórki tworzące nowego człowieka. I podkreśla, jakim cudem jest tak błyskawiczny rozwój embrionu do postaci ludzkiej. Wraca też uwagę na wyjątkową zdolność i elastyczność dzielących się komórek, nawet jeśli część z nich zawiera błędy genetyczne. Zachodząc w ciążę w wieku 42 lat sama doświadczyła strachu związanego z wynikami badań kosmówki. Znając z licznych doświadczeń umiejętność komórek do samouzdrawiania, zaryzykowała i urodziła w pełni zdrowe dziecko.
Czyż może być lepszy dowód na to, że badania prowadzone na tym etapie służą zachowaniu życiu, a wiara w siły natury, czy według innych siły nadprzyrodzone, okazuje się mieć sens, bo mimo negatywnych wyników badań w ciągu 9 miesięcy wiele istnień ma szansę na samonaprawienie? Magdalena Żernicka-Goetz nie wstydzi się opowiadać o swojej rodzinie, życiu osobistym, ale o wszystkim pisze przez pryzmat rozwoju naukowego. Bez wątpienia – nie żałuje swoich wyborów. Polecam.
#Zjerzonykulturą – Jerzy Doroszkiewicz
Magdalena Żernicka-Goetz, Roger Highfield – Taniec życia. Jak stajemy się ludźmi
Przełożył Adam Tuz
Wydawnictwo Prószyński i S-ka