Małgorzata Fabianowska, Małgorzata Nesteruk – Horrendalna historia Polski
Stare przysłowie mówi, że historia jest nauczycielką życia. Dla jednych to zestaw nudnych dat i nikomu niepotrzebnych faktów, ale kiedy sięga się po serię „Horrendalna historia Polski”, jaką stworzyła Małgorzata Fabianowska, czasem przy współpracy z Małgorzatą Nesteruk i z grafikami Jędrzeja Łanieckiego uśmiech nie schodzi z twarzy.
Dziś już nikt nie wątpi, że propagowanie wiedzy jest sztuką. A jak zainteresować młodych czytelników (choć starsi znajdą tu mnóstwo fantastycznych ciekawostek)? Ano trzeba pisać z humorem, dowcipnie, krótko i na temat. Takie „Zagmatwane zabory” to na niespełna 150 stronach mnóstwo faktów, przy tym, jak na przykład w wypadku sensacyjnej akcji bojowców PPS z roku 1906 ubrana w formę mini komiksu. Autorki nie oceniają wprost, tylko sugerują tytułami jak: „Nieodwzajemniona miłość, czyli Napoleon w Warszawie”. Opisują dynamiczny rozwój Łodzi w XIX wieku pytając czy to złe miasto, czy ziemia obiecana, ale też zajmują się takimi drobiazgami, jak dieta czy ówczesna moda. Że to tematy tyko dla grzecznych dziewczynek? Zaręczam, że każdy uśmiechnie się na widok sylwetki mężczyzny w garniturze ze wskazówkami, jak w żargonie ówczesnych złodziei nazywały się poszczególne kieszenie, na które kieszonkowcy właśnie czyhali.
Nie inaczej jest w „Sakramenckim sarmatyzmie”. Tu piszą o modzie na przebieranie figur Matki Boskiej, o ówczesnym savoir vivrze, czyli kto komu i kiedy czapkował i o tym, że prawdziwy Polak-Sarmata szczycił się wielkim brzuchem, a potrafił w ciągu dnia pożreć i 6 000 kcal. Są wielkie bitwy, husaria, geniusz Jana III Sobieskiego, a wszystko przepysznie zilustrowane. Cała seria liczy sobie jeszcze tomy:
- „Sprytni Słowianie”,
- „Pokrętni Piastowie”,
- „Dynamiczna dynastia Jagiellonów”,
- „Atrakcyjni królowie elekcyjni”.
Świetna zabawa przy lekturze murowana.
Ale to nie koniec popularyzacji historii dla młodzieży. Bo Małgorzata Fabianowska przetłumaczyła też w podobny stylu cykl „Strrraszna historia”. Autorem jest Terry Dary, a przezabawne teksty ilustracjami opatrzył Martin Brown. Wystarczy sięgnąć choćby po książeczkę „Ci koszmarni Celtowie”, by już na pierwszych stronach dość sporo dowiedzieć się o dekapitacji ofiar przez Celtów. I gwarantuję – temat będzie powracał. Bo okazuje się, że kobiety w casach największej świetności Celtów chowano często z obciętymi głowami. Dlaczego? Gdzie je umieszczano – odsyłam do książki. Można też wypełnić sobie test i sprawdzić, czy umiałoby się żyć jak Celt albo poznać całkiem sensowny przepis na pudding z grochu czy… owsiankę. Historia z elementami diety wegetariańskiej? Czemu nie. Cykl liczy sobie kilkanaście tomów, w tym takie jak:
- „Narwani Normanowie”
- „Ci odjazdowi jaskiniowcy”
- „Ci niewiarygodni Inkowie”
- „Ci okrutni Rzymianie”,
- „Ci rewelacyjni Grecy”,
- „Groźni rycerze w ponurych zamczyskach”.
Polecam – nie tylko młodzieży
#Zjerzonykulturą – Jerzy Doroszkiewicz
Wydawnictwo HarperCollins